Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Baltic Pipe rusza

Baltic Pipe rusza

Były uroczyste wystąpienia, zagraniczni goście, państwowe odznaczenia od prezydenta dla szefów Gaz-Systemu i symbolicznie odkręcenie gazowego kurka. Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie uruchomiony na kilka dni przez rozpoczęciem planowej pracy.
Gaz-System-7900

Start z ograniczoną mocą

Po tym jak z początkiem nowego roku gazowego, 1 października o godz. 6 rano zacznie się planowy i zamówiony przesył gazu przez Baltic Pipe do Polski, gazociąg będzie pracował mniej więcej na 20% swoich mocy. Jak wyjaśniał w trakcie uroczystości prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, przez rurę będzie przepływać jakieś 200 tys. m sześc. gazu na godzinę, podczas gdy maksymalna zdolność to ponad milion m sześc. na godzinę. 

To efekt „duńskiego poślizgu” – 9 miesięcznej przerwy w budowie dwóch odcinków w Danii, spowodowanej cofnięciem pozwoleń środowiskowych i koniecznością zdobycia ich od nowa. W efekcie Duńczycy nie skończyli na czas, i początkowo do przesyłu wykorzystane zostaną elementy duńskiego systemu gazowego, z którymi Baltic Pipe jest połączone. 

Duńczycy przyspieszyli 

Ostatnie dni przed uruchomieniem gazociągu przyniosły jednak dobre wiadomości z Danii. Duński operator Energinet zapowiadał wcześniej, że skończy roboty i przygotuje gazociąg do działania z pełną mocą na 1 stycznia 2023 roku. Okazało się jednak, że prace idą szybciej niż zakładano. Duńczycy ogłosili, że skończą roboty w październiku, a do końca listopada powinni zakończyć testy ciśnieniowe. Zatem gazociąg przez Danię osiągnie zdolność przesyłu na poziomie 10 mld m sześc. rocznie miesiąc przed wskazywanym wcześniej terminem. 

Baltic Pipe1

Z drugiej strony Energinet poinformował o ok. tygodniu opóźnienia w skończeniu prac w terminalu odbiorczym Nybro, do którego Baltic Pipe wchodzi z Morza Północnego. Oznacza to, że przez pierwsze dni działania do Polski docierać będzie duński gaz. Dopiero po testach bezpieczeństwa i uruchomieniu urządzeń w Nybro, na wschód popłynie gaz z norweskich złóż. 

PGNiG kontraktuje gaz od Equinora

Kilka dni przed uruchomieniem gazociągu jego jedyny użytkownik – PGNiG – poinformowało o zakontraktowaniu dodatkowych wolumenów gazu od Equinora. Od 2023 przez 10 lat ma to być po 2,4 mld m sześć. rocznie, czyli w przyszły roku to niemal tyle, ile polski koncern planuje wydobyć z własnych koncesji na szelfie norweskim. W sumie z kupowanym na pniu wydobyciem wchłoniętego przez Orlen Lotosu daje to około 5,5 mld m sześc. w przyszłym roku. Wydobycie PGNiG, a właściwie już wtedy Orlenu, którzy przejmie także gazową spółkę, ma stopniowo rosnąć i gazu ma być z roku na rok więcej. Jest też kontrakt z Ørstedem na gaz z pola Tyra, którego ponowne uruchomienie opóźniło się na koniec 2023 roku. Nie wiadomo, jak Ørsted rozliczy się z tej umowy, czy w towarze, czy w inny sposób.

Gazociąg z Rosji do Niemiec może zostać naprawiony najwcześniej w połowie 2023 r. Atak bardzo ułatwia obronę Gazpromu w procesach za niedostarczanie kontraktowych ilości gazu
gaz nord
Rynek energii rozwija:
Polimex Mostostal może zostać wykonawcą kolejnej dużej inwestycji PGE w energetyce gazowej. Najpierw energetyczny koncern musi jednak zaakceptować ofertę swojej budowlanej spółki-córki, która przekracza budżet zamówienia aż o 67 proc.
Elektrociepłownia Gdynia fot. PGE EC
Elektrociepłownia w Gdyni. Fot. PGE EC

Wykup dostęp online i przeczytaj do końca

Kup dostęp
Power And Energy
Energy concept. Electric lamp on paper background with business chart
Rynek energii rozwija:
Otwierany z wielką pompą Baltic Pipe ma nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Rura będzie więcej niż do połowy pełna, ale firmy liczą czy będzie ich stać na ten gaz
gaz rura
Rynek energii rozwija: