Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Fotowoltaika
  4. >
  5. Cena węgla rachunkiem dla rządu za walkę z wiatrakami

Cena węgla rachunkiem dla rządu za walkę z wiatrakami

Właśnie teraz ponosimy olbrzymie koszty chronienia kopalń i ryzyka kryzysu energetycznego z powodu blokowania przez rząd inwestycji w farmy wiatrowe na lądzie.
Zrzut ekranu 2023-02-06 131100

Nowe farmy wiatrowe, gdyby powstały, dostarczałyby dużo więcej taniej energii.

– To spadające zapotrzebowanie na węgiel było jedną z przyczyn, że rząd przez siedem lat utrzymywał przepisy nazywane zasadą 10H, która określą minimalna odległość wiatraka od domu mieszkalnego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Dziś płacimy za te decyzje wydając miliardy złotych na import węgla.

Od stycznia do sierpnia farmy wiatrowe i fotowoltaika w dużej mierze na dachach prywatnych domów dostarczyły ponad 19 terawatogodzin energii elektrycznej, to pozwoliło zmniejszyć zapotrzebowanie na węgiel kamienny o 8-9 mln ton.

Do końca roku te oszczędności na węglu wzrosną do kilkunastu milionów ton. Jednak może nam zabraknąć 2-3 mln ton węgla.

Tego problemu by nie było, gdyby nie blokowano rozwoju odnawialnych źródeł energii. Budżetu państwa nie obciążałyby na tak wielką skalę dopłaty do bardzo drogiego węgla.

Pozostajemy z zasadą zabraniającą lokowania elektrowni w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości turbiny, która sprawia, że inwestycje  w elektrownie wiatrowe są niemożliwe na 99,7% obszaru Polski.

Zielone technologie rozwijają:
Mali i średni przedsiębiorcy mają jeszcze tydzień na zgłoszenie się po niższe rachunki za prąd. Ale pojawiają się wątpliwości kto jest małym i średnim przedsiębiorcą.
Przedsiębiorca martwi się o prąd
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!