Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grecjo, przestań dopłacać do elektrowni

Grecjo, przestań dopłacać do elektrowni

Komisja Europejska opublikowała plan dla Grecji, który odrzucił rząd w Atenach. Oczywiście większość propozycji dotyczy podatków, budżetu, ale w pakiecie reform strukturalnych jest też coś, co na pewno zainteresuje polskich energetyków...

tsipras

Komisja Europejska opublikowała plan dla Grecji, który odrzucił rząd w Atenach. Oczywiście większość propozycji dotyczy podatków, budżetu, ale w pakiecie reform strukturalnych jest też coś, co na pewno zainteresuje polskich energetyków…

tsiprasOtóż na s. 9 czytamy: „Władze zreformują system płatności za moc i inne przepisy rynku energii tak aby uniknąć sytuacji, w której niektóre elektrownie pracują poniżej kosztów zmiennych (…). Władze wdrożą unijną legislację w dziedzinie energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej“.

{norelated}Zastanawiamy się jaki efekt przyniosłoby badanie kosztów zmiennych w polskich elektrowniach. Szefowie części naszych firm energetycznych wprost, choć nieoficjalnie, mówią, że chętnie by niektóre zamknęli bo przynoszą straty, ale PSE i URE nie pozwalają, gdyż są potrzebne w systemie.

Jak widać jest na to rada – trzeba poskarżyć się Brukseli….

Departament Energii USA zgodził się na eksport dodatkowych ilości skroplonego gazu z powstającego terminala Sabine Pass w Luizjanie. Zgoda dotyczy eksportu do krajów, które nie mają z USA porozumień o wolnym handlu. W sumie w 2018 r. z Sabine Pass będzie mogło popłynąć w świat prawie 50 mld m sześc. gazu rocznie.

gaz lng usa eksport 2015

Londyn kończy ze wsparciem lądowych farm wiatrowych. Decyzja brytyjskiego rządu jest jedną z pierwszych tego typu w Unii Europejskiej. Niewątpliwie niedługo czekają nas podobne. Co to oznacza dla przyszłości "zielonej" energetyki w Europie?

oze lcoe 2025

Rząd Davida Camerona w błyskawicznym tempie kończy wsparcie dla lądowych farm wiatrowych. Decyzję krytykuje branża i eksperci. Czy to koniec rozwoju tej technologii w wietrznej Wielkiej Brytanii?

wiatraki na 1000 osob
Zielone technologie rozwijają:

Niby bomba nie spada dwa razy w tym samym miejscu, ale tam po prostu coś jest nie tak - mówi Piotr Obłój, zastępowy z drużyny ratowniczej ruchu Śląsk kopalni Wujek w KHW, który po dwóch miesiącach akcji wraz ze swoim zastępem odnalazł ostatnio ciała poszukiwanych górników.

ratownicy-wujek 0029-300×199
Rynek energii rozwija: