Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel brunatny
  6. >
  7. Umowa na projekt atomówki podpisana. Modelu finansowania wciąż nie ma

Umowa na projekt atomówki podpisana. Modelu finansowania wciąż nie ma

Tydzień Energetyka: 1,5 mld zł na projekt elektrowni atomowej; Francuski elektryk za 100 euro miesięcznie; Nowy rynek bilansujący coraz bliżej; 40 firm korzysta z ukraińskich magazynów gazu; Spada wydobycie Gazpromu.
od atomu

1,5 mld zł na projekt elektrowni atomowej

Państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę Engineering Service Contract, czyli kontrakt na zaprojektowanie elektrowni z trzema reaktorami AP1000 nad Bałtykiem. Według naszych ustaleń wartość umowy przekracza 1,5 mld zł. Ostateczna kwota zależy po jakim kursie liczyć dolara, bo umowa jest denominowana w amerykańskiej walucie.

Za te pieniądze w ciągu półtora roku WEC i Bechtel, dopuszczając do zespołów również ludzi z PEJ, sporządzą kompletny projekt budowlany wyspy jądrowej, innych elementów elektrowni oraz części z turbozespołami, przy czym nie będzie jeszcze wskazywał ostatecznych modeli turbin i generatorów. 

Kontrakt obejmuje około 400 oddzielnych raportów, a do ich sporządzenia potrzeba będzie ok. 2 milionów roboczogodzin. Raportowanie ma być na bieżąco, wedle zapewnień strony polskiej w umowie np. zapisano procedury sanacyjne w razie opóźnień i warunki ich uruchamiania.

To pierwszy tak znaczący kontrakt w całym rządowym przedsięwzięciu. Projekt ma być gotowy na początku 2025 r., a do końca 2025 r. ma zostać zawarty główny kontrakt EPC. Co teoretycznie pozwoliłoby zacząć budowę w 2026 r. 

Pytania o model finansowy czyli o to ile, w jaki sposób i kiedy za całą imprezę zapłacą odbiorcy prądu pozostają na razie bez odpowiedzi. Wiadomo, że w grę wchodzi kontrakt różnicowy, ale szczegółów brak. Pełnomocnik Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała jedynie, że jeszcze przed wyborami ma zamiar wysłać do Komisji Europejskiej wniosek prenotyfikacyjny dla systemu wsparcia. 

Osobna kwestia to prawdopodobne opóźnienie projektu, które wynika z harmonogramów w różnych dokumentach. Np. według obowiązującej wersji programu rozwoju energetyki jądrowej decyzje środowiskowa i lokalizacyjna miały być już w 2022 r., tymczasem ta pierwsza została wydana dopiero we wrześniu 2023 r., a ta druga ma być w listopadzie. W 2023 r. na miejscu miały już trwać prace przygotowawcze. Spółka i rząd utrzymują, że już się zaczęły, choć dopiero 18 września wojewoda wydał decyzję, pozwalającą przeprowadzić na terenie niektóre czynności.  Rząd i PEJ twierdzą, że projekt trzyma się harmonogramu

Czytaj także: Polscy dżentelmeni od atomu o pieniądzach nie mówią

Francuski elektryk za 100 euro miesięcznie 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie wsparcia zakupu samochodów elektrycznych w postaci leasingu konsumenckiego z kosztem 100 euro miesięcznie. Warunkiem jest, aby auto było wyprodukowane w Unii Europejskiej. A zwłaszcza nie może być chińskie. Leasing ma działać od początku 2024 roku. Jak stwierdził Macron, spodziewa się, że w przyszłym roku nabywców znajdą w ten sposób „dziesiątki tysięcy” elektryków, a w kolejnych latach kwoty wsparcia będą rozszerzane. 

Oferty leasingu niższe niż 100 euro miesięcznie mają już we Francji MG, Dacia i Fiat, tyle że oferują auta z Chin. 

Według firmy konsultingowej Ptolemeus, od 2015 roku ceny chińskich samochodów elektrycznych spadły w UE o około połowę, średnia cena to 32 tysiące euro. W tym samym czasie europejskie elektryki zdrożały o 17% i kosztują średnio 55 tysięcy euro.  

Zmiany na rynku bilansującym

Prezes URE częściowo zatwierdził zgłoszone przez PSE Warunki Dotyczące Bilansowania – czyli kolejny etap reformy Rynku Bilansującego i prawdopodobnie największa zmiana od czasu jego powstania. Do reformy RB zobowiązały Polskę regulacje unijne, a to z powodu istnienia w Polsce mechanizmu rynku mocy. Zmiany wchodzą w życie w czerwcu 2024 roku, aby zainteresowani mieli czas na dostosowanie się. 

Najważniejsze wprowadzane elementy to pozyskiwanie rezerw mocy na konkurencyjnych i niedyskryminujących zasadach, czy ceny dynamiczne. 

Obszerna regulacja wprowadza nową strukturę podmiotową i obiektową RB, nowy katalog usług bilansujących, ustala sposób zgłaszania handlowych i technicznych, zasady uczestniczenia w europejskiej platformie wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych oraz europejskiej platformie kompensowania niezbilansowań. 

Wprowadza też rynkowe zasady pozyskiwania mocy bilansujących, nowy sposób rozliczanie rezerwy operacyjnej, wreszcie zasady wyceny energii bilansującej i niezbilansowania oraz 15-minutowe okresy rozliczania.

Prezes URE nie objął decyzją proponowanego sposobu wyceny rezerwy operacyjnej.

40 zagranicznych firm magazynuje gaz na Ukrainie

Ukraiński Naftogaz ogłosił, że już 40 zagranicznych firm, w tym najważniejsi europejscy traderzy aktywnie korzysta z możliwości magazynowania gazu na Ukrainie. Według operatora przesyłowego GTSOU, tylko w tym roku podpisano umowy na przesył gazu z 25 zagranicznymi podmiotami, a w sumie liczba klientów zza granicy sięga już 130.

Ukraińcy przypominają, że stress-testy przeprowadzone w sierpniu wykazały dużą odporność i niezawodność infrastruktury gazowej. Natomiast obecna sytuacja na europejskim rynku skłania uczestników rynku gazu do korzystania z ukraińskich magazynów. 

Dlatego dodatkowe zdolności magazynowe są obecnie chodliwym towarem. Napełnienie europejskich magazynów na początku sezonu jest rządu 95%, ale rynek dalej jest napięty. W minionym tygodniu pojawiły się informacje o przerwach w pracy jednego z amerykańskich terminali, który zapowiedział, że nie wyśle kilku zaplanowanych ładunków skroplonego gazu.

To wystarczyło na 10% skok cen spot na październik w hubie TTF. Co prawda potem ceny te spadły, ale sytuacja pokazuje, jak nerwowo jest na rynku. W takiej sytuacji nawet ogarnięty wojną kraj jest atrakcyjnym miejscem na trzymanie gazu. 

Wydobycie Gazpromu leci w dół 

Gazprom po raz pierwszy w tym roku opublikował dane operacyjne o wydobyciu i dostawach gazu, po tym jak rząd Rosji z końcem 2022 roku zwolnił koncern z szeregu obowiązków informacyjnych. W I półroczu 2023 r. wydobycie Gazpromu z Rosji spadło rok do roku o 25%, do 180 mld m sześc. i o mniej więcej tyle samo spadła sprzedaż do klientów krajowych i zagranicznych – z 225 do 166 mld m sześc. Spadki Gazprom tłumaczy głównie ograniczeniem eksportu do Europy.

Trzyma się natomiast wydobycie ropy i kondensatu trzyma poziom. W I półroczu rosyjski koncern sprzedał 13,8 mln ton tych produktów, nieco więcej niż rok wcześniej. O 1 mln ton – do prawie 34,5 wzrosła też sprzedaż w sektorze „produktów naftowo-gazowych”.

Od 1 października 2023 r. rozpocznie się proces wdrażania mechanizmu CBAM - cła węglowego, które docelowo ma załatać poważną dziurę w dotychczasowej polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Nowe regulacje budzą wiele nadziei, ale też obaw.
Heavy industry air pollution image
Przemysł w Polsce liczy na to, że produkty z krajów, które nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej zostaną dociążone odpowiednim domiarem na unijnych granicach. Fot. Depositphotos
Inwestycje w odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne i magazyny energii rosną w rekordowym tempie na całym świecie, co napędza bezprecedensowy wzrost popytu na kluczowe minerały.
kopalnia miedzi
Fot.depositphotos
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają: