Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. WindEurope: Polska trzecia w Europie w finansowaniu lądowych farm wiatr. w ub.r.

WindEurope: Polska trzecia w Europie w finansowaniu lądowych farm wiatr. w ub.r.

Warszawa, 07.04.2020 (ISBnews) – Polska znalazła się na trzecim miejscu w Europie pod względem finansowania farm wiatrowych na lądzie w 2019 r., wynika z raportu WindEurope "Financing and Investment Trends".

"Niewątpliwie potencjał hiszpańskiego sektora energii wiatrowej przynosi owoce – w 2019 r. sfinansowano tam prawie jedną czwartą mocy wytwórczych Europy. W Polsce również odnotowano imponującą kwotę finansowania nowych aktywów – 0,8 mld euro, dzięki którym sfinansowano 630 MW nowych lądowych mocy wiatrowych po 1,3 mln euro za MW (średnia dla lądowych elektrowni wiatrowych w Europie). Hiszpania i Polska będą prawdopodobnie silnymi rynkami w przyszłych latach" – czytamy w raporcie.

Polska zorganizowała w 2019 r. aukcję na 2,2 GW dla lądowych elektrowni wiatrowych, a na 2020 r. zaplanowano kolejne dwie aukcje, zaznaczono.

"Zakładając, że średni capex na MW wyniesie 1,3 mln euro, może to zaowocować inwestycjami na poziomie 2,8 mld euro w ciągu najbliższych kilku lat, z wyłączeniem inwestycji w projekty, które uzyskają wsparcie w dwóch planowanych w tym roku aukcjach" – czytamy także w opracowaniu.

Wartość finansowania energetyki wiatrowej w Hiszpanii wyniosła 2,8 mld euro w 2019 r. Na drugim miejscu w kategorii farm wiatrowych na lądzie znalazła się Szwecja.

"Dzięki realizowanym dziś po aukcjach z 2018 i 2019 r. inwestycjom, Polska pozostanie na europejskim podium pod względem finansowania  energetyki wiatrowej na lądzie przez kolejne dwa lub trzy lata. Jednak utrzymanie się w czołówce w długim okresie wymaga zmian regulacyjnych, w tym zniesienia zasady 10h, która blokuje rozwój nowych projektów na lądzie. Uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie umożliwiłoby dojście do 22-24 GW mocy na lądzie. To oznacza przyrost o 12-14 GW, które wygeneruje inwestycje rzędu ok. 70-80 mld zł i umożliwi stworzenie wokół sektora 42 tys. miejsc pracy, z czego ok. 11 tys. w firmach bezpośrednio współpracujących z branżą. To będzie silny bodziec rozwoju w czasie zbliżającej się recesji gospodarczej" – skomentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Janusz Gajowiecki, cytowany w komunikacie tej organizacji.

Łącznie w Europie finansowanie nowych farm wiatrowych wyniosło 19 mld euro w 2019 r., podało WindEurope. Kolejne 33 mld euro zainwestowano w refinansowanie farm wiatrowych, akwizycje projektów farm wiatrowych i inne transakcje. Na lądową energetykę wiatrową przeznaczono 13 mld euro, co pozwoliło na sfinansowanie 10 GW mocy.

(ISBnews)