Czyste Powietrze: będzie łatwiej wymienić kopciuchy na piece gazowe

Czyste Powietrze: będzie łatwiej wymienić kopciuchy na piece gazowe

W programie Czyste Powietrze, z którego są przyznawane dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę pieców, szykują się usprawnienia. Podpisano umowę, która ma przyspieszyć wymianę ogrzewania na gazowe. To najpopularniejsze źródło ciepła przy wymianie starych pieców.

Wymiana starych kopciuchów postępuje powoli. W tym roku szykują się kolejne ułatwienia, by to przyspieszyć. Jak pokazują doświadczenia programu Czyste Powietrze, około 45 proc. złożonych wniosków dotyczy montażu w domach pieców gazowych. By przyspieszyć przechodzenie na ogrzewanie gazowe PGNiG będzie współpracował z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dysponentem programu Czyste Powietrze.

NFOŚiGW uzyska wgląd do informacji firmy o sieci gazowej. Będzie więc wiadomo, czy w przypadku konkretnej nieruchomości może ona być podłączona do sieci gazowej. To przyspieszy obsługę wniosków. Współpraca może zostać rozszerzona - być może w przyszłości wnioski będzie można składać w ponad 130 oddziałach PGNiG. Szczegóły mają zostać podane na koniec marca - gdzie i kiedy będzie można składać wnioski.  Jak zapowiedział Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, są prowadzone starania, by zmienić przepisy i zaliczyć inwestycje z programu Czyste Powietrze do poprawy efektywności energetycznej. To przyniosłoby białe certyfikaty. - Wzorcem dla nas będzie Wielka Brytania, gdzie iwestycje w domy klientów mogły być zaliczane przez przedsiębiorstwa energetyczne jako poprawa efektywności energetycznej - wyjaśnił.

- Mamy 7  milionów odbiorców gazu, z tego jeden milion w domkach jednorodzinnych. Liczymy, że tych odbiorców będzie więcej - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Chcemy silnie wejść w realizację zadań polityki klimatycznej - zapewnił.

Potencjał to 3 mln domów, które mogłyby zostać ogrzane gazem - ocenił Henryk Mucha,  prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Prostszy wniosek

O dotacje i pożyczki z programu Czyste Powietrze obiega się już około 120 tys. osób. Do 17 stycznia przyznano dofinansowanie na łączną kwotę blisko 1,5 mld zł. Do tej pory wypłacono 250 mln zł dotacji oraz 30 mln zł pożyczek. Liczba wypłat cały czas wzrasta, ale nie ma się co oszukiwać - jest to nadal mało. Według planów w ciągu 10 lat z programu ma skorzystać 4,5 mln właścicieli domów - czyli rocznie powinny być rozpatrywanych ponad 400 tys. wniosków. Jest cztery razy mniej.

NFOŚiGW od pół roku prowadzi z sektorem bankowym rozmowy. Chodzi o włączenie banków ich do realizacji programu. Na razie, jak dowiedział się portal WysokieNapicie.pl, bliskie temu są dwa banki - Alior Bank i BNP Paribas.

Czytaj także: Czy banki wyprostują absurdy programu czyste Powietrze

Trwają też prace upraszczające proces aplikowania o środki w programie, przede wszystkim przygotowywany jest formularz wniosku, który będzie prosty do wypełnienia przez wnioskodawcę i przyspieszy procesu obsługi oraz wypłaty dotacji. Zmiany zostaną ogłoszone w lutym - poinformowała portal WysokieNapiecie.pl Donata Bieniecka-Popardowska z biura prasowego NFOŚiGW.

Co jest finansowane z programu Czyste Powietrze

Najczęściej Polacy składają wnioski na wymianę starego źródła ciepła w połączeniu z pracami termomodernizacyjnymi. To około 68 proc. wniosków dotyczących budynków  istniejących. Wymiana tylko starego źródła ciepła dotyczy 32 proc. wniosków.

 

Co trzeba zmienić?

Z polskimi partnerami nad koniecznymi zmianami programu Czyste Powietrze intensywnie pracują eksperci Banku Światowego.

- Skupiamy się na udoskonaleniu pomocy zarówno osobom bardziej zamożnym, które mogą skorzystać z finansowania komercyjnego na wymianę pieców oraz termomodernizację domów, a także osobom ubogim. Widzimy, że jest pełna zgoda co do włączenia do programu banków i gmin, by dystrybucja funduszy była prostsza. Na ten moment z programu skorzystało mniej osób, niż jest to potrzebne, by rzeczywiście był efekt walki ze smogiem, jednak liczymy, że z każdym kwartałem implementacja będzie przyspieszać - mówi Filip Kochan z Banku Światowego.

Jak dodaje, oprócz zachęt z istniejących programów wsparcia, beneficjenci mogą również korzystać z ulgi podatkowej związanej z wydatkami na ocieplenie domu i wymianę kotła. - Aby program odniósł sukces, bardzo ważna będzie współpraca szczebla samorządowego z poziomem centralnym dla wspólnego celu, jakim jest czyste powietrze - podkreśla Kochan.

Czytaj także: Zmiany w programie smogowym

W praktyce jest tak, że teraz niektóre programy samorządowe "kanibalizują" Czyste Powietrze. Gminy wdrażają własne programy, promują je i przyjmują wnioski w urzędach. Programowi Czyste Powietrze potrzebna jest więc większa sieć dystrybucji. Jak zapewnił Woźny, NFOŚiGW realizuje rekomendacje BŚ i Komisji Europejskiej.

Czytaj także: PGNiG ma porozumienie z NFOŚiGW ws. wsparcia programu 'Czyste Powietrze'

 

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE