Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Jak zmienić świat energetyki

Jak zmienić świat energetyki

Ogólnopolska konferencja Akademii Transformacji Energetycznej w Szczecinie pokaże drogę do zrównoważonej przyszłości.
baner wysokie napiecie

Nowoczesne rozwiązania dotyczące transformacji energetycznej zostaną zaprezentowane już za miesiąc na konferencji, która odbędzie się w dniach 10 – 12 kwietnia 2024 r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz Filharmonii Szczecińskiej. Wydarzenie  zgromadzi ponad 300 uczestników zainteresowanych tematyką zmiany sposobu pozyskiwania, przetwarzania i zużywania energii.

Akademia Transformacji Energetycznej to inicjatywa edukacyjna i badawcza, która ma na celu wspieranie i inspirowanie ludzi do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej. ATE łączy wiedzę i doświadczenie naukowców, ekspertów, pracowników sektora energetycznego, przedsiębiorców, elektroprosumentów, samorządowców i polityków, którzy wspólnie szukają rozwiązań dla transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej. Akademia organizuje wydarzenia, warsztaty, szkolenia i studia podyplomowe, które pomagają zrozumieć i wdrożyć nowoczesne technologie i praktyki związane z efektywnością energetyczną, systemami zarządzania mocą i energią, magazynowaniem energii, elektromobilnością i niezależnością energetyczną.

Chcemy pełnić misję przekazywania wiedzy dotyczącej transformacji energetycznej, chcemy poprowadzić osoby, które są zainteresowane niezależnością energetyczną w jej budowaniu. Poprzednia konferencja Akademii Transformacji Energetycznej pokazała, jak ogromne jest zapotrzebowanie na edukację związaną z transformacją energetyczną. Mamy ćwierć wieku na osiągnięcie klimatycznej równowagi i wbrew pozorom to nie jest dużo czasu. Pewne rozwiązania należy wdrażać już dziś, by przyniosły oczekiwane efekty. W ATE mamy doświadczonych naukowców i praktyków, którzy dzielą się wiedzą dotyczącą energetyki i pokazują konkretne rozwiązania związane z transformacją energetyczną – mówi dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex sp. z o.o., organizator ATE.

ATE jest inicjatywą firmy ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. z Piekar Śląskich, która jest przykładem firmy niezależnej energetycznie. Współpracuje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym – ZUT oraz Politechniką Śląską w Gliwicach.  Pod auspicjami ATE na obu uczelniach uruchomione zostaną w październiku 2024 r. studia podyplomowe z zakresu Transformacji Energetycznej.Topierwsze w Polsce tego typu konsorcjum. Studia pozwolą na zdobycie kompetencji  na rynku energii elektrycznej. Będą również szansą na jeszcze efektywniejsze kształcenie kadr, które przeprowadzą skomplikowany proces transformacji energetycznej.  

Potrzebujemy łączyć doświadczenia wszystkich, po to, by ta transformacja się udała, czyli, by udało się osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeżeli odpuścimy sobie w tej chwili transformację energetyczną, to zostanie ona zrealizowana przez kogoś z zewnątrz, a my będziemy korzystali z tego, natomiast zyski pójdą gdzie indziej i nie możemy sobie na to pozwolić. Ten proces będzie trwał przez najbliższe 25 lat, ale już dziś mamy wiele do zrobienia. Brakuje miejsc do edukacji w tym zakresie i wymiany doświadczeń, a odpowiedzią na to jest właśnie Akademia Transformacji Energetycznejtłumaczy dr inż. Krzysztof Bodzek z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jeden z prelegentów ATE.

Konferencja w Szczecinie będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie transformacji energetycznej, a także do nawiązania kontaktów i współpracy z ekspertami, naukowcami, przedsiębiorcami i decydentami z branży energetycznej. Trzydniowe wydarzenie składać się będzie z sesji plenarnych, na których wystąpią znani i cenieni prelegenci z branży energetycznej, świata nauki i biznesu, którzy przedstawią swoją wizję i doświadczenia związane z transformacją energetyczną. Uczestnicy trzydniowej  konferencji mogą liczyć na ogromną dawkę wiedzy związanej z transformacją energetyczną oraz poznać konkretne rozwiązania konieczne do zrównoważonego rozwoju.

Tematyka szczecińskiej konferencji obejmie wiele obszarów. Będą to: efektywność energetyczna, systemy zarządzania mocą i energią, magazynowanie energii, w tym technologie wodorowe, elektrociepłownictwo, wyzwania elektromobilności, OZE vs atom, praca off-grid oraz niezależność energetyczna. Eksperci z branży energetycznej podzielą się także strategiami i rozwiązaniami mającymi na celu przygotowanie samorządów do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

– Mając doświadczenie w wdrażaniu modelu niezależności energetycznej stworzyliśmy innowacyjny i unikalny koncept, wyczekiwany od dawna. Akademia Transformacji Energetycznej to pierwszy w Polsce hub kompetencyjny łączący praktyków oraz naukowców i dydaktyków z rynkiem. Akademia powstała z przekonania, że transformacja energetyczna jest nie tylko koniecznością, ale też szansą na rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Chcemy inspirować i edukować ludzi, którzy będą liderami i agentami zmiany w sektorze elektrycznym, energetycznym i klimatycznym – zapewnia Krzysztof Ćwichoń – dyrektor projektu ATE.

Transformacja energetyczna stanowi kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonego, ekologicznego i bezpiecznego systemu energetycznego, dostarczającego energię potrzebną społeczeństwu przy minimalnym wpływie na środowisko. Organizatorzy konferencji ATE w Szczecinie podkreślają, że edukacja w tym zakresie nie tylko wpływa na indywidualne podejście do energii, ale także stanowi kluczowy element budowy społeczeństwa bardziej zaangażowanego i odpowiedzialnego energetycznie.

Więcej informacji o Akademii Transformacji Energetycznej, w tym o sposobie zapisów, cenie czy noclegach znajduje się na stronie internetowej: www.ate.info.pl

Kontakt:

  Olga Kostrzewska-Cichoń   Akademia Transformacji Energetycznej [email protected] +48 32 7756 700 +48 600 929 626 ul. Lotników 9,
41-949 Piekary Śląskie,
POLSKA / POLAND ate.info.pl  
Europa przez 17 miesięcy po wprowadzeniu dobrowolnego celu redukcji zużycia gazu oszczędziła go 100 mld m sześc.. Przekroczyła nawet zakładany próg 15% redukcji. Pytanie, ile w tym zasługi rzeczywistych działań, a ile recesji, którą widać, zwłaszcza w przemyśle energochłonnym na Starym Kontynencie.
gaz-oszczednosci-przemysl
Materiał Partnera
Wielu producentów konstrukcji fotowoltaicznych deklaruje trwałość swoich produktów w warunkach glebowych, jednak często te deklaracje nie są poparte solidnymi badaniami ani analizami. W praktyce może to prowadzić do poważnych problemów związanych z korozją i degradacją konstrukcji, co może zagrozić nie tylko efektywności energetycznej instalacji, ale także jej trwałości.
zdjęcie główne
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera: