Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Szybko rosną moce PV w Polsce

Szybko rosną moce PV w Polsce

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już 39,1 MW, to oznacza, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2015 roku wzrosła o 50 proc. – wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej.

pv moce polska 2015

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła już 39,1 MW, to oznacza, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2015 roku wzrosła o 50 proc. – wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej.

pv moce polska 2015{norelated}W 2014 roku niemal połowa sprzedanych modułów PV pochodziła z rynku niemieckiego – szacuje IEO.

Według danych URE, tylko w drugim półroczu 2014 roku przybyło niemal 600 mikroelektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci o łącznej mocy ponad 2,7 MW.

Jednak większość mocy dostarczyły większe, naziemne instalacje. To głównie efekt dotacji z kończących się programów z poprzedniego budżetu UE oraz spadających cen instalacji fotowoltaicznych.

– W ciągu około dwóch lat koszty inwestycji w przeliczeniu na 1 MW mocy zainstalowanej spadły o ponad 30 proc. Na początku wynosiły około 1,4 tys. euro/kW, a teraz to około 1 tys. euro/kW łącznie z kosztami przyłącza. Nie ma takiej drugiej branży OZE, w której koszty inwestycji spadałyby tak szybko jak w fotowoltaice – oceniał we wczorajszym wywiadzie dla portalu wnp.pl Przemysław Pięta, prezes zarządu R.Power, jednego z większych inwestorów na rynku PV w Polsce.

Rząd przygotowuje przepisy, które mają obniżyć wsparcie dla małych odnawialnych źródeł energii (OZE). Zmiana to polityczny gorący kartofel. Kto się może sparzyć przed wyborami?

pv poland fit tariffs
Rynek energii rozwija:

Największe polskie tygodniki, dzienniki, stacje telewizyjne i radiowe o profilu biznesowym cytują informacje portalu WysokieNapiecie.pl nt. importu energii.

Ciąg dalszy zmian kadrowych w Enerdze. Po członkach zarządu spółki-matki posadę stracił Rafał Czyżewski, szef  operatora sieci dystrybucyjnych w spółce. Zastąpi go obecny szef inwestycyjnego ramienia Polskich Sieci Energetycznych.

energa operator
Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski w audycji "Post factum" mówił o tym, że Polska stała się importerem energii netto i tłumaczył przyczyny tej sytuacji.