Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Fotowoltaika
  4. >
  5. Moduł LONGi Hi-MO 6 przebadany w symulatorze solarnym

Moduł LONGi Hi-MO 6 przebadany w symulatorze solarnym

Materiał Partnera
Firma LONGi pozostaje w czołówce producentów modułów fotowoltaicznych. To renomowana firma, która znana jest na całym świecie ze swojego zaangażowania w rozwijanie i wytwarzanie modułów o najwyższej wydajności. Na szczególną uwagę zasługuje seria modułów Hi-MO 6, która dedykowana jest dla szerokiego grona klientów. Czy naprawdę moduły LONGi serii Hi-MO 6 są tak niezawodne? Firma KENO postanowiła przeprowadzić badanie modułu tej serii.
longi 1

Badanie w symulatorze solarnym

Niedawno KENO informowało o uruchomieniu stanowiska badawczego dla modułów PV. Wdrożone zaawansowane oprogramowanie symulatora solarnego jest w stanie zagwarantować precyzję na wcześniej niespotykanym poziomie – aż 200 mikrometrów na piksel. Dzięki temu może przeprowadzać szczegółowe analizy i testy modułów fotowoltaicznych z całego świata. System ten umożliwia błyskawiczne i dokładne badania elektroluminescencyjne w ciągu zaledwie kilku sekund. Priorytetem KENO w tym projekcie jest uzyskanie efektywności i skuteczności pomiarów modułów PV przy dużej ich ilości, dlatego czas przeprowadzania badań został znacząco skrócony, a dział R&D (Badań i Rozwoju) KENO może zwiększyć wydajność swojej pracy.

Film o symulatorze solarnym KENO

W dążeniu do uzyskania dokładnego zrozumienia oraz oceny wydajności i jakości wykonania modułów fotowoltaicznych, KENO postanowiło przeprowadzić badania na jednym z najnowszych modułów od renomowanego producenta – LONGi. Badania te miały na celu dostarczenie rzetelnych informacji o parametrach technicznych oraz jakości modułu, co pomaga klientom w dokonywaniu świadomych wyborów w dziedzinie energii słonecznej.

Porównanie modułu LONGi z modułami innych producentów

Do badania został wykorzystany model LR5-54HTH-430M o wymiarach 1722 x 1134 x 30 mm oraz mocy 430 W, wykonany w technologii HPBC (Hybrid Pasivated Back Contact). Badanie przedstawia m.in. uzyskaną moc maksymalną modułu, jego sprawność, czy też uzyskaną moc na 1 m2 w porównaniu do innych trzech producentów modułów fotowoltaicznych. Symulator badając moduł, bierze pod uwagę wiele czynników, co można zobaczyć na poniższym zestawieniu.

longi3

Wyniki z badania symulatorem solarnym

Badanie jednoznacznie wskazuje, że LONGi Hi-MO 6 osiąga lepsze wyniki od konkurencyjnych firm produkujących moduły o zbliżonych parametrach. Wynikiem tego jest największa wśród badanych modułów moc uzyskana z jednostki powierzchni. Dla obiektywnego porównania przyjęto w tabeli przeliczenie mocy na 1 m2. W konsekwencji moduł LONGi Hi-MO 6 o deklarowanej przez producenta w warunkach STC mocy maksymalnej 430 Wp osiąga imponujące 444 Wp. Uzyskuje w tym przypadku  dodatnią tolerancję mocy na poziomie 3,3%. Opisane wielkości występują w ściśle określonych warunkach STC. KENO posiada najwyższej jakości sprzęt do symulacji takiego środowiska oraz oferuje usługę badania modułów, którą można zamówić na Platformie B2B KENO: https://b2b.keno-energy.com/verif. Należy jednak podkreślić, że te idealne warunki zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego tak istotnymi parametrami są przytaczane w kartach katalogowych i sprawdzone w symulatorze KENO współczynniki temperaturowe. Są to parametry określające jak zmienia się np. wartość mocy  przy zmianach temperatury. Ujemny współczynnik mówi nam, że wraz ze wzrostem temperatury moc modułu spada. Dlatego tak ważne jest by ten konkretny współczynnik miał jak najmniejszą wartość bezwzględną. Już deklarowana wartość współczynnika temperaturowego mocy, która wynosiła -0,290%/oC, została w badaniach nie tylko potwierdzona, ale uzyskano nawet lepszy wynik wynoszący -0,281%/oC.

Firma KENO z całą odpowiedzialnością może stwierdzić, że wybór modułów LONGi Hi-MO 6 do budowy każdej instalacji, pracującej w dowolnych warunkach, będzie doskonałą decyzją. Badanie modułów fotowoltaicznych w symulatorze solarnym jest kluczowe, ponieważ pozwala na realistyczne ocenienie ich wydajności i efektywności w kontrolowanych warunkach, co jest niemożliwe w warunkach rzeczywistych. Umożliwia to dokładne porównanie różnych modeli modułów pod kątem ich zdolności do produkcji energii elektrycznej przed ich zainstalowaniem. Badanie modułów pozwala inwestorom i klientom na dokładne zaplanowanie swojego systemu fotowoltaicznego, zwiększając pewność, że wybrane moduły spełnią ich oczekiwania i zapewnią efektywną produkcję energii słonecznej.

Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) zaprasza na konferencję IV TECHCO Forum - wyjątkowe spotkanie przedstawicieli całego sektora przemysłowego, które odbędzie się 21-22 listopada 2023 roku w Hotelu Diament w Zabrzu. 
Banner 800x400 wysokienapięcie
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!