Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tchórzewski: Nie jesteśmy jeszcze blisko decyzji ws. Taurona Wydobycie

Tchórzewski: Nie jesteśmy jeszcze blisko decyzji ws. Taurona Wydobycie

Warszawa, 15.05.2019 (ISBnews) – Ani Tauron Polska Energia, ani Ministerstwo Energii nie są jeszcze blisko podjęcia decyzji dotyczących aktywów Taurona Wydobycie, wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

"Dla Taurona Wydobycie potrzeba rzeczywiście sporych nakładów. Ale te różne głosy związane z poszukiwaniem rozwiązania w tym zakresie są głosami opinii, a nie decyzji. Żadne decyzje, jeśli chodzi o Tauron Wydobycie jeszcze na poziomie ani spółki, ani właścicielskim nie zapadały" – powiedział Tchórzewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

"Na tym etapie to jest poszukiwanie rozwiązań i źródeł finansowania. Do żadnych decyzji jeszcze zarówno po stronie zarządu, jak i po stronie właścicielskiej jeszcze nie jesteśmy blisko – po prostu nie ma jeszcze otwartej koncepcji, jak sobie poradzić z tym potężnym zakresem inwestycji, które są potrzebne" – dodał minister.

Wcześniej w tym tygodniu podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że resort pracuje nad rozwiązaniem dla aktywów węglowych Taurona Polskiej Energii i może je przedstawić jeszcze w maju.

Z kolei wiceprezes Taurona Marek Wadowski informował, że Tauron Polska Energia nie podjął na razie żadnej decyzji odnośnie swoich aktywów węglowych, a postanowienie w tej kwestii zostanie ujęte w opracowywanej właśnie strategii.

W ub. tygodniu Reuters podał, powołując się na trzy nieoficjalne źródła, że Tauron chciałby sprzedać niedochodowe kopalnie węgla i jako potencjalnych nabywców wskazywał Polską Grupę Górniczą (PGG), Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW) oraz Węglokoks.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)