Proton Dynamic - polski elektryczny bolid Formuły Student

Proton Dynamic - polski elektryczny bolid Formuły Student

Proton Dynamic jest nowo utworzonym, choć bazującym na doświadczeniu teamu whiteEagle Racing, warszawskim zespołem Formuły Student. Projekt powstał w październiku 2017 roku z inicjatywy studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od tej pory zespół stale się rozwija, opracowując konstrukcję bolidu z wykorzystaniem autorskich rozwiązań, pozyskując niezbędnych dla przedsięwzięcia partnerów, biorąc udział w rozmaitych eventach i konferencjach oraz finalnie konstruując sam pojazd. Na listę pierwszych sukcesów tego przedsięwzięcia należy z całą pewnością wpisać zakwalifikowanie się na zawody we włoskim Varano, czy też przyznanie patronatu Ministerstwa Energii.

O Formule Student:

Formuła Student jest międzynarodową serią prestiżowych zawodów dla zespołów uniwersyteckich organizowana rokrocznie od 1979 przez Society of Automotive Engineers, czyli Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji. Studenci czołowych uczelni z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie.

Zawody podzielone są na poszczególne konkurencje, które należą do dwóch grup: konkurencji statystycznych i dynamicznych. Do tej pierwszej należą prezentacja biznesowa, opracowanie i przedstawienie kosztorysu oraz ocena projektu bolidu. W grupie konkurencji dynamicznych znajdują się z kolei Ski Pad, czyli jazda po „ósemce”, przyspieszenie, sprint, wyścig główny oraz wydajność, która dla warszawskich konstruktorów elektrycznego bolidu powinna być prawdziwą gratką – motoryzacja współczesna, o której mówi się także jako o motoryzacji przyszłości, kładzie ogromny nacisk na oszczędność energii.

O teamie:

Team Proton Dynamic powstał w październiku 2017 roku. W jego skład wchodzą studenci Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zespół liczy obecnie 37 członków. Jest podzielony na 2 główne działy - techniczny oraz marketingu, w skład których wchodzą jeszcze mniejsze podzespoły.

Proton Dynamic korzysta z wiedzy, doświadczenia oraz najlepszych rozwiązań wypracowanych przez pierwszy w Polsce zespół Formuły Student - whiteEagle Racing na przestrzeni lat 2009 - 2014. Ich celem jest kontynuacja tradycji udziału w Formule Student wydziału SiMR Politechniki Warszawskiej przy jednoczesnym wdrażaniu najnowszych rozwiązań. Pomoc bardziej doświadczonych kolegów pozwala uniknąć błędów, które łatwo popełnić bez wsparcia osób obeznanych w świecie Formuły Student.

Marketing projektu:

Zespół Proton Dynamic opiera swoją działalność marketingową na udziale w licznych eventach oraz konferencjach W październiku zadebiutował na targach EkoFlota, w czasie których poszerzył krąg sympatyków zespołu. Team miał również przyjemność zaprezentować się podczas masowej imprezy dla fanów motoryzacji - Warsaw Moto Show. Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku był udział przedstawicieli Proton Dynamic w XXI Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Podczas sekcji zatytułowanej "Projekty inżynierskie i młodzi konstruktorzy w świecie producentów części motoryzacyjnych" lider zespołu miał możliwość przedstawienia idei zawodów Formuły Student oraz zaprezentowania zespołu i bolidu. Aktywna działalność Proton Dynamic w promocji projektu została dostrzeżona przez Ministerstwo Energii, które zdecydowało się na przyznanie zespołowi swojego patronatu.

Bolid:

Innowacyjność, czyli jedno z ulubionych, obok elektromobilności, haseł członków Proton Dynamic jest z nimi związane nie bez powodu. Ich projekt w pełni elektrycznego bolidu jest jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Zgodnie z założeniami projektu pojazd będzie zbudowany w oparciu o wytrzymałą stalową ramę. Za napęd ważącego 230 kg bolidu odpowiedzialny będzie silnik elektryczny generujący maksymalną moc 80kW. Planowane przyspieszenie do prędkości 100 km/h powinno zająć niecałe 4 sekundy. Udowadnia to, że silniki elektryczne są w stanie konkurować z napędami spalinowymi pod względem osiągów. Obecnie dział techniczny jest w trakcie konstruowania bolidu na podstawie opracowanego dotychczas projektu oraz testowania poszczególnych aspektów technicznych.

Dalsza działalność:

W lipcu tego roku zespół weźmie udział w zmaganiach w Varano, które będą pierwszym poważnym sprawdzianem dla studentów z Warszawy.

Członkowie Proton Dynamic zgodnie twierdzą, że mają dalekosiężne plany co do swojego projektu. Zdają sobie sprawę, że o większe sukcesy będzie początkowo bardzo trudno. Jednak uporem, ciężką pracą i swoją pasją chcą namieszać w świecie Formuły Student.

Doskonałą okazją do przyjrzenia się projektowi z bliska oraz do zapoznania się z członkami projektu będzie EKOstudent organizowany w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Team Proton Dynamic będzie do dyspozycji 18 kwietnia w Auli Spadochronowej. Dodatkowo o godz. 19:00 tego samego dnia, w ramach Future Energy Summit: e-mobility, organizowanego przez SKN Energetyki, Proton Dynamic zaprasza na wystąpienie pt.: “Młodzi innowatorzy w świecie e-mobility”.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/195866591141591/

Więcej informacji o warszawskim zespole Formuły Student znajduje się na ich profilu na Facebooku oraz stronie protondynamic.pl.

 

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE