Menu
Patronat honorowy Patronage

Szybko rosną moce PV w Polsce

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już 39,1 MW, to oznacza, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2015 roku wzrosła o 50 proc. – wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już 39,1 MW, to oznacza, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2015 roku wzrosła o 50 proc. – wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej.

{norelated}W 2014 roku niemal połowa sprzedanych modułów PV pochodziła z rynku niemieckiego – szacuje IEO.

Według danych URE, tylko w drugim półroczu 2014 roku przybyło niemal 600 mikroelektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci o łącznej mocy ponad 2,7 MW.

Jednak większość mocy dostarczyły większe, naziemne instalacje. To głównie efekt dotacji z kończących się programów z poprzedniego budżetu UE oraz spadających cen instalacji fotowoltaicznych.

– W ciągu około dwóch lat koszty inwestycji w przeliczeniu na 1 MW mocy zainstalowanej spadły o ponad 30 proc. Na początku wynosiły około 1,4 tys. euro/kW, a teraz to około 1 tys. euro/kW łącznie z kosztami przyłącza. Nie ma takiej drugiej branży OZE, w której koszty inwestycji spadałyby tak szybko jak w fotowoltaice – oceniał we wczorajszym wywiadzie dla portalu wnp.pl Przemysław Pięta, prezes zarządu R.Power, jednego z większych inwestorów na rynku PV w Polsce.

Rząd przygotowuje przepisy, które mają obniżyć wsparcie dla małych odnawialnych źródeł energii (OZE). Zmiana to polityczny gorący kartofel. Kto się może sparzyć przed wyborami?

Największe polskie tygodniki, dzienniki, stacje telewizyjne i radiowe o profilu biznesowym cytują informacje portalu WysokieNapiecie.pl nt. importu energii.

Ciąg dalszy zmian kadrowych w Enerdze. Po członkach zarządu spółki-matki posadę stracił Rafał Czyżewski, szef  operatora sieci dystrybucyjnych w spółce. Zastąpi go obecny szef inwestycyjnego ramienia Polskich Sieci Energetycznych.

Bartłomiej Derski w audycji "Post factum" mówił o tym, że Polska stała się importerem energii netto i tłumaczył przyczyny tej sytuacji.