1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Wiatraki wracają z Senatu do Sejmu. Ma być mniej restrykcji

Wiatraki wracają z Senatu do Sejmu. Ma być mniej restrykcji

Tydzień Energetyka: Senat poprawił ustawę o elektrowniach wiatrowych; Aukcja mocowa - PSE dostało co chciało; ZE PAK bliżej finansowania na gazówki; Rafako schodzi z giełdy
wind power
landscape with windmills and mountains at sunset in Southern California

Senat zderegulował ustawę odległościową

Senat wyrzucił sporą część ograniczeń dla budowy wiatraków z nowelizacji ustawy odległościowej. Zgodnie z senackimi poprawkami, znika zakaz budowy turbin wiatrowych w wojskowych przestrzeniach powietrznych wokół lotnisk wojskowych i w wydzielonych dla wojska korytarzach do lotów na niskich wysokościach.

Wypadł też zakaz budowy w odległości 1H od dróg krajowych, oraz bliżej niż 500 m od obszarów Natura 2000 utworzonych dla ochrony ptaków i nietoperzy. Argumentem za skreśleniem tych ograniczeń było to, że w każdym indywidualnym przypadku decydująca będzie treść decyzji środowiskowej dla farmy. 

Senackie poprawki w tym tygodniu rozpatrzy jeszcze Sejm, a potem cała ustawa trafi na biurko prezydenta. A co zrobi ten lub następny prezydent – nie wiadomo. Wiadomo za to, że i Andrzej Duda i Karol Nawrocki deklarowali się jako wrogowie wiatraków.

Można sobie więc wyobrazić szybkie weto z jednoczesną deklaracją, że następny prezydent ustawę zawierającą jedynie przepisy o zamrożeniu cen prądu na IV kwartał, ale nic o wiatrakach, podpisze. 

Błyskawiczna dogrywka dla gazu na rynku mocy

Dogrywkowa aukcja rynku mocy na rok dostaw 2029 trwała kilkadziesiąt minut i zamknęła się w 1. rudzie. PSE zakontraktowało 5000 MW obowiązków mocowych po cenie 534,09 zł/kW/rok dla jednostek krajowych. 

Wstępne wyniki, opublikowane już przez operatora w dużej mierze są zgodne z przewidywaniami. 17-letnie kontrakty zdobyły Orlenowskie gazówki Grudziądz 2 i Gdańsk. Ale nie ma planowanego 500 MW gazowego bloku w elektrociepłowni na warszawskich Siekierkach.

Enea w końcu zdobyła kontrakty po 609 MW dla dwóch nowych gazówek w Kozienicach i od razu podpisała kontrakt na ich budowę za prawie 6,4 mld złotych netto z tureckim Çalk Enerji Sanayi ve Ticaret. W grudniu 2024 roku Enea wycofała te projekty z aukcji głównej na 2029 z powodu niezadowalającej ceny. W tamtej aukcji cena maksymalna kontraktowania wynosiła 492 zł/kW/rok. Enea zdobyła też 5-letnie kontrakty dla 4 bloków w Połańcu, które będą współspalać biomasę. 

Kontrakt zdobył też ResInvest dla gazówki w Skawinie – na 265 MW, Cleveren (99 MW), który ma wybudować gazowe źródło dla Veolii w warszawskim Ursusie, czy Neo Hybrid Power (148 MW) planujący inwestycję na silnikach gazowych koło Konina. 44 MW na 17 lat zakontraktował też PAK PCE Biopaliwa i Wodór. Ma to być przeróbka na biomasę jednostki na węgiel brunatny.

ZE PAK bliżej finansowania dla gazówki

ZE PAK podpisał niewiążące porozumienie z funduszem inwestycyjnym EIG Global Energy o częściowym sfinansowaniu projektu 560 MW bloku gazowego w Elektrowni Adamów. Dokument dotyczy skredytowania projektu kwotą od 100 do 200 mln euro w formule junior debt, o ile całkowity koszt bloku nie przekroczy 625 mln euro. 

W czerwcu ZE PAK zdecydował nie kontynuować negocjacji z PGE w sprawie sprzedania projektu CCGT i spółki PGE PAK Energia Jądrowa, mającej budować z Koreańczykami elektrownię jądrową w Pątnowie.

Według naszych informacji decydujące znaczenie miał tu fakt, że ZE PAK dostał dla projektu gazowego bardzo mocne wsparcie od swojego głównego akcjonariusza czyli grupy Cyfrowy Polsat. Pomimo trwającego w imperium Zygmunta Solorza konfliktu między miliarderem a jego dziećmi, obie strony sporu chcą kontynuować budowę gazówki i zamknąć finansowanie w ciągu kilku miesięcy.

Rafako schodzi z giełdy

Zarząd warszawskiej giełdy podjął decyzję o wycofaniu 22 lipca z obrotu giełdowego akcji Rafako w upadłości. Ma to związek z upłynięciem 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji sądu o ogłoszeniu upadłości spółki. 

Aktywa zasłużonej dla polskiej energetyki firmy mają przejąć Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia. Energetyczna historia Rafako dobiegnie chyba tym samym końca, ponieważ na mieniu firmy nowi udziałowcy zamierzają rozpocząć działalność w sektorach kolejowym i zbrojeniowym.

Oczekiwane 2,5 GW w nowych blokach gazowych w Kozienicach, Gdańsku i Grudziądzu pozyskało kontrakty mocowe w aukcji dogrywkowej. Nie ma jednak pewności, czy to w pełni wyczerpuje listę zwycięskich przedsięwzięć w tej aukcji.
Do 2029 r. dwa bloki gazowe mają powstać w Elektrowni Kozienice. Fot. Depositphotos
Do 2029 r. dwa bloki gazowe mają powstać w Elektrowni Kozienice. Fot. Depositphotos
Rząd „myśli” o zgłoszeniu polskiego kandydata na szefa ACER – organizacji zrzeszającej europejskich regulatorów rynków energii, której znaczenie w UE jest coraz większe. W Radzie ACER Polak już jest.
EU flag on electric pole background. Increasing energy consumption, energy crisis in European Union. Price energy are getting more expensive
EU flag on electric pole background. Power shortage and increased energy consumption in EU. Energy crisis in European Union
To nie legislacja ani zaniechania URE są przyczyną wysokich cen gazu w Polsce. Po nowelizacji ustawy magazynowej pole dla konkurencji się otworzy
Depositphotos 510386688 S