Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Czy UE wprowadzi maksymalne ceny na rosyjski gaz?

Czy UE wprowadzi maksymalne ceny na rosyjski gaz?

Taka propozycja może się znaleźć w kolejnym energetycznym „pakiecie na zimę”, który Komisja Europejska ma przedstawić już 20 lipca – ustaliło WysokieNapiecie.pl. Nie bardzo jednak wiadomo co UE miałaby w ten sposób osiągnąć.
Gaz

Nord Stream 1 właśnie rozpoczyna letnią przerwę konserwacyjną. W Niemczech można już mówić o prawdziwej gazowej panice. Przepływy gazu przez ten kluczowy dla zaopatrzenia naszych zachodnich sąsiadów (a obecnie także Polski) gazociąg zmalały w ostatnich tygodniach o 60 proc.

Gazprom tłumaczy to zatrzymaniem przez Kanadyjczyków remontowanej w Quebecu turbiny Siemensa, potrzebnej do pracy gazociągu. Wprawdzie rząd Niemiec nakłonił władze Kanady do wypuszczenia „aresztowanej” turbiny, ale obawy czy  Rosjanie wznowią dostawy gazu za dwa tygodnie są w Niemczech olbrzymie. Cały kraj myśli jak oszczędzać błękitne paliwo. Jak pisze „Financial Times”, niektóre miasta, m.in. Duesseldorf, zamykają baseny. W saksońskim miasteczku Dippolddiswalde jedna ze wspólnot mieszkaniowych wyznaczyła godziny ciepłej wody – od 4 do 8 rano, od 11 do 13 i od 17 do 21.   

gaz import 1kw2022
Dostawy gazu z Rosji spadają od połowy 2021 r.

W Lahn-Dill, w pobliżu Frankfurtu, wyłączono ciepłą wodę w szkołach, bo przecież uczniowie i tak mają wakacje. Helmut Dedy, szef Związku Miast Niemieckich zaapelował o odcięcie ciepłej wody w budynkach publicznych, muzeach i centrach sportowych. Każda kilowatogodzina energii przyda się w zimie. Szef niemieckiego regulatora BNETzA, Klaus Miller, mówi bardzo jasno, że baseny i fabryki ciastek nie są infrastrukturą o krytycznym znaczeniu dla gospodarki.

Niemcy szykują oczywiście plan awaryjny i scenariusze na wypadek całkowitego odcięcia gazu z Rosji. Trwają dyskusje czy i jak chronić przemysł, który teoretycznie powinien być odłączany jako pierwszy, ale rząd w Berlinie boi się recesji i pikującego bezrobocia.

Bruksela szykuje się na kryzys

Tymczasem w Komisji Europejskiej trwają prace na kolejnym strategicznym dokumentem – „pakietem na zimę”, który ma być przedstawiony 20 lipca. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że na stole pojawi się też zapewne propozycja obowiązkowego zmniejszenia popytu na gaz – być może o 6-7 proc i zastąpienia go węglem, olejem czy odnawialnymi źródłami energii. To akurat nie będzie trudne – pikujące ceny surowca już zmuszają firmy do zmniejszenia zużycia i od stycznia do marca konsumpcja gazu już spadła o 8 proc. w porównaniu z 2021 r.

lng ue  1kw22
Lukę wypełnia głównie LNG, ale i tu Rosja jest drugim największym dostawcą po USA

Unijni urzędnicy chcą też ubrać w bardziej jasne ramy prawne zasady rozporządzenia SOS o wzajemnej pomocy gazowej państw UE. Rozporządzenie mówi bowiem, że państwa powinny dzielić gazem potrzebnym dla „odbiorców wrażliwych”, ale definicję tychże ustalają same państwa. Wiadomo, że będą wśród nich gospodarstwa domowe, szkoły, szpitale itd, zażarte dyskusje toczą się jednak w sprawie przemysłu. Państwa mogą też zawierać umowy bilateralne między sobą w sprawie gazowej solidarności – Niemcy mają takie z Danią i Austrią, ale nalegają na w miarę jasne wspólne zasady unijnej pomocy międzypaństwowej.

Minister gospodarki Robert Habeck odwiedza właśnie w tej sprawie Czechy i Austrię. Gdyby odwiedził Polskę, można by zapewne porozmawiać o handlu „gaz za węgiel”. Polskie elektrownie coraz częściej borykają się bowiem z brakiem surowca, prawdziwa tragedia jest jednak w ciepłowniach. Przez ostatnie miesiące niemieckie firmy gorączkowo kupowały węgiel gdzie się da, także w Rosji, żeby zdążyć przed wchodzącym w życie w sierpniu unijnym embargiem. Polska wprowadziła swoje własne embargo już w maju, więc Rosja – nasz największy zagraniczny dostawca węgla – wypadł z rynku nagle i bez okresu przejściowego.

UE chce mieć lewar

Ale najbardziej kontrowersyjna propozycja to wprowadzenie maksymalnej ceny (tzw. price cap) dla rosyjskiego gazu. W dokumencie, z którym zapoznało się WysokieNapiecie.pl jest o tym w zasadzie jedno zdanie, bez żadnego uzasadnienia. Trudno więc powiedzieć, co KE chciałaby w ten sposób osiągnąć.

Z naszych rozmów z unijnymi urzędnikami wynika, że KE liczy iż będzie miała w ten sposób jakiś „lewar” na Rosjan. Na razie bowiem inicjatywa jest po stronie Rosjan, którzy obniżając przepływy gazu, niemal w czasie rzeczywistym decydują o jego giełdowych cenach. Wpisanie maksymalnych cen do rozporządzenia rynkowego – uniknięto by w ten sposób długiej debaty w Parlamencie Europejskim, miałoby uzmysłowić Rosjanom, że jeśli przesadzą z windowaniem cen, to Unia sięgnie po cenę maksymalną i gazowa bonanza się skończy.

gaz rachunek
Unijny rachunek za gaz był w pierwszym kwartale 2022 r. cztery razy wyższy niż rok temu, sięgnął 80 mld euro

Problem polega na tym, że wyznaczenie cen maksymalnych może dać Rosjanom pretekst do całkowitego odcięcia gazu jeszcze przed zimą. A tego większość państw UE bardzo chciałaby uniknąć. Bez rosyjskiego gazu zapełnienie magazynów w 80 proc. do końca października – jak tego chcą świeżo uchwalone unijne przepisy – będzie po prostu niemożliwe.

Kolejne pakiety unijnych sankcji były wprowadzane w pośpiechu, bez dokładnej analizy co chciano osiągnąć i jak mogą zareagować Rosjanie. Na razie ich rezultaty są dla Zachodu rozczarowujące – Moskwa nie problemu ze sprzedażą swojej ropy i to po cenach wyższych niż planowano w budżecie.

Lokalne ciepłownictwo sieciowe to „uśpione aktywa” polskiej energetyki, które rząd planował obudzić i wykorzystać do transformacji polskiej energetyki. Szybujące ceny węgla, gazu, biomasy i uprawnień do emisji sprawiają, że ciepłownie budzą się same… jako bankruci. Rząd przygotował strategię do 2040 r., ale miejskie ciepłownie nie dowiedzą się z niej jak nie zginąć w ciągu najbliższych pięciu lat.
Woman’s Hand Adjusting Thermostat Valve
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Niemcy i Francja znacjonalizują swoich czempionów? Bliski koniec zasady 10H; Niemcy szykują się na kryzys; Ceny prądu na polskiej giełdzie biją rekordy; Prąd z Ukrainy na Słowację;
energia euro
Trzech z czterech największych sprzedawców energii elektrycznej, kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, złożyło wnioski o wzrost taryf sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym jeszcze w tym roku – ustalił portal WysokieNapiecie.pl. Najniższy wniosek opiewa na ok. 6%. To efekt szybko rosnących cen giełdowych w Polsce i reszcie Europy.
watthour meter amp of electricity of use at home
watthour meter amp of electricity of use at home
ETS jest najważniejszym narzędziem do dekarbonizacji Europy, ale stał się też maszynką do robienia pieniędzy. Zarabiają państwa i inwestorzy finansowi. Dla energetyki, która za to płaci, najgorsza nie jest sama obecność systemu, ale jego niestabilność. Olbrzymie skoki cen sprawiają, że nie da się sensownie zaplanować budżetów i inwestycji. Nikt nie udowodnił nadmiernej spekulacji, ale...
CO2
Elektrownia
Partner działu Klimat: