Orlen i Synthos: Pierwszy reaktor SMR w Polsce ok. 2030 roku

Warszawa, 29.06.2021 (ISBnews) - Uruchomienie pierwszego reaktora jądrowego SMR w Polsce realne jest w 2030-2031 roku, ocenia prezes Synthosu Zbigniew Warmuz, po podpisaniu przez Synthos umowy ramowej o współpracy z PKN Orlen ws. energetyki bezemisyjnej.

"Zakładam, że do ok. 2027-2028 roku reaktory SMR pojawią się i zaczną działać poza Polską, a wówczas w przypadku Polski realny jest rok 2030-2031" - powiedział Warmuz dziennikarzom podczas podpisania umowy z PKN Orlen.

Według niego, da to kilka lat koniecznych na niezbędne modyfikacje prawa.

"Konieczne są regulacje, które pozwolą takim pomiotom, jak Orlen i Synthos na budowę reaktorów atomowych małej mocy, bo dzisiaj elektrownię atomową może w Polsce wybudować jedynie państwo, to się musi zmienić" - wyjaśnił prezes Synthosu.

Także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacuje, że pierwsze reaktory SMR mogą się pojawić w Polsce w ciągu 7-10 lat.

"Za wcześnie jest mówić o tym, jakiego rzędu mocy reaktory chcielibyśmy wybudować, ale mają to być inwestycje nie tylko na potrzeby własne, ale również szerzej pojęte potrzeby polskiej energetyki" - powiedział Obajtek dziennikarzom.

Według szefa Synthosu, udziały obu podmiotów w spółce Orlen Synthos Green Energy będą "w okolicach 50 na 50".

"W przypadku SMR może to być 50% na 50% z decydującym głosem Synthosu, a w przypadku offshore, w którym Orlen ma większe doświadczenie, być może 51% do 49% dla Orlenu. Niewykluczone, że będą to dwa osobne podmioty" - dodał.

PKN Orlen podpisał z Synthosem umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej, dotyczącej małych i mikro reaktorów atomowych do 300 MW. Efektem będzie powstanie spółki Orlen Synthos Green Energy.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych - zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii - oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

 

Komentarze

Autor

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE