Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zielona energia od Better Energy gwarancją stabilnych emerytur

Zielona energia od Better Energy gwarancją stabilnych emerytur

Materiał Partnera
Duński fundusz emerytalny ATP dokonał jednej ze swoich największych inwestycji w 2022 roku poprzez nabycie udziałów w firmie Better Energy. Pozyskanie dofinansowania rzędu setek milionów euro jest częścią strategii Better Energy polegającej na zwiększaniu produkcji zielonej energii w Danii, Szwecji, Finlandii i Polsce.
Better Energy

Better Energy i ATP

W samym środku europejskiego kryzysu energetycznego i globalnego kryzysu klimatycznego, duńskie ATP pod koniec 2022 roku zainwestowało w Better Energy –  jednego z największych deweloperów oraz właściciela farm fotowoltaicznych w Europie Północnej. Dzięki transakcji ATP nabyło ok. 15% udziałów w Better Energy i tym samym wejdzie do zarządu spółki. Powyższa inwestycja potwierdza kluczową rolę energii słonecznej w przyszłym miksie energetycznym w Europie.

Numer jeden na rynku energetyki słonecznej w Europie Północnej.

Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii słonecznej w Europie Północnej. Firma posiada pipeline ponad 10 GW dużych projektów parków słonecznych, które będą zaopatrywać firmy, miasta i kraje w zieloną energię. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, zwiększy bioróżnorodność, a jej produkcja będzie tańsza niż ta wyprodukowana z węgla, ropy czy gazu.

Inwestycja ATP pozwoli na dalszy rozwój i poszerzenie portfolio parków fotowoltaicznych Better Energy na rynkach duńskim, szwedzkim, fińskim i polskim.

„W 2020 roku zakończyliśmy proces transformacji z dewelopera na niezależnego producenta energii odnawialnej (IPP – independent power producer). Zielona transformacja dopiero się zaczyna, teraz chodzi o przyspieszenie inwestycji opierających się na dużych projektach w energetyce odnawialnej. Inwestycja ATP pomoże nam zwiększyć dynamikę na wszystkich rynkach, w tym w Polsce, gdzie zapotrzebowanie na tanią, zieloną energię jest ogromne” – mówi Rasmus Lildholdt Kjær, dyrektor generalny Better Energy.

Better Energy z dużymi inwestycjami w energetykę słoneczną w Polsce.

W polskiej energetyce dominują obecnie paliwa kopalne, a ponad 70 proc. energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla. W związku z tym, zapotrzebowanie na nowe moce wytwórcze pochodzące ze źródeł odnawialnych jest znacznie wyższe niż w innych krajach europejskich.

Inwestycja ATP dodatkowo wzmacnia dążenie Better Energy do rozwoju dużych parków słonecznych bez potrzeby pozyskiwania państwowych dotacji (subsidy-free). Better Energy w Polsce posiada w eksploatacji projekty Postomino 30 MW DC i Polanow 30 MW DC. Na ostatnim etapie budowy są kolejne projekty, które wkrótce zostaną przyłączone do sieci elektroenergetycznej: Nidzica 74 MW DC, Kleczew 74 MW DC oraz Krapkowice 28 MW DC.

better energy

Better Energy równocześnie rozwija następne projekty, które zostaną zbudowane w nadchodzących latach. Dzieki temu jeszcze więcej polskich firm będzie mogło kupować tanią energię bez subsydiów, bezpośrednio poprzez umowy zakupu energii (PPA), a tym samym mieć wpływ na zieloną transformację.

ATP: Świat pilnie potrzebuje zielonej energii.

ATP poprzez inwestycję w Better Energy potwierdza chęć odgrywania znaczącej roli w zielonej transformacji.

„Ze względu na konieczność przeprowadzenia zielonej transformacji oraz aby uniezależnić się od paliw kopalnych, potrzebujemy znacznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Popyt rośnie, istnieje potrzeba inwestowania w zieloną energię. Inwestycja w Better Energy pozytywnie przyczyni się do redukcji emisji CO2, a także jest okazją do osiągnięcia atrakcyjnego zwrotu” – mówi Mikkel Svenstrup, CIO w ATP.

Jeszcze więcej zielonej energii.

Better Energy podpisało w 2022 roku 12 umów PPA, m.in. z Carlsberg, Statkraft, Arla, Telia, Telenor i Coloplast. W poprzednich latach podobne umowy zostaly podpisane z Google, grupą  telekomunikacyjną TDC NET, grupą farmaceutyczną Lundbeck i globalną firmą biotechnologiczną Chr. Hansen. Liczba partnerów Better Energy stale rośnie.

————-

O ATP:

ATP zostało założone w 1964 roku, aby zapewnić duńskim emerytom dodatek do emerytury państwowej. Obecnie ATP jest jednym z największych funduszy emerytalnych w Europie z 5,5 mln członków i aktywami emerytalnymi przekraczającymi 733 mld DKK (100 mld EUR).

O Better Energy:

Better Energy jest liderem w produkcji energii odnawialnej. Better Energy rozwija, finansuje, buduje i obsługuje farmy fotowoltaiczne, a także sprzedaje zieloną energię, którą produkuje. Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii słonecznej w Europie Północnej, z pipeline’m ponad 10 GW projektów elektrowni słonecznych. Better Energy ma swoje biura w Kopenhadze, Sønderborgu, Malmö i Warszawie.

Więcej o firmie Better Energy

better energy logo
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło trzeci wynik postępowania rozstrzygającego o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. Zwycięzcą znowu PGE, ale jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, trzy spółki odwołały się od poprzedniego rozstrzygnięcia.
Silhouette of wind turbine generating electricity on sunset
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają: