Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Czystki w państwowej energetyce ruszą z końcem stycznia

Czystki w państwowej energetyce ruszą z końcem stycznia

Tydzień Energetyka: Walne w spółkach już zwołane; Zima rozpala ceny w Finlandii; Ciąg dalszy sporu z amerykańskim Venture Global; Uruchomiono najmocniejszy kabel na świecie.
polityka rynek ludzie zebranie

Nowy rząd zacznie robić porządki w kontrolowanych przez państwo spółkach energetycznych z końcem stycznia. Na 30 i 31 stycznia zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenia odpowiednio Enei i PGE. w programie obu walnych są oczywiście zmiany w radach nadzorczych, co tradycyjnie jest pierwszym krokiem do wyrzucenia zarządów. Co nie oznacza, że od razu będą nowe, bo statuty wymagają rozpisania konkursów na członków zarządów. Prawdopodobnie nowych nominatów poznamy pod koniec lutego.

Na razie nowy minister aktywów Borys Budka zrobił w PGE co mógł bez zwoływania walnego i odwołał z rady nadzorczej Zbigniewa Gryglasa, byłego posła, który między 2015 a 2019 rokiem z Nowoczesnej przedryfował do PiS, a gdy potem nie dostał się do Sejmu – pełnił funkcje pełnomocnika  ds. morskiej energetyki wiatrowej.

Zima rozpala ceny prądu w Finlandii

Potężne uderzenie zimy, z mrozami sięgającymi minus 40 stopni wywindowało na niesłychane poziomy ceny prądu w Finlandii i krajach bałtyckich, przede wszystkim w Estonii. Zwiększony z powodu mrozu popyt na prąd przełożył się też na ceny w Szwecji i Norwegii. 

Absolutny rekord pobiły Finlandia i Estonia, gdzie ceny na rynku dnia następnego za energię z dostawą w piątek 5 stycznia sięgnęły 890 euro za MWh. Na Litwie i Łotwie wynosiły 670 euro, a w Szwecji i Norwegii – niemal 200. 

Na rynku Intraday w Finlandii za prąd w godzinach 18-19 w piątek trzeba było płacić nawet 1900 euro za MWh!

W tym samym czasie w reszcie Europy nie przekraczały 100 euro, za wyjątkiem Włoch i Polski. Na sobotę 6 stycznia ceny Day Ahead w Finlandii i państwach bałtyckich spadły do 167 euro, a w Szwecji i Norwegii do 93. 

W minionym tygodniu Finlandia zanotowała historyczny rekord zapotrzebowania na moc – 15GW. Rekord – 1,6 GW padł również w Estonii. 

Viking Link – najmocniejszy kabel na świecie

Na przełomie roku ruszył Viking Link – podmorski kabel prądu stałego łączący Wielką Brytanię z Danią. Ma długość 625 km, zdolność przeniesienia 1,4 GW mocy przy napięciu 525 kV i w ten sposób jest najmocniejszym tego typu połączeniem na świecie. 

Kabel daje Brytyjczykom bezpośredni dostęp do rynku NordPool Spot. Brytyjski operator National Grid szacuje, że dostęp do tańszej energii z wiatru w Danii przez pierwsze 10 lat pozwoli zaoszczędzić wyspiarskim konsumentom co najmniej pół miliarda funtów w rachunkach za prąd. 

Awantura wokół amerykańskiego dostawcy LNG

Spór wokół dostaw LNG od amerykańskiego eksportera Venture Global zatacza coraz szersze kręgi. Koncern Shell skierował do amerykańskiego regulatora FERC pismo, w którym domaga się interwencji wobec praktyk VG. List o praktycznie takim samym wydźwięku skierował wcześniej do FERC koncern BP. Wielcy europejscy kontrahenci VG oczekują także interwencji Komisji Europejskiej. Bo chodzi, bagatela, o 18 miliardów dolarów. 

Shell, BP, ale też Repsol, Edison i Orlen twierdzą, że Venture Global ogłosił w swoim terminalu skraplającym Calcassieu Pass siłę wyższą dla części linii produkujących LNG, i nie dostarczał gazu na mocy długoterminowych umów. Jednocześnie firma sprzedawała skroplony gaz na rynku spot, inkasując wielokrotnie więcej. Według Shella i BP, chodzi o ok. 200 ładunków. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, VG nie dostarczył w ten sposób ok. 20 ładunków Orlenowi, który podał już amerykańską firmę do arbitrażu.

Ceny energii elektrycznej w Polsce na rynku spot spadły w 2023 roku o 33% względem rekordowego 2022 roku. Pomimo tego Polska była jednym z najdroższych hurtowych rynków energii w Europie.
Ceny energii elektrycznej w Europie
Ceny energii elektrycznej w Europie
Ukraińskiej energetyce brakuje węgla – winne są wieloletnie zaniedbania w branży górniczej, wojna, ale i brak logicznego myślenia. Ratunku energetycy znad Dniepru szukają za granicą – w tym w Polsce.
Ukraine against the background of burnt coals. The colors of the Ukrainian flag are blue and yellow on a dark background.
Ukraine against the background of burnt coals. The colors of the Ukrainian flag are blue and yellow on a dark background.
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Wolumen obrotów handlowych energią elektryczną Polski z sąsiadami w grudniu 2023 roku był najwyższy w historii. Przekraczał średnio 3 GW w każdej godzinie. Na rekordowym poziomie zamknęliśmy też cały rok, ponownie odwracając bilans handlowy. Co ciekawe, coraz częściej jesteśmy hubem – kupując energię z tańszych rynków i sprzedając na droższe.
Import energii elektrycznej do Polski w 2023 roku i bilans handlu prądem z sąsiadami w latach 1946-2023
Import energii elektrycznej do Polski w 2023 roku i bilans handlu prądem z sąsiadami w latach 1946-2023