Menu
Patronat honorowy Patronage

Tchórzewski: Decyzja ws. elektrowni jądrowej w I połowie roku

Decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej powinna zostać podjęta w I połowie 2018 r., a proces notyfikacji rynku mocy zakończony w I kw., poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Myślę że w I kw. zakończymy sprawy związane z notyfikację rynku mocy” – powiedział Tchórzewski podczas panelu na kongresie Powerpol.

Jego zdaniem, uruchomienie tego mechanizmu otworzy perspektywę dla inwestycji energetycznych na przyszłe lata i zapewni stabilność na kilkanaście lat do przodu.

„Myślę też, że w najbliższym czasie padnie odpowiedź, czy będziemy budować bloki elektrowni jądrowej czy nie – decyzja powinna zapaść w pierwszej połowie roku” – dodał minister.

„Zobowiązaliśmy się wobec Komisji Europejskiej, że w 2031 r. 60% energii będzie pochodziło z węgla z 2050 r. już 50%”: – powiedział także.

Czytaj także: Ministerstwo Energii rekomenduje technologię reaktorów chłodzonych gazem

Wskazał także na przygotowania do budowy gazociągu Baltic Pipe jako jedno z kluczowych zadań na rok 2018.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii wskazywali wcześniej, że harmonogram prac zmierzających do budowy elektrowni jądrowej oraz proponowany model jej finansowania mają być przygotowane i przedstawione Radzie Ministrów do końca 2017 r. W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat.

Czytaj także: Tajemniczy przetarg Ministerstwa Energii

Żródło: ISBnews

Technologie wspiera:

Partnerzy portalu

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (IRENA) podsumowała najnowsze trendy dotyczące OZE i ich miejsca na energetycznej mapie świata. Co wynika z podsumowania? Po pierwsze, koszty energii z OZE bardzo szybko spadają. Po drugie – Agencja spodziewa się, że do 2020 r. energia z odnawialnych źródeł energii będzie konkurencyjna cenowo wobec prądu produkowanego w konwencjonalnych elektrowniach.
Zielone technologie rozwijają:

Partnerzy portalu

Świętowanie najbardziej „zielonego” roku dla energetyki przerwały w ubiegłym tygodniu miażdżące dane dot. nowych inwestycji w OZE. Komentatorzy w Londynie nie mają wątpliwości: to chaotyczne działania rządu skutecznie zniechęciły przedsiębiorców.
GLOBAL LICENSE AGREEMENT This photograph taken by VisMedia is supplied with an indefinite license with full global rights for editorial purposes, marketing, advertising, prospectuses and communications requirements such as newsletters and commercial website use.
Zielone technologie rozwijają:

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu