Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Artykuł sponsorowany
  4. >
  5. Wybierasz oświetlenie do garażu? Nie zapomnij o tym

Wybierasz oświetlenie do garażu? Nie zapomnij o tym

Materiał Partnera
Garaż to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Pełni różne funkcje i może służyć jako miejsce parkingowe, kącik do majsterkowania lub przydomowy magazyn. Niekiedy łączy w sobie wszystkie wyżej wspomniane funkcje. Dlatego tak ważne jest dopasowanie oświetlenia, które pozwoli na bezpieczne i komfortowe korzystanie z wnętrza. Co wziąć pod uwagę wybierając lampy do garażu? Poniżej przydatne wskazówki.
i90n91hXarulc95

Najważniejsze cechy lamp garażowych

Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Nie inaczej jest w przypadku garażu. W końcu to miejsce (najczęściej) pozbawione okien, narażone na działanie wilgoci i obecność pyłów. Lampy w tym miejscu powinny zatem emitować intensywne i rozproszone światło. Muszą się też wyróżniać się dużą odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Wybierając lampę garażową, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na lumeny. Jest to wartość, która określa ilość światła emitowanego z jednego źródła. W przydomowym garażu najlepiej sprawdzą się żarówki o mocy 200 lumenów na m².

Równie ważna jest oprawa. Wilgoć, pyły i zmienne temperatury mogą uszkodzić delikatną konstrukcję tradycyjnego klosza. Z tego powodu produkt przeznaczony do pomieszczenia gospodarczego powinien mieć wysoką klasę szczelności IP. Dobrym wyborem będą modele z oznaczeniem IP65 i więcej.

Najważniejszą sprawą jest jednak określenie potrzeb użytkowników. Czy przestrzeń garażowa ma służyć wyłącznie do parkowania samochodu? A może będzie miejscem pracy i motoryzacyjnych napraw? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, ponieważ wybór lampy będzie podyktowany właśnie przeznaczeniem pomieszczenia. Zatem jakie oświetlenie do garażu wybrać? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

5czun42f8ylx9vs

Optymalny wybór? Lampy LED!

Jedną z popularniejszych opcji wybieranych do garaży są lampy LED. Charakteryzują się dużą mocą, energooszczędnością i długą żywotnością – nawet do 50 tysięcy godzin. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach, w których panuje wilgoć czy wahania temperatur.

Tego typu oświetlenie oferuje użytkownikom nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak regulacja natężenia i temperatury barwowej światła, a także zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji.

Oprócz tego opcją godną uwagi są świetlówki z elektronicznym statecznikiem, który umożliwia natychmiastowe zapalenie światła, bez efektu nieprzyjemnego migania. Przydatne mogą się też okazać modele z wbudowanym czujnikiem ruchu. Zwiększają wygodę i komfort podczas pracy w pomieszczeniu, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo czujnik skraca czas pracy lampy do niezbędnego minimum, co przyczynia się do obniżenia poboru energii elektrycznej.


Warto zaznaczyć, że oprawy występują w różnych wersjach i rozmiarach, od 60 do 150 cm długości. Do wyboru są lampy przemysłowe, wersje liniowe ze zintegrowanym źródłem światła, naświetlacze lub kinkiety. Decyzja o zakupie konkretnego modelu zależy od preferencji i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Rodzaje opraw do garażu

Podstawą oświetlenia garażu powinna być lampa sufitowa. Zajmuje niewiele miejsca, ale jednocześnie równomiernie oświetla całe wnętrze. Może mieć postać plafonu lub panelu.

W części roboczej pomieszczenia przydadzą się lampy punktowe. Można je zamontować np. na ścianach bocznych lub nad stołem narzędziowym, przy którym wykonywane są różne naprawy. Dają mocne oświetlenie kierunkowe, które jest niezbędne przy czynnościach wymagających precyzji i skupienia wzroku.

W pobliżu garażu sprawdzi się natomiast oświetlenie zewnętrzne. Szczególnie polecane są kinkiety lub lampy instalowane na podbitce dachowej. Ułatwiają wjazd na miejsce parkingowe i zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po zapadnięciu zmroku.

k3h9b3khbuhrivc

Funkcjonalnie i bezpiecznie

Dobrze oświetlony garaż to bezpieczny garaż. Jest to przestrzeń, która wymaga przede wszystkim intensywnego i rozproszonego światła zapewniającego optymalną widoczność. Warto zatem wybrać lampy o odpowiedniej mocy i natężeniu światła, umożliwiające wykonywanie podstawowych czynności, takich jak parkowanie, czyszczenie auta, naprawy mechaniczne czy porządkowanie narzędzi.

W pomieszczeniach gospodarczych z pewnością sprawdzą się lampy LED, które wyróżniają się nie tylko dużą mocą, ale są też energooszczędne i działają przez wiele lat. Do wyboru są modele przemysłowe, liniowe, naświetlacze czy kinkiety. Godne uwagi są również modele z wbudowanym czujnikiem ruchu, które zapalają się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Wybór konkretnego modelu lampy zależy jednak od funkcji, jaką pełni garaż. W niektórych przypadkach wystarczy pojedyncze źródło światła w postaci lampy sufitowej. W sytuacji, gdy pomieszczenie służy też jako warsztat czy składzik, należy wziąć pod uwagę dodatkowe punkty świetlne ułatwiające wykonywanie rozmaitych czynności. Warto zatem dobrze przemyśleć sprawę i zaplanować rozmieszczenie oświetlenia w taki sposób, aby było praktyczne i bezpieczne.

Technologie wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Za rozwojem fotowoltaiki muszą pójść magazyny; Europa ma pod górkę z bateriami dla elektryków; EPP będzie głowić się nad silnikami spalinowymi; Klimatyczne deklaracje są łatwiejsze od realnych działań.
Amount of energy storage systems or battery container units with
UE musi w latach 2022-2030 zwiększyć się trzykrotnie, aby unijny cel produkcji 69 proc. energii ze źródeł OZE był możliwy do spełnienia. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Polska robi postępy, ale zbyt wolno, aby osiągnąć cele związane z redukcją emisji CO2 - wskazuje KE w najnowszym sprawozdaniu europejskiego semestru i podkreśla, że czeka na bardziej ambitne plany. Tymczasem w resorcie klimatu ścierają się koncepcje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu.
Komisja Europejska Fot. Depositphotos
Polska poczyniła postępy w zielonej transformacji, ale potrzebne są dalsze działania - podkreśla KE.
Partner działu Klimat:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: