Spis treści
Nowelizacji prawa budowlanego, która została skierowana do podpisu prezydenta, zawiera istotne przepisy dotyczące wyboru ogrzewania. Utrudnią one instalowanie w domach pieców węglowych. Popularną praktyką jest stosowanie w domach „kopciuchów” – tanich pieców na paliwa stałe, które zastępują na przykład piec gazowy albo ogrzewanie z sieci. Właściciele domów chcą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach, licząc że ogrzewanie węglem jest tańsze. To nie będzie już takie proste.
Wybór ogrzewania
Jeśli pozwolenie budowlane dotyczy budynku, który ma ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, gazowej albo OZE to nie będzie można dowolnie zmienić potem ogrzewania na węglowe. Według noweli, „zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym” to istotne odstąpienie od pozwolenia na budowę (art. 36a). Jeśli właściciel domu będzie chciał to przeprowadzić, musi starać się o zmianę pozwolenia na budowę.
Nowelizacja wprowadziła też wyraźny zapis, że projekt architektoniczno-budowlany obejmuje informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (art. 34).
Warto przypomnieć, że już nowelizacja prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw wzmocniła obowiązek przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Rozszerzony art. 33 prawa budowlanego nakłada na projektanta obowiązek złożenia oświadczenia o tym, czy budynek może być przyłączony do sieci ciepłowniczej. Oświadczenie to projektant składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Czytaj także: Czyste Powietrze: będzie łatwiej wymienić kopciuchy na piece gazowe
Pozwolenie na budowę
Nowela wprowadza pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.
W nowelizacji pojawią się zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Obejmą między innymi instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3.
Zmiana prawa energetycznego
Nowelizacja prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw zmienia też terminy dotyczące wydania warunków przyłączania do sieci. Przedsiębiorstwa ciepłownicze mają 30 dni na wydanie warunków dla odbiorców ciepła i 3 miesiące w przypadku przyłączania budynków z własnym źródłem.
Podstawowy termin wydania warunków przyłączenia do sieci gazowej wynosi 30 dni, 60 – w przypadku większych odbiorców i 90 dni – dla podmiotów zajmujących się obracaniem gazem. Wyjątki to obszary i miejscowości niezgazyfikowane.
Czytaj także: Zmiany w programie smogowym. Powstanie centralny rejestr domów
Terminy wydania warunków przyłączania do sieci elektroenergetycznej zostały zróżnicowane – od 21 do nawet 150 dni. Najkrótsze mają obowiązywać w przypadku małych odbiorców przyłączonych do sieci niskich napięć, więksi odbiorcy (powyżej 40 kW) mają termin 30 dni, bądź 60 dni, jeśli są przyłączania do sieci wyższych napięć, a nawet 120 dni – jeśli mają własne źródło energii. Termin 150 dni dotyczy dużych odbiorców.
Czytaj także: Nowe terminy na wydanie warunków przyłączenia do sieci
Czytaj także: Kary za sprzedaż kopciuchów i mocniejszy obowiązek przyłączenia do sieci
Wejście w życie
Projekt ustawy o zmianie prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw 14 lutego został skierowany do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące wydawania warunków przyłączania do sieci gazowej – one wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.