Spis treści
Senat zderegulował ustawę odległościową
Senat wyrzucił sporą część ograniczeń dla budowy wiatraków z nowelizacji ustawy odległościowej. Zgodnie z senackimi poprawkami, znika zakaz budowy turbin wiatrowych w wojskowych przestrzeniach powietrznych wokół lotnisk wojskowych i w wydzielonych dla wojska korytarzach do lotów na niskich wysokościach.
Wypadł też zakaz budowy w odległości 1H od dróg krajowych, oraz bliżej niż 500 m od obszarów Natura 2000 utworzonych dla ochrony ptaków i nietoperzy. Argumentem za skreśleniem tych ograniczeń było to, że w każdym indywidualnym przypadku decydująca będzie treść decyzji środowiskowej dla farmy.
Senackie poprawki w tym tygodniu rozpatrzy jeszcze Sejm, a potem cała ustawa trafi na biurko prezydenta. A co zrobi ten lub następny prezydent – nie wiadomo. Wiadomo za to, że i Andrzej Duda i Karol Nawrocki deklarowali się jako wrogowie wiatraków.
Można sobie więc wyobrazić szybkie weto z jednoczesną deklaracją, że następny prezydent ustawę zawierającą jedynie przepisy o zamrożeniu cen prądu na IV kwartał, ale nic o wiatrakach, podpisze.
Błyskawiczna dogrywka dla gazu na rynku mocy
Dogrywkowa aukcja rynku mocy na rok dostaw 2029 trwała kilkadziesiąt minut i zamknęła się w 1. rudzie. PSE zakontraktowało 5000 MW obowiązków mocowych po cenie 534,09 zł/kW/rok dla jednostek krajowych.
Wstępne wyniki, opublikowane już przez operatora w dużej mierze są zgodne z przewidywaniami. 17-letnie kontrakty zdobyły Orlenowskie gazówki Grudziądz 2 i Gdańsk. Ale nie ma planowanego 500 MW gazowego bloku w elektrociepłowni na warszawskich Siekierkach.
Enea w końcu zdobyła kontrakty po 609 MW dla dwóch nowych gazówek w Kozienicach i od razu podpisała kontrakt na ich budowę za prawie 6,4 mld złotych netto z tureckim Çalk Enerji Sanayi ve Ticaret. W grudniu 2024 roku Enea wycofała te projekty z aukcji głównej na 2029 z powodu niezadowalającej ceny. W tamtej aukcji cena maksymalna kontraktowania wynosiła 492 zł/kW/rok. Enea zdobyła też 5-letnie kontrakty dla 4 bloków w Połańcu, które będą współspalać biomasę.
Kontrakt zdobył też ResInvest dla gazówki w Skawinie – na 265 MW, Cleveren (99 MW), który ma wybudować gazowe źródło dla Veolii w warszawskim Ursusie, czy Neo Hybrid Power (148 MW) planujący inwestycję na silnikach gazowych koło Konina. 44 MW na 17 lat zakontraktował też PAK PCE Biopaliwa i Wodór. Ma to być przeróbka na biomasę jednostki na węgiel brunatny.
ZE PAK bliżej finansowania dla gazówki
ZE PAK podpisał niewiążące porozumienie z funduszem inwestycyjnym EIG Global Energy o częściowym sfinansowaniu projektu 560 MW bloku gazowego w Elektrowni Adamów. Dokument dotyczy skredytowania projektu kwotą od 100 do 200 mln euro w formule junior debt, o ile całkowity koszt bloku nie przekroczy 625 mln euro.
W czerwcu ZE PAK zdecydował nie kontynuować negocjacji z PGE w sprawie sprzedania projektu CCGT i spółki PGE PAK Energia Jądrowa, mającej budować z Koreańczykami elektrownię jądrową w Pątnowie.
Według naszych informacji decydujące znaczenie miał tu fakt, że ZE PAK dostał dla projektu gazowego bardzo mocne wsparcie od swojego głównego akcjonariusza czyli grupy Cyfrowy Polsat. Pomimo trwającego w imperium Zygmunta Solorza konfliktu między miliarderem a jego dziećmi, obie strony sporu chcą kontynuować budowę gazówki i zamknąć finansowanie w ciągu kilku miesięcy.
Rafako schodzi z giełdy
Zarząd warszawskiej giełdy podjął decyzję o wycofaniu 22 lipca z obrotu giełdowego akcji Rafako w upadłości. Ma to związek z upłynięciem 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji sądu o ogłoszeniu upadłości spółki.
Aktywa zasłużonej dla polskiej energetyki firmy mają przejąć Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia. Energetyczna historia Rafako dobiegnie chyba tym samym końca, ponieważ na mieniu firmy nowi udziałowcy zamierzają rozpocząć działalność w sektorach kolejowym i zbrojeniowym.