Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Minister energii wraca do gry

Minister energii wraca do gry

Krzysztof Tchórzewski od września zostanie wiceszefem Ministerstwa Aktywów Państwowych odpowiedzialnym za energetykę. Dostał propozycję nie do odrzucenia.
tchorzewski

Informację o nominacji dla nowego ministra potwierdziły dwa niezależne od siebie źródła „zbliżone do sprawy”.

– Poprosił go o to Jarosław Kaczyński, Tchórzewski wcale się nie palił do powrotu – relacjonuje nam jeden z informatorów. Namawiano go od jakiegoś czasu, ale stawiał warunek – chciał nadzoru nad spółkami energetycznymi. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin nie palił się do podziału kompetencji ze starszym partyjnym kolegą, ostatecznie jednak zdecyduje w tej sprawie wola prezesa.

Sam kandydat jest na urlopie, nie udało nam się z nim skontaktować.

Tchórzewski był ministrem energii w latach 2015-2019, wcześniej, w pierwszym rządzie PiS w latach 2005 -2007, był wiceministrem gospodarki, który odpowiadał za elektroenergetykę.

Jako minister energii skupił olbrzymią władzę – sprawował nadzór właścicielski nad spółkami energetycznymi i górniczym, a jednocześnie miał w swoim resorcie departamenty analityczne. Teraz będzie miał dużo trudniej. Departamenty analityczne przeniosły się do resortu klimatu, zostało w nich zresztą niewielu znanych mu ludzi, z którymi współpracował jako minister.

Koncepcje restrukturyzacji, czyli powstania NABE wymyśla MAP, przy wydatnej pomocy firm doradczych, na co idą zresztą miliony złotych z portfeli podatników. Szefowie spółek energetycznych grają we własne gry polityczne, a rozproszenie władzy i brak jednego ośrodka odpowiedzialnego za energetykę nie ułatwia im podejmowania decyzji, bo łatwo się komuś narazić.

Czytaj także: CSIRE, czyli największe wyzwanie rynku energetycznego okiem eksperta

Nadzór nad energetyką stał się kompletnie dysfunkcyjny, a silosowość administracji, z którą rząd PiS obiecał skończyć, w przypadku energetyki jest większa niż kiedykolwiek. We wrześniu zobaczymy, ile władzy wyrąbie dla siebie nowy wiceminister.

Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Niemcy miękną w sprawie swoich elektrowni jądrowych; Polski rząd dokłada do pieca; Kto oszczędza energię w UE; Polska i Węgry głosują przeciw obcięciu zużycia gazu; Węglowy interes państwowych spółek
atom
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Energia cieplna z odnawialnych źródeł, zielony wodór, który będzie napędzał nie tylko samochody i Airbusy, ale cały przemysł oraz wiodąca rola nowych technologii. Tak według ekspertów kształtują się najważniejsze trendy i kierunki transformacji energetycznej, która w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie, wcale nie zwolni tempa. A wręcz przeciwnie.
Trendy-i-kierunki-w-transformacji-energetycznej-2
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!