Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Nowe spojrzenie na proces obliczeń w sieciach energetycznych

Nowe spojrzenie na proces obliczeń w sieciach energetycznych

Materiał Partnera
Stosowanie specjalistycznych narzędzi wspomagających proces projektowania i zarządzania siecią elektroenergetyczną jest nieodzowne w dobie ciągłego wzrostu jej złożoności, nasycenia źródłami rozproszonymi, zwiększania się wymagań w obszarze bezpieczeństwa, a przy tym presji czasu i problemów kadrowych.
Obraz5

Firma IPC, założona w latach 90-tych ubiegłego wieku przez pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, na dobre zakorzeniła się na polskim rynku, oferując usługi analiz i ekspertyz sieciowych, prowadząc liczne projekty badawczo-rozwojowe oraz opracowując specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie.

Rozwiązania, tworzone początkowo przez firmę IPC na potrzeby analiz sieciowych, wraz z upływem lat i nawiązywaniem współpracy z kolejnymi klientami, były sukcesywnie rozbudowywane o kolejne funkcje obliczeniowe. Dzisiaj oferowane przez firmę oprogramowanie OeS 6 jest profesjonalnym narzędziem, pozwalającym na modelowanie sieci i analizy, począwszy od wykonywania obliczeń rozpływowych i zwarciowych, aż po analizę m.in. zabezpieczeń i wyznaczanie obciążalności torów prądowych. Chociaż to i tak nie koniec możliwości tego oprogramowania…

Rys. 2. Model sieci elektroenergetycznej nasyconej źródłami wytwórczo-odbiorczymi - umożliwiający analizę rozpływów z uwzględnieniem zmiennego przebiegu obciążenia/generacji.
Rys. 1. Model sieci elektroenergetycznej nasyconej źródłami wytwórczo-odbiorczymi – umożliwiający analizę rozpływów z uwzględnieniem zmiennego przebiegu obciążenia/generacji.

„Jednym z największych problemów dzisiejszej energetyki jest stale rosnąca złożoność systemu energetycznego. W erze rozwoju odnawialnych źródeł energii, do sieci przyłączana jest duża liczba źródeł wytwórczych o różnych mocach i na różnych poziomach napięciowych. W wielu miejscach naturalny przepływ mocy w systemie dystrybucyjnym został całkowicie odwrócony. Dodatkowo w przypadku prosumentów, generacja charakteryzuje się dużą zmiennością i jest silnie uzależniona od pory roku, pory dnia i warunków atmosferycznych. Ta zmienność generacji może być kompensowana przez stosowanie magazynów energii, które dodatkowo komplikują złożoną już strukturę sieci. Trudno zatem w efektywny sposób projektować i eksploatować sieć energetyczną bez narzędzi inżynierskich wspierających proces obliczeniowy.” – mówi dr inż. Edward Siwy – Prezes firmy IPC. „Inną klasę problemów stanowią problemy kadrowe i rynkowe. Firmy coraz częściej borykają się brakami kadrowymi, nierzadko pojawia się problem braku kompetencji. Z drugiej strony rośnie presja rynku na czas realizacji projektu, elastyczność i możliwość szybkiej analizy wariantów rozwiązania.” – dodaje.


Dr inż. Edward Siwy – wieloletni pracownik i wykładowca Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, stypendysta naukowy w Niemczech i Stanach Zjednoczonych; twórca wielu opracowań i publikacji branżowych; współzałożyciel i prezes firmy IPC Sp. z o.o.; współautor oprogramowania OeS Obliczenia Sieciowe oraz ZikOS Linie Napowietrzne; autor wielu analiz i ekspertyz sieciowych; aktywnie związany z działalnością PTPiREE w obszarze zagrożenia porażeniowego; współautor wytycznych i szkoleniowiec.

Dr inż. Edward Siwy – wieloletni pracownik i wykładowca Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, stypendysta naukowy w Niemczech i Stanach Zjednoczonych; twórca wielu opracowań i publikacji branżowych; współzałożyciel i prezes firmy IPC Sp. z o.o.; współautor oprogramowania OeS Obliczenia Sieciowe oraz ZikOS Linie Napowietrzne; autor wielu analiz i ekspertyz sieciowych; aktywnie związany z działalnością PTPiREE w obszarze zagrożenia porażeniowego; współautor wytycznych i szkoleniowiec.


Oprogramowanie OeS 6 jest przeznaczone do modelowania i obliczeń sieci elektroenergetycznych promieniowych i wielokrotnie zamkniętych, w warunkach roboczych i zwarciowych. Możliwości obliczeniowe programu pozwalają na analizę pracy sieci WN, SN i nn w ramach jednego modelu. Program został również wyposażony w moduły wspomagające dobór nastaw zabezpieczeń oraz określanie obciążalności kabli w zależności od warunków ułożenia. OeS od zawsze tworzony był jako narzędzie inżynierskie – cechuje go przejrzystość i prostota obsługi, przy zachowaniu pełnej palety funkcjonalności obliczeniowych na potrzeby realizacji zadań analitycznych i projektowych.

Rys. 1. Rozkład temperatur (pole temperaturowe) wokół obciążonego toru prądowego.
Rys. 2. Rozkład temperatur (pole temperaturowe) wokół obciążonego toru prądowego.

Poszczególne moduły oprogramowania OeS pozwalają na wykonywanie obliczeń rozpływu mocy oraz obliczeń zwarciowych, będących nieodzownym elementem każdego projektu czy ekspertyzy przyłączeniowej. Dostępne funkcjonalności umożliwiają m.in. właściwy dobór urządzeń ze względu na pracę w warunkach roboczych i zwarciowych, rozwiązywanie problemów związanych z kompensacją mocy biernej czy oceną pracy punktu neutralnego. Wspierają również planowanie rozbudowy istniejącej sieci, pomagają w podejmowaniu decyzji łączeniowych. W oprogramowaniu OeS można bły­s­ka­wicznie wykonać obliczenia dla dowolnej konfiguracji sieci co otwiera przed użytkownikami bardzo duże możliwości tworzenia wielowariantowych analiz. Od wielu lat rozwijane są także funkcjonalności związane z modelowaniem i analizą pracy zabezpieczeń sieciowych. Użytkownik może analizować czułość i selektywność zabezpieczeń, określić ich czasy reakcji, ocenić zagrożenie porażeniowe. Dodatkowo, OeS może zostać wyposażony w moduł OKAB, pozwalający na modelowanie torów prądowych i ocenę ich obciążalności z uwzględnieniem warunków środowiskowych, np. zastosowanych przepustów kablowych.

Nowym produktem firmy IPC jest Smart-OeS. To kolejny etap rozwoju tworzonego oprogramowania, dedykowany dla sieci wysokonasyconych odnawialnymi źródłami energii (OZE). Opracowany został przy współfinansowaniu ze środków NCBiR. Smart-OeS pozwala na modelowanie prosumentów z uwzględnieniem zmienności ich generacji. Zaimplementowano tutaj możliwość skorzystania z bazy danych ENTSO-E (lata klimatyczne) z uwzględnieniemw obliczeniach prognozy pogody lub wprowadzania danych z pomiarów. Funkcjonalności obliczeniowe pozwalają na analizę przebiegów czasowych mocy i prądów gałęziowych, napięć w węzłach sieci, strat i innych parametrów sieciowych. Zaimplementowano również zaawansowane algorytmy pozwalające na analizę możliwości bilansowania sieci przy uwzględnieniu zasobów regulacyjnych, jak np. magazyny energii. Program ten oferuje również mechanizmy wspierające zarządzanie pracą sieci oraz planowanie rozwoju sieci.

model PV
Rys. 3. Model PV z zastosowaniem kilkudniowej prognozy pogody

Oprogramowanie OeS dociera już do szerokiego grona klientów. Możemy mówić tutaj o największych operatorach systemu dystrybucyjnego, dużych zakładach przemysłowych, biurach projektowych obsługujących zarówno energetykę zawodową jak i przemysł, firmy z obszaru projektowania OZE, a także górnictwo. Dużą nadzieję firma pokłada w rozwoju młodego pokolenia, stąd obecność oprogramowania OeS na wielu polskich uczelniach technicznych.

„Pomimo, że OeS stał się rozwiązaniem dostępnym z półki, nasza firma wciąż pozostaje biurem badawczo-rozwojowym. Nie uciekamy od integracji tworzonego oprogramowania z innymi stosowanymi przez klientów systemami takimi jak: systemy zarządzania majątkiem sieciowym, systemy mapowe, systemy gromadzące dane pomiarowe. Często implementujemy dedykowane dla danego klienta czy branży funkcjonalności. Realizujemy projekty współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przy realizacji naszych projektów badawczo-rozwojowych często współpracujemy z uczelniami technicznymi.” – podkreśla dr inż. Edward Siwy.

Osoby zainteresowane naszym oprogramowaniem i usługami serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Obraz4

IPC Sp. z o.o.

ul. Łużycka 16/314, 44-100 Gliwice

www.ipc.biz.pl

Technologie wspiera:
Na parę dni przed ogłoszeniem planu, który ma uchronić Unię przed ucieczką "zielonego przemysłu", szefowa Komisji Europejskiej poleciała do USA łagodzić handlowe napięcia z prezydentem Joe Bidenem. Jednak czy mleko nie rozlało się już za bardzo?
Joe Biden Ursula von der Leyen fot. Twitter @POTUS
Czy spotkanie Biden - von der Leyen przyniesie przełamanie impasu, jaki pojawił się gospodarczych relacjach USA - UE? Fot. Twitter/@POTUS
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Tydzień Energetyka. UE vs SA w walce o wsparcie OZE i przemysłu; 700 metrów u prezydenta; Małe sukcesy atomu w USA, Francji i Polsce
Energy costs
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Na rynku wtórnym elektryki niemal nie istnieją. Rynek aut elektrycznych jest zbyt młody, a kupujący samochody mają zdefiniowane swoje obawy.
samochód elektryczny
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: