Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Fotowoltaika przenosi się na dachy bloków i fabryk

Fotowoltaika przenosi się na dachy bloków i fabryk

Panele fotowoltaiczne to już 1/5 wszystkich mocy w polskim systemie elektroenergetycznym. Będzie się rozwijać, ale już nie dzięki domowym panelom słonecznym.
Foto realizacja Solektro 2

Z 60 gigawatów krajowej mocy panele słoneczne to już 12 gigawatów. I większość paneli to instalacje prosumenckie na dachach prywatnych domów.

Udział fotowoltaiki w produkcji energii elektrycznej jest jednak mniejszy, przekracza 5%.

– W kolejnych latach ten udział będzie dynamicznie rosnąć – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – W coraz większym stopniu będzie to fotowoltaika budowana na dachach hal przemysłowych, hal logistycznych, a także na dachach bloków spółdzielni mieszkaniowych.

Cały sektor będzie się cały czas rozwijać, choć jednocześnie malał będzie procentowy udział domowych paneli w tym miksie energetycznym.

Fotowoltaikę wspiera:
Rynek energii rozwija:
Ultraszybkie huby ładowania w centrach miast – zwykle po 6 punktów ładowania o mocy 350 kW każdy. To plan Ekoenu na zapewnienie Polakom mieszkającym w blokach dostępu do stacji ładowania porównywalnych do stacji paliw. Ekoenergetyka uruchamia właśnie drugi taki hub o mocy ponad 1 MW i planuje kilkanaście kolejnych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Krakowie.
ekoen-ladowarki-postepu-14
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Sejmowe komisje podniosły z 500 do 700 minimalną odległość nowych turbin wiatrowych od zabudowań - ale tylko tych z funkcją mieszkalną. Odrzucono pomysł obowiązkowych referendów gminnych, zniknie też zakaz budowy domów koło istniejących wiatraków.
10h
Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Duński fundusz emerytalny ATP dokonał jednej ze swoich największych inwestycji w 2022 roku poprzez nabycie udziałów w firmie Better Energy. Pozyskanie dofinansowania rzędu setek milionów euro jest częścią strategii Better Energy polegającej na zwiększaniu produkcji zielonej energii w Danii, Szwecji, Finlandii i Polsce.
Better Energy
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija: