Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Wyciekł tajny raport Gazpromu: jest źle, a szanse na poprawę niewielkie

Wyciekł tajny raport Gazpromu: jest źle, a szanse na poprawę niewielkie

Tydzień Energetyka: Gazprom na równi pochyłej; JSW sięga po zaskórniaki; Francuski atom drepce w miejscu; Włosi mają nowy system wsparcia OZE.
gazprom

Jest mało prawdopodobne, aby w ciągu najbliższych 10 lat eksport gazu przez Gazprom wrócił do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Ma to wynikać z zewnętrznego raportu, zamówionego przez kierownictwo rosyjskiego koncernu, a ujawnionego w piątek przez „Financial Times”.

Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat sprzedaż w Europie będzie gdzieś pomiędzy 50 a 75 miliardów metrów sześciennych rocznie, czyli ledwo jednej trzeciej wolumenu, który Gazprom dostarczał w najlepszych latach. Kierunek chiński i nie jest żadnym zbawieniem, ponieważ ceny, jakie może tam osiągnąć Gazprom są znacznie niższe niż na lukratywnym rynku europejskim.

Poza tym prawdopodobnie nie da się tam uplasować więcej niż 80 mld m sześc. rocznie ze względu na ograniczenia infrastrukturalne. Rosja usiłuje np. dogadać się z Chińczykami w sprawie budowy drugiego gazociągu do Chin, ale nie wiadomo, czy rura będzie gotowa przed 2030 rokiem. Według informacji mediów zachodnich Chińczycy domagają się cen zbliżonych do wewnętrznych cen w Rosji, na co Rosjanie nie chcą przystać.

rosja gaz rystad
Stracony („stranded”) eksport rosyjskiego gazu wg prognoz firmy doradczej Rystad Energy

Ponieważ Gazprom nigdy nie miał technologii produkcji LNG, rola  koncernu w światowym rynku gazu będzie już tylko maleć – konkludują autorzy raportu. Wskazują jednocześnie, że eksport dysponującego technologią skraplania Novateku będzie rosnąć. 

W zeszłym roku Gazprom odnotował rekordową stratę, sięgającą 7 miliardów dolarów.

W drugiej połowie maja akcje Gazpromu zanotowały gwałtowny spadek – o 20%. Natomiast sama publikacja raportu, o dziwo, nie wywołała gwałtownej przeceny – kurs akcji spadł zaledwie o jeden rubel. Niewykluczone jednak, że ktoś kto „wyciekł” raport do FT, zagrał na innych instrumentach finansowych niż akcje.

Na Zachodzie pojawiły się opinie, że Rosjanie będą przerabiać nadwyżkę gazu na nawozy azotowe i w takiej formie odbiją sobie straty na handlu gazem. Nawozy z Rosji i Białorusi nie są objęte sankcjami, jednak to nie ta skala.

Eksport rosyjskich nawozów wzrósł o kilka proc. i według przedstawicieli branży sięgnął 38 mln ton (oficjalne statystyki są utajnione od 2022 r. w związku z sankcjami). Głównymi odbiorcami są kraje BRICS oraz USA.

Jednak z oczywistych względów przemysł chemiczny nie może wykorzystać olbrzymiej nadwyżki gazu, z którą Gazprom został po zamknięciu rynku UE.

Rosyjski gigant zarabia oczywiście na swojej drugiej nodze, czyli produkcji ropy.

JSW sięga do zaskórniaków 

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowił sięgnąć po zaskórniaki, odkładane od 2018 roku w specjalnym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Rada Nadzorcza musi jeszcze zatwierdzić plan, polegający na wypłacie z FIZ 200 milionów złotych, z opcją sięgnięcia po dalsze 1,3 miliarda jeszcze w tym roku. Na koniec maja, zgodnie z informacjami JSW, wartość aktywów w FIZ przekraczała 5,7 miliarda złotych. 

Powód to kiepska sytuacja finansowa i konieczność utrzymania płynności finansowej. JSW wskazuje na niekorzystną koniunkturę na rynku stali i niższe wydobycie węgla koksującego, spowodowane m.in. pożarami ścian w kopalniach Pniówek i Budryk. JSW tu największy w Europie producent wykorzystywanego w hutnictwie węgla koksującego.

JSW sięgała już do FIZ w 2020 roku, spółka wypłaciła wtedy z funduszu 1,4 miliarda. 

W 2022 roku JSW miała rekordowy zysk 7,6 miliarda złotych, ale w ubiegłym roku spadł on do niecałego miliarda, także z powodu obłożenia przez poprzedni rząd spółki tak zwaną składką solidarnościową, czyli dodatkowym podatkiem, który wyniósł 1,6 miliarda złotych.

Przyszły francuski atom już drożeje

Na początku tygodnia francuski EDF dostał urzędowe zezwolenie na rozpoczęcie pierwszych prac przy nowych reaktorach elektrowni Penly. Zezwolenie obejmuje karczowanie, odkrzaczanie, zmianę profilu terenu itd. Prace mają potrać 3,5 roku. To symboliczny początek nowego francuskiego programu jądrowego, obejmującego budowę sześciu reaktorów EPR 2. W Penly mają stanąć dwa pierwsze. 

Tymczasem, choć pierwszy krzak nie został jeszcze wycięty, to cała impreza już zdrożała. Według francuskim mediów, jeśli na początku 2022 roku program ten rząd oceniał na 52 miliardy euro, to dziś jest to już ponad 67 miliardów, czyli o prawie 30% więcej. 

Nic dziwnego, że minister gospodarki Bruno Le Maire wyjątkowo ostrożnie podchodził do tematu w czasie przesłuchania w Senacie. To gigantyczne przedsięwzięcie i niech EDF najpierw udowodni, że jest w stanie udźwignąć budowę sześciu bloków, bez większych opóźnień i przestrzeleń kosztów, to będziemy myśleć co dale – stwierdził. Zgodnie z oficjalnym programem, po sześciu pierwszych EPR 2 Francuzi mieliby zbudować jeszcze osiem. Realnie patrząc, sześć wydaje się w zasięgu francuskiego przemysłu – ocenił minister. 

Dla przypomnienia, latem powinien w końcu ruszyć pierwszy EPR we Francji – w bloku Flamanville 3. Budowa opóźniła się o 12 lat, a koszt, zamiast 3,3 miliarda euro przekroczył 13 miliardów.

Komisja zgadza się na kontrakty różnicowe dla włoskich OZE

Komisja Europejska notyfikowała włoski schemat wsparcia dla energii elektrycznej z nowych instalacji OZE, których ma być w sumie prawie 4.6 GW. Schemat polega na dwustronnych kontraktach różnicowych, a zgodna obejmuje cały wachlarz technologii, uważanych jednocześnie za innowacyjne i jeszcze mało dojrzałe: geotermię, pływający offshore, pływające farmy słoneczne, instalacje wykorzystujące energię pływów i fal, ale też biogaz i biomasę. 

Cena referencyjna będzie wyznaczana na podstawie cen godzinowych w strefie handlowej, w której dana instalacja się znajduje. Stref tych Włochy mają aż sześć: cztery na półwyspie Apenińskim i oddzielne dla Sycylii i Sardynii. 

Polska strategia dla technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla znajduje się w powijakach. Tymczasem już teraz trzeba zacząć pracować nad kwestią, która może pogrzebać każdą inwestycję, czyli akceptacją społeczną.
ORLEN Paraksylen  6
Technologie CCS wysuwają się na czoło, zwłaszcza w perspektywie do 2030 r., jako rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2 - zaznacza Orlen. Fot. mat. pras.
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
W Europie istnieje ponad 17 tysięcy systemów ciepłowniczych, które zaspokajają około 13% końcowego zużycia energii. 43% z tych systemów korzysta z odnawialnych źródeł energii oraz ciepła odpadowego, podczas gdy celem jest 100% zielonego ciepła lub ciepła odpadowego w roku 2050. Jednym z rozwiązań, które mogą na to pozwolić, jest zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej w produkcji ciepła systemowego.
ciepłownictwo
Projekt rozporządzenia ma podnieść cenę na rynku mocy i zwiększyć szanse elektrowni gazowych. Inwestujący w magazyny energii są rozczarowani.
Nowy blok gazowy w EC Żerań - jedna z największych obecnie jednostek tego typu w Polsce. Fot. PGNiG Termika/Cyprian Kucharuk
Nowy blok gazowy w EC Żerań - jedna z największych obecnie jednostek tego typu w Polsce. Fot. PGNiG Termika/Cyprian Kucharuk
Materiał Partnera
Międzynarodowa współpraca odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz osiągnięciu ambitnych celów Unii Europejskiej do 2050 roku. Podczas H2POLAND & NetZero Forum podkreślono potrzebę zaangażowania różnych sektorów – przemysłu, instytutów badawczych, inwestorów oraz samorządów – w ten proces.
FOTOBUENO
Zielone technologie rozwijają:
Partner działu Klimat: