Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Węgla każdy chce się pozbyć, ale dystrybucji już nie

Węgla każdy chce się pozbyć, ale dystrybucji już nie

Energetyczna gra karciana czyli kto zostanie z czarną Helenką ten zbankrutuje. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
węgiel

Przy okazji okresowych prezentacji strategii energetycznych wielkich koncernów łatwo można wszystko wytłumaczyć, jeśli kiedykolwiek grało się w karty w tzw. „czarną Helenkę”. Gracze na początek przekazywali sobie w kółko po kilka niechcianych kart, a następnie rozgrywali klasyczną turę z braniem lew.

Każda wzięta karta kosztowała odpowiednie punkty, ale najwięcej kosztowała nasza „Helenka” – dama pik. Każdy więc chętnie na początek sprezentowałby ją komuś innemu i pilnował, żeby do pików w żadnym razie nie dotknąć się w rozgrywce.

Dokładnie tak dzieje się w energetyce.  Koncerny energetyczne chętnie zostawiają coś co cenne i daje gwarantowane przychody i zyski czyli dystrybucja. Tu jest taryfa zatwierdzana przez URE, gwarantująca pokrycie kosztów i odpowiedniego udziału wydatków inwestycyjnych, bezpieczny biznes i na dodatek wielkie, stabilne przychody i comiesięczny wpływ gotówki – model biznesowy uwielbiany przez banki i kredytobiorców.

Po drugiej stronie polska „czarna Helenka” – generacja węglowa będąca pod presją OZE zabierającego rynek, cen węgla rujnującego koszty i dodatkowego obciążenia certyfikatami CO2, przesuwającego na koniec kolejki pośród konkurujących cenowo źródeł.

Helenki nikt nie chce i zaraz chętnie by ją oddał – kiedyś do NABE, teraz dowolnie komu. Ministerstwo Przemysłu jest wciąż w organizacji – więc w żadnym razie tych problemów nie weźmie, a prosta sprzedaż nie wchodzi w grę z uwagi na całkowity brak kupców na rynku.

Gra toczy się dalej, ale też już wiadomo co będzie na koniec – koncerny cały czas będą chciały upchnąć wytwarzanie z węgla w nowej formie organizacji z dotacjami publicznymi. Prawdopodobnie skończy się czymś w rodzaju centralnie sterowanej rezerwy interwencyjnej generacji zarządzanej przez PSE. Koncern, który od węgla nie ucieknie – stanie pod ścianą (bankową) i zbankrutuje.

Energetyczna gra karciana trwa dalej – jak widać czasy przyniosły zmierzch brydża (piki tam najsilniejsze) i powrót to tysiąca (najsłabsze).

Trudny wybór kadry kierowniczej. Na pomoc ruszają znane programy z telewizji

Sektor energetyczny uważnie śledzi proces zmian najwyższej kadry managerskiej. W wielu koncernach trwają konkursy lub pojawiają się nagłe zawirowania (szybkie zwroty akcji po 24 godzinach). W największym „multikoncernie” na kandydatów zgłosiła się podobno rekordowa liczba 260 osób.

Wobec tego procedura przeciąga się, przesłuchania trwają. Widać znak czasu – teraz mamy natłok kandydatów, dawniej nikt się nie zgłaszał, ale i tak od razu było wiadomo kogo wybrali.

Według ostatnich informacji – na pomoc ruszają znane formaty z telewizji i proces za chwilę ma być oparty na znanym i lubianym show – The Voice of Poland.

Obecnie  kontynuowany jest etap „blindów” – „przesłuchania w ciemno” a oceniający już odwracają krzesła i zbierają własne drużyny. Za chwilę bitwa, półfinał i końcowy wybór zwycięzcy.  W tym roku nie przewiduje się jednak głosowania publiczności.

Nowy pomysł jest powszechnie z entuzjazmem przyjmowany na rynku i za chwilę zawita także do wyborów politycznych. Trwają prace nad polską edycją wyborów europejskich (na lokalne już nie zdążymy) jako wyborczy zestaw „Taniec z gwiazdami” skompilowany z „Moja twarz brzmi znajomo”. Tu na dodatek jednak głosowanie widzów zdecyduje o zestawie polskiej grupy w europarlamencie.

Może tak będzie będzie nawet lepiej i szybciej?

Zagraniczna prasówka energetyczna: Chiny topią się we własnej fotowoltaice; Fotowoltaiczny płot tańszy niż instalacja na dachu; General Electric już na trzy podzielony; Czy gazowe uzależnienie Europy od USA staje się problemem?
solar-panel-fence
Zamiast "Wesela w Atomicach" Sławomir Mrożek mógłby dziś napisać "Dożynki w Panelicach". Ale płot produkujący prąd na wsi nie pojawił się nawet w bujnej wyobraźni jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Fot. JustWe
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Ogromna strata PGE; Ciepłownictwo ma szanse na więcej pieniędzy na transformację; Bruksela odpowiada na skargi Chińczyków na chińskie PV; Niemcy robią aukcje na wodór.
Elektrownia Rybnik fot. Depositphotos
Elektrownia Rybnik, dotychczas zasilana węglem, za kilka lat ma zyskać blok gazowy. Fot. Depositphotos
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Na próbie poluzowania przepisów dla energetyki wiatrowej "Koalicja 15 października" już raz mocno się przejechała. Teraz szykuje się do kolejnego podejścia, ale to tylko jeden z "odnawialnych" tematów, które oczekują na działania rządu.
FW-Radzya-Cheemiaski-1920×1280
W nadchodzących 2-3 latach nie należy oczekiwać znaczącego przyrostu nowych mocy w lądowej energetyce wiatrowej. Fot. Onde
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera: