Menu
Patronat honorowy Patronage

KE: rynek energii zamiast rynku mocy

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji przedstawiła swoje stanowisko w sprawie tworzenia rynków mocy w państwach UE. To jej pierwsze wystąpienie po badaniu przeprowadzonym m.in. wśród unijnych koncernów energetycznych.

Dotyczy: możliwości wprowadzania rynków mocy w UE
Etap: badanie sektorowe
Następny etap: sprawozdanie z badania sektorowego przeprowadzonego przez Komisję Europejską

Wykup dostęp online i przeczytaj do końca

Kup dostęp

Pięć zagranicznych podmiotów dostało prośby o wyrażenie zainteresowania udziałem w postępowaniu zintegrowanym na budowę i eksploatację polskiej elektrowni jądrowej. Na obecnym etapie ewentualne odpowiedzi pozytywne nie będą jeszcze wiążące, czas na prawdziwe oferty przyjdzie po oficjalnym starcie postępowania, co ma nastąpić na przełomie tego i przyszłego roku.

Technologie wspiera:

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej. W żadnym kraju w Europie nie zaangażowano tylu ośrodków badawczych, żeby odpowiedzieć na pytanie: z czego i za ile ma być wytwarzana energia przyszłości - pisze Joanna Maćkowiak-Pandera z think-tanku Agora Energiewende.

Zielone technologie rozwijają:

Nieoficjalny projekt nowych wymogów ochrony środowiska dla elektrowni to kolejny ból głowy dla naszych energetyków. Trzeba będzie za co najmniej 13 mld zł zmodernizować starsze bloki węglowe. Kłopot w tym, że ich modernizacja się nie opłaca. Czy wobec coraz silniejszego zaostrzania norm środowiskowych przez UE węgiel będzie nadal dawał nam bezpieczeństwo energetyczne?