Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Ropa naftowa
  6. >
  7. Walka z inflacją prowadzona przez banki centralne zmienia ceny benzyny

Walka z inflacją prowadzona przez banki centralne zmienia ceny benzyny

Ograniczeniu dostaw ropy przez kraje OPEC nie spowodowało wzrostu cen paliw. Teraz ceny ropy będą podatne na nowe decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych. W Polsce benzyna powinna być tańsza niż jest.
tankowanie paliwo stacja

Ropa jest tańsza o 21% niż przed rokiem. Decyzje OPEC+ nie wywołały podwyżek na światowych rynkach, a na polskim rynku benzyna choć staniała, to jest nadal droga.

Cena ropy naftowej brent nie przebiła 90 USD za baryłkę, choć tego obawiano się. Minimalna cena z ostatnich 30 dni to 77,20 USD, a cena maksymalna to 87,47 USD. Z końcem kwietnia znajdowała się w okolicach 80 USD. Miesięczna zmiana ceny wynosiła 0,7%.

Decyzja OPEC+ miała ograniczony wpływ na fundamenty cen ropy ponieważ dotyczy celu produkcyjnego, a nie aktualnej produkcji. Ta produkcja jest aktualnie niższa od celu produkcyjnego, a to oznacza, że realne cięcie produkcji nie wyniesie 1.6-1,7 mln baryłek dziennie, zostanie ograniczone do 500-700 tys. baryłek. Co też istotne, produkcja ropy spoza OPEC+ ma nadal rosnąć.

Choć ta największa redukcja od 2020 r. miała spowodować stabilizację ceny surowca na wyższych poziomach, a wzrost cen ropy mógł utrudnić dalszą walkę z inflacją, to
zwyżki po decyzji OPEC+ zostały zniwelowane. Inwestorzy są teraz przekonani, że perspektywy gospodarcze pogorszyły się do tego stopnia, że cięcia produkcji nie doprowadzą do deficytu, którego się obawiano.

– Cena ropy brent spadła do poziomów sprzed decyzji krajów OPEC+, ale ze względów fundamentalnych nie spodziewałbym się jednak spadków do poziomu 70 USD – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Okolice 70 USD, to twarde dno związane z tym, że poniżej tej ceny dla OPEC produkcja ropy stanie się nieopłacalna. Jednocześnie sufitem jest cena 100 USD, która w tym roku będzie bardzo trudna do osiągnięcia jeżeli nie dojdzie do dużego wzrostu popytu ze strony chińskiej gospodarki.

Może okazać się, że decyzja poszerzonego kartelu nie spowoduje nowego trendu dotyczącego cen ropy. I ropa pozostanie w szerokiej konsolidacji cenowej.

Na ceny ropy mógłby bardzo wpłynąć upadek banków w USA, tego bardzo obawiają się inwestorzy, a potwierdzeniem tych obaw były niepokoje ostatnio związane z sytuacją First Republic Bank w USA.

Istotne dla cen ropy będą nowe decyzje najważniejszych banków centralnych, dotyczące walki z inflacją.

W Polsce inflacja w kwietniu spadła z 16,1 do 14,7%, to wynik lepszy od spodziewanego (15,0%). Paliwa w miesiąc staniały o 1,2 proc., a rok do roku o symboliczne 0,1%.

Dla cen na stacjach paliw istotny powinien być rynek walutowy, ponieważ złoty znacząco wzmocnił się (4,16 – 4,18 zł za dolara na początku maja). Średnia cena benzyny to 6,62 zł/l Pb95.

– Ceny benzyny nadal są relatywnie wysokie przy tak istotnym umocnieniu złotego – komentuje M.Stajniak z XTB. – Nie oczekiwałbym jednak spadku ceny PB95 poniżej 6,50 zł.

Ceny paliw na naszych stacjach są wciąż wyraźnie wyższe niż tuż przed rosyjską agresją na Ukrainę z 24 lutego 2022 r., choć bieżące notowania ropy są niższe o 16% niż na dzień przed atakiem Rosji. 

Temat cen benzyny podczas wakacji pozostaje jednak otwarty, ponieważ mogą pojawić się specjalne „promocje”, podyktowane decyzjami politycznymi.

Największe grupy energetyczne w Polsce zamierzają inwestować w bloki gazowe, ale jednocześnie zapowiadają, że w przyszłości będą chciały w nich spalać wodór. Czy takie plany są realne?
Blok gazowy Ostrołęka wizualizacja fot. Energa
Wizualizacja bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, który ma mieć możliwość współspalania wodoru. Fot. Energa
Technologie wspiera:
Basen „Warszawianka” zamierza wprowadzić zakaz wjazdu samochodów elektrycznych na parking podziemny. Właściciel budynku tłumaczy specyficzne zagrożenia, ale strażacy i eksperci ppoż wyjaśniają, że pożary aut elektrycznych i spalinowych przebiegają bardzo podobnie, a ich gaszenie trwa tyle samo. Zwracają jednak uwagę na pewne różnice.
moc pozaru elektrycznego ev bak bateria
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zainteresowanie dotacjami z programu Mój Prąd jest duże. Budżet może wyczerpać się wcześniej niż w grudniu, kiedy zaplanowano koniec programu.
PV fotowoltaika pompa
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Kto może, a kto nie może budować elektrowni atomowej w Polsce; PSE ogłasza zasady aukcji na połączeniu Rzeszów-Chmielnicka; Weekendowe cięcie PV; Unijna platforma gazowa ułatwi zakupy; Litwa testuje energetyczną izolację
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!