Menu
Patronat honorowy Patronage

PAP, Wyborcza, Onet, WP, Interia – o planie rządu dla górnictwa

Rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa - uważa wydawca specjalistycznego portalu WysokieNapiecie.pl Rafał Zasuń. Dlatego - jego zdaniem - w expose Beaty Szydło na temat górnictwa padły jedynie ogólnikowe sformułowania - pisze Polska Agencja Prasowa w artykule publikowanym przez największe portale biznesowe w Polsce.

Rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa – uważa wydawca specjalistycznego portalu WysokieNapiecie.pl Rafał Zasuń. Dlatego – jego zdaniem – w expose Beaty Szydło na temat górnictwa padły jedynie ogólnikowe sformułowania – pisze Polska Agencja Prasowa w artykule publikowanym przez największe portale biznesowe w Polsce.

„Rząd musi uwzględnić, że na rynku jest nadmiar węgla i coś z tym nadmiarem trzeba zrobić. Ok. 10 proc. węgla energetycznego w Polsce nie ma komu sprzedać, a na eksport jest on za drogi. Nie da się tego przeprowadzić inaczej jak poprzez zamykanie najgorszych kopalń, przynoszących największe straty” – zaznaczył ekspert. „Jakkolwiek PiS będzie się odżegnywał od zamykania kopalń, to tego nie uniknie” – wskazał.

Według Zasunia trzeba dać czas nowemu rządowi na zapoznanie się „z papierami, bo do tej pory nie miał on takiej możliwości”.

„Jedno co trzeba zrobić, to szybko zapewnić finansowanie pomostowe dla Kompanii Węglowej, bo niewypłacenie Barbórki górnikom byłoby wielką klęską wizerunkową rządu i pewnie rząd zrobi wszystko, by do tego nie dopuścić” – podkreślił.

Ekspert pozytywnie ocenił pozostawienie na stanowisku pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka.

„To bardzo dobry sygnał, który pokazuje, że jest ciągłość władzy w ważnych sprawach. Po drugie, ta decyzja świadczy o tym, że nowy rząd jest gotowy na współpracę z członkami poprzedniej ekipy i niekoniecznie będzie zaczynał od czystek” – dodał.

Cały artykuł na portalach Gazety Wyborczej, Wirtualnej Polski, Interii i Onetu

Wdrażanie ustawy OZE oraz przepisów wykonawczych nadal trwa, a sama ustawa nie daje pełnego obrazu systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. To wprowadza niepewność wśród inwestorów.