Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Dzięki OZE prąd na Bornholmie będzie za darmo

Dzięki OZE prąd na Bornholmie będzie za darmo

W USA będą jeździć atomowe pociągi, a nowe kanadyjskie małe reaktory w Steelwill i Sharpmeadow powstaną już w 2027 r. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego.
Depositphotos 133677420 XL

Zachęcony sukcesem odcinka „fejków polityczno-energetycznych” dla przeciwników transformacji (okazało się, że propozycja dodatków ekologicznych do mięsa i kiełbas miała nawet duży oddźwięk w X-owych postach) – przedstawiam tym razem zestaw propozycji dla zwolenników szybkiej transformacji energetycznej.

Świat wirtualny zaczyna przenikać świat realny i za chwilę może się okazać, że można tworzyć coś nieprawdziwego, co stanie się realne albo przynajmniej zacznie żyć własnym życiem.

Darmowy prąd na Bornholmie

– ponad 100% udział energetyki odnawialnej (głównie wiatr) na tej duńskiej wyspie pozwolił lokalnym władzom na zaproponowanie od początku 2025 roku całkowicie zerowych rachunków dla mieszkańców.

Dochody z eksportu odnawialnej energii oraz stosowanie dużych bateryjnych magazynów uczyniły z Borholmu wręcz „duńską maszynkę do zarabiania pieniędzy na europejskim rynku energii” i w konsekwencji zniesienie nawet opłat za dystrybucję.

 Śladem Borholmu za chwilę idą następne duńskie wyspy jak Faister, Mors a nawet Lolland (60 tys. mieszkańców) a dodatkowo szacuje się, że już w 2030 roku około 60% mieszkańców Danii nie będzie płacić żadnych rachunków za prąd.

Atomowe pociągi w USA

 Wiele się mówi o SMR-each, tymczasem miniaturyzacja technologii jądrowych idzie bardzo szybko. Amerykańsko-kanadyjska firma „Nucleus Drive Systems Inc” ogłosiła o wprowadzeniu w przyszłym roku na rynek, mikroreaktorów MSNR dla zasilania pojazdów i maszyn.

Opatentowana technologia całkowicie bezpiecznych i bezobsługowych mikro reaktorów sodowych o handlowej nazwie Nucleus MicroReactor została certyfikowana przez NRC i na razie będzie podstawą eksperymentalnego zasilania dla pociągów linii Ontario-Waszyngton.

Ocenia się, że samochody osobowe to jednak rynek dla elektryków, ale duże ciężarówki, lokomotywy jak i statki mogą być zasilane powszechnie przez MSNR już w następnej dekadzie.  Obecnie Nucleus Drive Systems Inc prowadzona przez charyzmatycznego wynalazcę Dr. Emily Hawkins zatrudnia ponad 1200 osób i wchodzi na rynek giełdowy.

Kiełbasa z pierścienic nowym przebojem na grilla

Badania wskazują, że konsumenci preferują żywność z dodatkiem z tzw. ekologicznego mięsa. Nowy rozdział Fit for 55 poświęcony żywności wskazuje, że niezbędne jest dodawanie od 2008 r. ekologicznych komponentów do przetworzonego mięsa w postaci mieszanek wegańskich (trawy lub kora drzew) albo owadów lub wysuszonych pierścienic klasy skąposzczetów (np. dżdżownice). Nowa żywność jest nie tylko zdrowa, ale i smaczniejsza, ostatnie badania wskazały, że 87% konsumentów wybiera kiełbasy ze skąposzczetami, a dla 11% nie ma różnicy (tylko 3% woli klasyczne kiełbasy). Dodatki smakowały również zwierzętom domowym.

Wiatraki obowiązkowe  na ministerstwach

Wiemy, że już niedługo (w 2029 roku) wszystkie dachy gmachów instytucji publicznych mają być obowiązkowo wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Teraz Komisja Europejska zachęcona polskim programem „Mój Prąd” rozszerza obowiązek także o instalacje małych turbin wiatrowych (o mocy do 30 kW) co daje ogromną szansę na szybki rozwój tej technologii także przez polskie firmy.

Rynek Bilansujący z interwałami 30 sekund

Udana reforma Rynku Bilansującego i duża zmienność cen składnia PSE Operator do wprowadzenia kolejnej fazy reformy. Już w przyszłym roku (14 czerwca) RB rozliczany będzie w okresach 30 sekundowych co znacznie poprawi jego efektywność i przyniesie lepsze wyceny energii. Ocenia się, że możliwe będą nawet chwilowe ceny ujemne na poziomie ponad minus 5000 zł/MWh przez co najmniej 50% doby.

Francuskie reaktory obowiązkowe w całej UE

Ostatnie wypowiedzi liderki Zjednoczenia Narodowego Marie Le Pen nie pozostawiają wątpliwości. Jasno opowiedziała się za kontynuacją a nawet zaostrzeniem kursu Zielonego Ładu proponując całkowitą bezemisyjność Francji już w 2039 roku. Należy jednak zwrócić uwagę na ostry postulat wprowadzenia ceł zaporowych na chińskie panele i wiatraki oraz obowiązkowych preferencji dla francuskich technologii jądrowych w krajach UE. Wydaje się, że przyszła notyfikacja pomocy publicznej w przypadku budowy reaktorów jest możliwa tylko dla francuskiego EPR, co może powodować potencjalne kłopoty dla polskiego programu jądrowego.

Elektrownia Turów największą w Europie elektrownią szczytowo-pompową

Finalnie porozumienie Ministerstwa Przemysłu i MKiS otwiera drogę do konwersji Elektrowni Turów na największa w Europie (4500 MW) jednostkę szczytowo-pompową. Dzięki dogodnemu położeniu i inwestycji ze zmodyfikowanego KPO, wraz z ostatecznym wycofaniem ze spalania węgla (2030 r.) już rok później elektrownia przejmie rolę kluczowego elementu systemu energetycznego Polski, Czech i Niemiec.

Energetyczna autostrada przesyłowa Kijów-Lizbona

– komisja UE zatwierdziła finalnie plan wielkie inwestycji w linie przesyłową 1100 kV przez cała Europę (11 państw). Docelowo planowane połączenie od Kijowa do Lizbony, kosztem 280 mld Euro stanie się kręgosłupem wymiany międzysystemowej w naszej części Europy. Linia ma zostać uruchomiona w 2028 r. (odcinek iberyjski), 2032 r. do Polski i 2035 r. finalnie do Kijowa (o ile pozwolą na to warunki polityczne).

Zielony wodór już tańszy niż szary i błękitny

Wstępne wyniki działania demonstracyjnego systemu elektrolizy i produkcji czystego wodoru w Neustadt w Niemczech pokazują bardzo dobre rezultaty ekonomiczne. Instalacja o mocy 50 MW produkuje wodór o koszcie 0,5 $/kg co jest znacznie tańsze niż typowe pozyskiwanie szarego wodoru z CH4. Kluczem do sukcesu QuantumCell Electrolyzer okazały się nowe materiały – elektrod nanostrukturalny karbid cynku (ZnC₂) z domieszką platyny (Pt) – co z uwagi na radykalne zwiększenie powierzchni aktywnej zwiększa sprawność procesu co finalnie przyczyniło się do redukcji kosztów. Wodorowa rewolucja wydaje się być już coraz bliżej.

Nowy reaktor w Steelwill i Miner’s Oak

Projekt kanadyjskiego SMR pokazuje znaczne wyprzedzenie harmonogramu budowy. Obecnie planuje się pierwsze uruchomienie i oddanie energii do sieci już w czerwcu 2027 r. Dodatkowo wytypowano już kolejne 21 miejsc dla budowy nowych instalacji m.in. w Sharpmeadow, Vlock Wave Point, Monow Ponds,  Steel Will, Miner’s Oak i kilka innych.

Stare Miasto bez diesli i benzyniaków

Warszawa idzie śladem Londynu. Po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu, Warszawa idzie dalej. Tak jak w Londynie (tam od 2019 roku) wprowadzana jest tzw. ULEZ (Ultra Low Emission Zone – w Warszawie nawet jeszcze bardziej ekologiczna) – obszar w okolicach Starego Miasta ma być dostępny w godzinach 06:00-23:00 wyłącznie dla samochodów elektrycznych lub hybryd. Po burzliwej dyskusji w Radzie Miasta termin przesunięto z proponowanego 2025 r. na 2027 r., ale utrzymano konieczność wymiany samochodów mieszkańców strefy na ekologiczne (standardowa dopłata 30 tys. zł). Rada Miasta uruchomiła też projekt budowy ładowarek w latarniach ulicznych, których ma być ponad 150 w warszawskiej ULEZ.

W Portugalii zakazano budowy innej energetyki niż OZE

Nowy portugalski rząd  Partido da Nova Esperança (PNE – Partii Nowej Nadziei)  z premierem João Oliveira na czele, który objął władze po wygranych w tym roku wyborach radykalnie przyśpiesza kurs w zakresie OZE i  zakazuje budowy jakichkolwiek instalacji produkcji energii i ciepła innych niż odnawialne.  Portugalia ma już 90% energii odnawialnej) i zakłada osiągnięcie pozycji wielkiego eksportera zielonej energii w najbliższym czasie, co ma zapewnić druga największą (po turystyce) pozycję dochodowa w budżecie państwa.

Podaję propozycję fejkowych informacji i oczywiście sam już nie wiem czy w dzisiejszym świecie za chwile albo nie będą żyć własnym życiem albo co gorsza… nie okażą się prawdziwe.

Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Awaria komputera wywoła chaos na rynku energii; Pompy ciepła potrzebują unijnej strategii; Chiny chcą rozwijać magazyny energii; Koniec chińskiego boomu na zieloną energię będzie historyczną katastrofą.
Young businessman against financial graphs
Zamieszanie na niemieckiej giełdzie wynikało z błędu informatycznego, ale w przyszłości przyczyną podobnych szoków może być awaria interkonektorów łączących systemy elektroenergetyczne poszczególnych państw. Fot. Depostiphotos
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Juz za dwa lata nowy system handlu emisjami; Produkcja melaminy znów się nie opłaca; Shell zawiesza budowę fabryki biopaliw; Kopalnia Bobrek likwiduje się sama; Francuski SMR na zakręcie.
paliwo
Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku nie będzie instalowana ze Świnoujścia. Choć jest to już pewne, to ostatnio narosło wokół tej sprawy trochę nieporozumień. Wyjaśniamy więc, jakie są fakty, a także sprawdzamy co w kwestii portów instalacyjnych planują pozostali inwestorzy morskich wiatraków.
Wizualizacja portu instalacyjnego w Świnoujściu. Fot. Orlen
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Polski rynek energetyczny czekają istotne zmiany. Potencjalnie korzystną dla konsumentów jest wprowadzenie taryf dynamicznych od 1 lipca. Następnie, od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do oferowania zakupu energii w takim modelu rozliczeń gospodarstwom domowym. Jakie korzyści niosą ze sobą dynamiczne taryfy? Jakie wyzwania mogą napotkać klienci?
SolarEdge rozwiązania energetyczne
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija: