Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. PKN Orlen analizuje projekty energetyczne, m.in dotyczące atomu

PKN Orlen analizuje projekty energetyczne, m.in dotyczące atomu

PKN Orlen przygląda się różnym projektom produkcji energii elektrycznej, w tym jądrowej, w celu skorzystania z oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na energię w perspektywie 15-20 lat, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Mirosława Kochalskiego.
energetyka atomowa

PKN Orlen przygląda się różnym projektom produkcji energii elektrycznej, w tym jądrowej, w celu skorzystania z oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na energię w perspektywie 15-20 lat, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Mirosława Kochalskiego.

„Analizujemy wszystkie możliwe projekty, które mogą wchodzić w zakres naszej strategii, oczywiście włączając w to projekt elektrowni jądrowej. […] Analizujemy wszystkie potencjalne możliwości lub projekty nie z perspektywy jedno- lub dwuletniej, ale co najmniej 15-20 lat” – powiedział Kochalski agencji Reuters.

W połowie stycznia wiceminister energii Andrzej Piotrowski informował, że resort prowadzi prace nad przetargiem na technologię dla przyszłej elektrowni jądrowej oraz nad mechanizmem finansowania jej budowy. Według niego, przetarg na technologię niewykluczony jest jeszcze w tym roku. W październiku 2016 r. Ministerstwo Energii zapowiadało, że przedstawi wyniki prac nad aktualizacją „Programu polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ) w I kw. 2017 r., a samą aktualizację programu do końca 2017 r. Na początku sierpnia Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

Pod koniec ub.r. PKN Orlen oceniał, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku nastąpi w I kw. 2018 r. Spółka informowała też, że po udanej synchronizacji bloku z Krajowym Systemem Energetycznym we wrześniu 2017 roku oraz po osiągnięciu mocy maksymalnej ok. 600 MWe w listopadzie 2017 roku, blok w grudniu 2017 roku po raz pierwszy dostarczył parę technologiczną do zakładu.

W połowie września PKN Orlen podawał, że przeprowadził pierwsze uruchomienie i wprowadzenie turbiny na nominalne obroty, tzw. first fire w bloku gazowo-parowym (CCGT) o mocy 600 MW w Płocku.

Po oddaniu do użytku bloku w Płocku, PKN Orlen będzie produkował ok. 7 TWh, co będzie stanowiło ok 4,5% energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Polska energetyka po raz pierwszy nie zrealizowała takiej wielkości produkcji zielonej energii, jak to zakładał rząd. W tym roku ta produkcja spadnie, w przyszłym też. Prawdopodobne jest, że zdecydujemy się na płacenie wysokich kar.
colliery-north-star-277283 1920