Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Fotowoltaika – odpowiedź na rosnące ceny prądu

Fotowoltaika – odpowiedź na rosnące ceny prądu

Materiał Partnera
Inwestycja w odnawialne źródła energii opłaca się nie tylko ze środowiskowego punktu widzenia, ale również finansowego. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto produkować prąd za pomocą przydomowej fotowoltaiki, zamiast pobierać go z sieci. Sprawdź!
pexels-kindel-media-9875443

Ceny prądu w 2023 roku – jak się kształtują?

Nietrudno zauważyć, jak bardzo wzrosły ceny energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich lat. A przecież każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ona do codziennego funkcjonowania. Okazuje się, że zgodnie z szacunkami Urzędu Regulacji Energetyki za prąd płacimy aż o 62% więcej niż w 2019 roku. Jako że nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić, rząd zdecydował o zamrożeniu cen prądu na poziomie z 2022 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Obowiązuje ona od początku 2023 roku.

Musisz jednak mieć świadomość, że wspomniane zamrożenie cen dotyczy wyłącznie określonego limitu zużycia prądu. I tak na przykład limit w gospodarstwach domowych, rozliczających się na podstawie taryfy G, wynosi 2000 kWh rocznie. Natomiast za każdą kWh wykraczającą poza ten limit zapłacisz maksymalnie 0,693 zł netto. Limity te są większe, gdy masz rodzinę wielodzietną (3000 kWh), prowadzisz gospodarstwo rolne (3000 kWh) lub mieszkasz z osobami niepełnosprawnymi (2600 kWh) i przed końcem czerwca złożysz u swojego sprzedawcy prądu oświadczenie, że chcesz korzystać z podwyższonych limitów.

Fotowoltaika – szansa na zoptymalizowanie kosztów energii elektrycznej

Mimo Tarczy Solidarnościowej, ceny prądu należą do jednych z wyższych w comiesięcznym wykazie opłat. Jak temu zaradzić? Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej, której moc będzie dopasowana do Twojego rocznego zużycia energii. Cena fotowoltaiki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależy od kilku czynników. Mowa głównie o parametrach technicznych oraz rodzaju i jakości poszczególnych elementów instalacji i jej montażu. Przykładowo, koszty wzrosną, jeśli panele będą montowane na dachu płaskim – wówczas potrzebna będzie dodatkowa konstrukcja – ale też na gruncie, który trzeba wcześniej odpowiednio przygotować.

Szczegóły dotyczące tego tematu znajdziesz na stronie sprzedawcy energii E.ON Polska.

Panele o świetnych parametrach

Jak zatem zwiększyć opłacalność fotowoltaiki? Wybieraj panele o dobrych parametrach takich jak: wytrzymałość mechaniczna, moc w warunkach normalnych, tolerancja mocy oraz sprawność. Dzięki temu całość będzie naprawdę wysokiej jakości, odporna na obciążenia, ale też na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe – a nietrudno zauważyć, że w naszym klimacie pogoda bywa nieprzewidywalna. Takie panele są też wydajniejsze, wytrzymalsze, a razem z nimi cała instalacja działa efektywniej. Zwróć też uwagę na to, że im więcej konsumujesz prądu z fotowoltaiki, tym bardziej się ona opłaca. Szczególnie jeśli porównasz to z potencjalnymi rachunkami, ile byś musiał zapłacić za każdą kWh pobraną z sieci.

pexels kindel media 9875413

Przemyślane miejsce do montażu paneli

Kolejnym sposobem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do montażu paneli. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak istotna jest strona, w którą będą zwrócone panele fotowoltaiczne. Najbardziej opłaca się, gdy skierujesz je na południe – kierunek ten jest nieprzypadkowy, bo to właśnie tutaj jest największe nasłonecznienie, więc nie będzie żadnego problemu z czerpaniem energii ze słońca. Wystrzegaj się zaś montażu paneli w kierunku północnym (jako tym zdecydowanie najmniej nasłonecznionym), a jeśli nie masz innej możliwości, sprawdź, czy nie lepiej zamontować je po prostu na gruncie, tuż obok domu. Być może masz niezagospodarowany kawałek terenu, który nada się idealnie pod fotowoltaikę.

Dofinansowania z programów pomocowych

Ostatnim – ale wcale nie najmniej ważnym – sposobem na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki jest skorzystanie z programów pomocowych. Tak jak w poprzednich latach, tak i w 2023 roku dostępne są różnego typu dotacje, które pokryją część inwestycji. Dzięki temu nie musisz gromadzić dużego wkładu własnego.

Możliwe jest skorzystanie na przykład z dofinansowania Mój Prąd, którego piąta edycja wystartowała 22 kwietnia. Jego wysokość wynosi 6 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną plus do tego od 5 do 28 tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się zamontować urządzenia dodatkowe, jak magazyn energii czy system zarządzania energią  w domu. 

Do wyboru jest też dotacja z programu Czyste Powietrze, Stop Smog, Agroenergia. Część środków poniesionych na fotowoltaikę możesz też odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Warto przy okazji zainteresować się regionalnymi programami pomocowymi, których nie brakuje w różnych częściach Polski.

Podsumowując, korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala uniezależnić się od stale rosnących cen prądu pobieranego z sieci. To niewątpliwie ulga dla portfela, ale nie tylko. Fotowoltaika to też ukłon w stronę środowiska – jest ekologiczna, nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji ani też nie generuje hałasu. Pamiętaj jednak, że aby była ona opłacalna, weź pod uwagę powyższe wskazówki. Poradź się specjalistów, którzy dopasują instalację do Twoich potrzeb oraz fachowo zajmą się montażem. Przekonaj się, że warto. Powodzenia!

Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Liczniki zdalnego odczytu posiada już około czterech milionów odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Na wymianę jednak wciąż czeka kilkanaście milionów urządzeń. Ile jest warty ten rynek, jakie korzyści przyniesie inteligentne opomiarowanie i czy może ono wzbudzać jakieś obawy u odbiorców energii?
Inteligentne liczniki 2023
Poziom wdrożenia liczników zdalnego odczytu - stan na początek 2023 roku
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Drezno, 7 czerwca 2023 roku – VSB, międzynarodowy koncern realizujący projekty związane z energią wiatrową i fotowoltaiką, ogłasza zmianę w strukturze zarządu grupy: od 1 lipca 2023 dyrektorem generalnym spółki zostanie dr Felix Grolman, członek kadry na szczeblu kierowniczym posiadający osiągnięcia na arenie międzynarodowej i z wieloletnim doświadczeniem w sektorze energii odnawialnej.
VSB Group Felix Grolman
fot. Ben Giering
Zakończyły się pierwsze nabory w programach Funduszu Modernizacyjnego dotyczące efektywności energetycznej, OZE i kogeneracji. Największe finansowanie dostanie...cukier
Fundusz Modernizacyjny NFOŚiGW
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Bruksela zaleca zakończyć pobieranie domiaru od spółek energetycznych po 30 czerwca. W Polsce i kilku innych krajach podatek ma obowiązywać do końca roku, ale jeśli wygaśnie unijne rozporządzenie, firmy energetyczne będą miały solidną podstawę, żeby podważyć polską ustawę w sądzie.
komisja.budynek.zielony
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. mat. pras.