Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tauron zakłada m.in. budowę 2 elektrowni szczytowo-pompowych

Tauron zakłada m.in. budowę 2 elektrowni szczytowo-pompowych

Tauron Polska Energia planuje rozwijać odnawialne źródła energii (OZE) w czterech obszarach, by osiągnąć 1,6 GW mocy zainstalowanej w 2025 r. i 3,7 GW w 2030 r., poinformował ISBnews wiceprezes Patryk Demski. W planach jest m.in. budowa dwóch elektrowni szczytowo-pompowych.

„Będziemy rozwijać cztery rodzaje OZE. Są to: offshore, zwiększenie mocy w wietrze na lądzie – tu mamy pewne nadzieje związane z liberalizacją zasady 10h, fotowoltaika – z racji naszej lokalizacji na południu kraju jesteśmy predestynowani do tego, żeby było jej relatywnie dużo. Niemniej ważna jest dla nas energetyka wodna” – powiedział Demski w rozmowie z ISBnews.

Wyjaśnił, że hydroenergetyka jest elementem, który pozwala stabilizować prace pozostałych źródeł OZE. Z drugiej strony, hydroenergetyka może być też magazynem energii.

„Chcielibyśmy przygotować się do dwóch dużych inwestycji w elektrownie szczytowo-pompowe, ale to jeszcze nie czas na określenie ich lokalizacji. Planujemy zwiększenie potencjału w mniejszej energetyce wodnej, poprzez unowocześnienie instalacji i podniesienie efektywności pracy turbozespołów. Rozważamy też budowę nowych elektrowni, np. na odpływach biologicznych” – wskazał wiceprezes.

Demski zaznaczył, że Tauron zakłada trzy drogi dochodzenia do OZE na lądzie.

„Pierwsza to własny development i ona jest najtrudniejsza, bo wymaga od nas przepracowania formalno-prawnego. Jest jednak bardzo organiczna i będzie nas w przyszłości najbardziej 'niosła’. Druga to droga akwizycyjna. Analizujemy zarówno okazje rynkowe, związane z zakupem pracujących elektrowni, jak i nowo powstające elektrownie wiatrowe możliwe do zakupu. Tu też szukamy pewnego potencjału do akwizycji. Trzecia droga – która wydaje mi się najciekawsza – to droga współpracy wiatru z innymi OZE. Często będzie to dokładanie poszczególnych źródeł do istniejącej instalacji, np. dołożenie dwóch turbin wiatrowych do istniejącego systemu fotowoltaiki i hydroenergetyki” – wyjaśnił.

„Pilnie obserwujemy rynek pod kątem akwizycji i wierzymy, że w najbliższym czasie pojawią się okazje” – powiedział także Demski.

Spółka jest również zainteresowana łańcuchem dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Kolejnym obszarem związanym z OZE jest połączenie fotowoltaiki z sektorem rolniczym.

„Rozpatrujemy możliwości współpracy z sektorem rolniczym w zakresie fotowoltaiki” – wskazał wiceprezes.

„W 2030 r. przewidujemy już 3,7 GW w OZE, ale gdyby otoczenie prawne wsparło nasze działania – np. nastąpiłaby liberalizacja 10h, czy wprowadzono by ułatwienia administracyjne dla inwestycji liniowych – wówczas moglibyśmy tę liczbę traktować jako pewien cel, który mamy nadzieję przekroczyć” – podsumował.

Strategia Grupy Tauron na lata 2022-2030 z perspektywą do 2050 r. zakłada m.in. wynik EBITDA na poziomie 4,5 mld zł w 2025 r. i ponad 6,5 mld zł w 2030 r., podała spółka. EBITDA Grupy Tauron w 2021 r. wyniosła 4,2 mld zł. Strategia zakłada m.in. także wzrost mocy zainstalowanej w OZE do 1,6 GW w 2025 r. i do 3,7 GW w 2030 r. (wobec 614 MW obecnie) oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)