Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tauron: Z sieci światłowodowej spółki korzysta 25 tys. domów, 126 tys. jest w zasięgu

Tauron: Z sieci światłowodowej spółki korzysta 25 tys. domów, 126 tys. jest w zasięgu

W wyniku realizacji przez Tauron Polską Energię planu komercjalizacji otwartej sieci światłowodowej, w zasięgu sieci spółki, w skutek jej dogęszczania, znajduje się 126 tys. gospodarstw domowych w 900 miejscowościach, a 25 tys. z nich korzysta ze światłowodu Taurona, podała spółka.

"Ponad 25 000 gospodarstw domowych korzysta już z superszybkiego Internetu na sieci Taurona. Jest to efekt naszej współpracy z
operatorami korzystającymi. Nieustannie pracujemy nad zwiększaniem świadomości społeczności lokalnych dotyczącej zrealizowanej przez nas inwestycji – co przekłada się na zwiększenie zainteresowania dostępem do szybkiego internetu. Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z dostępu do szerokopasmowego łącza. To ważny element w cyfrowym rozwoju całego kraju" – powiedział prezes Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.

Z końcem 2022 r. Tauron, zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończył budowę infrastruktury światłowodowej na ostatnim z siedmiu obszarów konkursowych w ramach projektu POPC. Dotychczas zawarto umowy ramowe z 60 operatorami telekomunikacyjnymi. Już 27 z nich aktywnie świadczy usługi na sieci Taurona.

Realizacja obszarów konkursowych POPC była początkiem działalności grupy na hurtowym rynku telekomunikacyjnym. Po zakończeniu budowy nastąpił kolejny etap inwestycji – komercyjne dogęszczanie sieci, wyjaśniono.

W efekcie tych działań, sieć światłowodowa Taurona obejmuje zasięgiem ponad 126 000 gospodarstw domowych w blisko 900 miejscowościach.

"Wybudowana infrastruktura daje możliwość podłączenia większej liczby gospodarstw domowych, niż ta ujęta pierwotnie w projekcie POPC.
Korzystając z dostępnych zasobów, sukcesywnie poszerzamy zasięg naszej sieci światłowodowej o adresy w jej pobliżu, możliwe do podłączenia" – dodał wiceprezes Tauron Obsługa Klienta Leszek Chwalik.

"Planujemy rozszerzać działalność telekomunikacyjną o nowe obszary. Obecnie oczekujemy na wyniki konkursów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Funduszy Europejskich Rozwoju Cyfrowego (FERC). Jesteśmy w pełni otwarci na nowe możliwości" – podsumował Szczeszek.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 1.1 (POPC), pt. "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do
szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach" Tauron wybudował sieć światłowodową, która objęła zasięgiem 103 981
gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych. Kwota dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 186 mln zł. Całkowity budżet projektu wyniósł 278 mln zł.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 36,31 mld zł przychodów w 2022 r.

(ISBnews)