Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Ostatnio w energetyce nie jest już nawet śmiesznie

Ostatnio w energetyce nie jest już nawet śmiesznie

Górnictwo, wiatraki, energetyka jądrowa - gorycz, smutek i jednak śmieszność. Satyryczny przegląd energetyczny prof. Konrada Świrskiego.
businessman unplug

Nie ma jak związki zawodowe w górnictwie czyli gorzko

Cały czas trwa problem z węglem kamiennym i górnictwem. Zapotrzebowanie na węgiel spada, ilość energii OZE gwałtownie rośnie, mamy nadprodukcję i rosnące zwały węgla.

Pomimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej dalej są stosunkowo niskie ceny na rynkach światowych. Do tego za wysokie krajowe koszty produkcji, aby być konkurencyjnym (nie ma mowy o eksporcie, blokujemy import), spadająca wydajność wydobycia. Żadnych zmian w zatrudnieniu.  Narastające straty spółek węglowych – powoli idące w miliardy. Brak generalnego planu rozwiązania problemu.

Wydawałoby się, że powinna trwać intensywna dyskusja co z tym wszystkim zrobić i spieranie się o twórcze koncepcje. Tymczasem… trzeba jak zawsze wierzyć w związki zawodowe (12 związków w PGG) przynajmniej w jednej kwestii – będą podwyżki lub ekstra premie.

Nie można się przyczepić – z uwagi na straty, nowe porozumienie zarząd PGG (jeden) ze związkami zawodowymi (12) nie zwiększa wynagrodzeń, przyznaje tylko ekstra pieniądze – wyjątkowo 2600 zł2 teraz i tyle samo we wrześniu.

Można powiedzieć, że sprawa załatwiona, można fedrować dalej. Trzeba tylko zwiększyć magazyn (węgla).

Nowa ustawa wiatrakowa czyli smutno i gorzko

Nieustający temat dla standuperów i satyrycznych felietonistów, ale nieco już nieświeży i przez to bolesny. Kompleksowa ustawa „wiatrakowa” – przyśpieszająca i dająca ułatwienia dla budowy nowych farm wiatrakowych na lądzie. Nie tylko odległość (zmniejszenie z 700 m na 500 m), ale i ułatwienie papierologii (permitting) i skracanie czasu budowy. Pewnie też i kilka innych rzeczy. Kwestie wielokrotnie podnoszone i dyskutowane w środowisku – m.in. przez PSEW.

Na początek poszło „za wcześnie” – słynny falstart ustawy. Teraz… według informacji minister klimatu nowa „kompleksowa ustawa” będzie gotowa – już na początku przyszłego roku.

Właściwie… dlaczego nikogo już to nie dziwi? Większe obawy to ryzyko, że zmieni się ministerstwo lub minister/ka lub zakres kompetencyjny ministerstw lub też nie mówiono dokładnie o początek którego roku chodzi. Jeśli tak po grudzie idzie na lądzie to strach pytać o morze i na przykład II fazę projektów morskich farm.

Ale wiara pozostaje… nadzieja jak zawsze umiera ostatnia. Na szczęście OZE daje sobie radę same (i nawet trzeba je ograniczać), może więc już tak zostawić tylko dobudować kilka magazynów (energii).

Jądrowy zwrot przez sztag czyli i gorzko, i smutno, i śmiesznie

USA, Francja, USA, Francja, Francja, USA, Korea, USA… tak przez cały czas PPEJ zmieniały się preferencje i koncepcje budowy polskiej elektrowni jądrowej – jeśli chodzi o dostawców technologii.

Teraz znowu słyszymy niejasne informacje, że Francja wraca do gry, wistując mocno obietnicami znalezienia pieniędzy na inwestycję.

Zmiana też jest sygnalizowana, że może tylko jedna elektrownia, a może tylko jeden blok.

W tym roku świętujemy 15-lecie kolejnej wersji PPEJ (2009-2024), trzy rządy, 7 dat oficjalnych uruchomienia pierwszego bloku jądrowego, 11 oficjalnych i nieoficjalnych, trudno nawet pamiętać ilu pełnomocników, model finansowania – jak zawsze już w kolejnym kwartale.

Z pozytywów – przynajmniej dobrze, że na pewno nie rosyjski WWER. I może zamiast czekać na reaktor trzeba zbudować magazyny energii.

Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Emeryci dźwigają renesans energetyki jądrowej; Moskwa wykorzystuje turecką lukę w unijnych sankcjach; Amerykanie na oślep biją cłami w Chińczyków; Kraje bałtyckie finiszują z odłączeniem od rosyjskich sieci.
Elektrownia jądrowa francja fot. Depositphotos
Do 2033 r. we Francji trzeba uzupełnić 60 tys. etatów w energetyce jądrowej, z czego połowę w celu zastąpienia planowanych odejść na emeryturę. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Tydzień Energetyka: Wojna handlowa USA z Chinami coraz ostrzejsza; Bon energetyczny już w Senacie; Chińczycy wycofują się z przetargu na PV w Rumunii; Coraz niższe ceny za energię z morskich wiatraków.
Depositphotos 358810252 XL
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Szybko rośnie liczba godzin w których PSE ograniczają produkcję energii ze źródeł odnawialnych. PSE tłumaczy, że winien jest brak wystarczającego odbioru i mała elastyczność elektrowni i przekonuje, że zmiany na Rynku Bilansującym zmienią sytuację.
oze
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Dostęp do zeroemisyjnej energii jest kluczowy dla konkurencyjności i bezpieczeństwa kraju. Dlatego Polska nie powinna dłużej zwlekać z realizacją programu energetyki jądrowej – to główna myśl czwartej edycji Nuclearconference.pl, która odbyła się w Warszawie
Atom
Technologie wspiera: