Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Technologia
 4. >
 5. Certyfikacje TÜV Rheinland dla zapewnienia technologicznego bezpieczeństwa polskich farm wiatrowych na Bałtyku

Certyfikacje TÜV Rheinland dla zapewnienia technologicznego bezpieczeństwa polskich farm wiatrowych na Bałtyku

Materiał Partnera
Międzynarodowe doświadczenia w branży morskiej energetyki wiatrowej z ostatnich 20 lat pokazały jak bardzo złożony i ryzykowny, również technologicznie, jest proces instalacji morskiej farmy wiatrowej. TÜV Rheinland przygotowała specjalną ofertę dedykowanych usług zapewnienia jakości na potrzeby realizacji projektów polskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Farmy wiatrowe 4

Według ekspertów i firm ubezpieczeniowych, wysoka częstotliwość i dotkliwość awarii zarejestrowanych do tej pory na świecie wynika przede wszystkim z braku zastosowania krytycznego podejścia i odpowiednej certyfikacji przy projektowaniu, budowie i eksploatacji.

Skutkami braku krytycznego podejścia i certyfikacji może być:

 • losowość zastosowanych rozwiązań podyktowana jedynie optymalizacją cen i harmonogramów
 • liczne spory dotyczące odszkodowania za nienależyte zaprojektowanie, wykonanie techniczne lub wady w okresie gwarancyjnym
 • niedopuszczalny brak wymagań dotyczących niezawodności ze względu na niski poziom zapewnienia jakości w procesach projektowania, produkcji, transportu i instalacji.

W ramach oczekiwanego krajowego wkładu czyli tzw. local content przy tworzeniu Polskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku TÜV Rheinland Polska we współpracy z doświadczonymi polskimi ekspertami i podmiotami, którzy od lat operują w tej dziedzinie na rynku światowym oferuje kompleksowe narzędzia nadzoru jakości budowlanej.

W praktyce uzyskanie dla całości morskiej farmy wiatrowej lub jej podsystemów Międzynarodowego Certyfikatu Jakości według standardu BQS oznaczać ma zapewnienie jakości projektowania, produkcji, instalacji i uruchomienia oraz planowanej strategii konserwacji powstających w najbliższej przyszłości polskich morskich farm wiatrowych.

Zdjęcie główne

W rezultacie, patrząc z perspektywy interesariuszy morskich farm wiatrowych w Polsce, takich jak: inwestorzy, deweloperzy, ubezpieczyciele, operatorzy jak również odbiorcy, certyfikacja TÜV Rheinland znacznie zmniejsza ryzyko i zwiększa zaufanie w kwestii jakości i bezpieczeństwa technologicznego projektu, dostarczając obiektywnych dowodów wszystkim zainteresowanym stronom.

Wreszcie, taka certyfikacja może stanowić istotną część gwarancji dla zrównoważonego rozwoju polskiej odnawialnej energetyki morskiej jako infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

TÜV Rheinland w ramach swoich usług dla morskiej energetyki wiatrowej oferuje m.in. usługi:

 • Inżyniera Kontraktu
 • Certyfikacje bezpieczeństwa technologicznego infrastruktury elektrycznej
 • Certyfikacje produktowe turbin i całych farm wiatrowych
 • Certyfikacje procesu
 • Due Diligence
 • Inspekcje pre-shipment (onshore)
 • Marine Warranty Survey
 • Badania i specjalistyczne usługi laboratoryjne
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Technologie wspiera:
Producenci energii z OZE oddadzą 97 proc. przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia swojego prądu. Rząd twierdzi, że obchodzą przepisy o domiarze
Gwarancje tge
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Pełnej zgodności co do terminu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie ma nawet między Jackiem Sasinem a jego zastępcą. NABE jest zapowiadane od dwóch lat i niewiele krócej pozwala też usprawiedliwiać brak decyzji w sprawie modernizacji potrzebnych polskiej energetyce elektrowni węglowych.
Po lewej stara Elektrownia Jaworzno III, a po prawej nowy blok 910 MW. U dołu budowana farma PV w Mysłowicach. Fot. Tauron
Po lewej "stara" Elektrownia Jaworzno III, a po prawej nowy blok 910 MW. U dołu budowana farma PV w Mysłowicach. Fot. Tauron
Materiał Partnera
Ubiegły rok znacząco zmienił branżę energetyczną, m.in. w wyniku wojny w Ukrainie. To jeden z wniosków z najnowszego raportu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), w którym Stoen Operator prezentuje zakres swoich największych przedsięwzięć wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne stolicy.
cyfryzacja
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!