Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Szykują się kryzysowe nacjonalizacje firm energetycznych

Szykują się kryzysowe nacjonalizacje firm energetycznych

Tydzień Energetyka: Niemcy i Francja znacjonalizują swoich czempionów? Bliski koniec zasady 10H; Niemcy szykują się na kryzys; Ceny prądu na polskiej giełdzie biją rekordy; Prąd z Ukrainy na Słowację;
energia euro

Przykręcenie kurka na rurach z rosyjskim gazem wpędziło w kłopoty szereg polegających na nim firm, zwłaszcza działających w Niemczech. Uniper ogłosił już, że wystąpi do niemieckiego rządu o pomoc i pożyczkę w wysokości 2 mld €. Firma zasugerowała też, że chętnie dała by się znacjonalizować.

W odpowiedzi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck stwierdził, że rząd nie może pozwolić tak ważnej firmie jak Uniper zbankrutować, jednak co konkretnie zrobi – to już będzie zależało od wyników negocjacji z Uniperem. 

Tymczasem premier Francji Elisabeth Borne zapowiedziała nacjonalizację EDF, czyli odkupienie przez państwo akcji w posiadaniu inwestorów. Jest ich dokładnie 15,12%. Państwo kontroluje pośrednio i bezpośrednio prawie 84% akcji EDF, nieco ponad 1% mają pracownicy koncernu. Według premier Borne, objęcie 100% akcji EDF przez państwo ma pozwolić koncernowi prowadzić najważniejsze inwestycje, nie oglądając się na to, co sądzą o nich inni akcjonariusze. 

Podstawą nacjonalizacji ma być specjalna ustawa, zakładająca odkup akcji w przetargach. Na wieść o planach rządu akcje EDF zdrożały o prawie 30%, więc po obecnym kursie odkup kosztowałby rząd prawie 6 mld €.

Bliski koniec zasady 10 H

Rząd przyjął w końcu projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący nieco restrykcje wprowadzonej w 2016 roku tzw. zasady 10H. Zgodnie z projektem, minimalna odległość nowej turbiny od zabudowań, albo nowych zabudowań od turbiny to 500 m, i może być to ustalone tylko na podstawie warunków z miejscowego planu zagospodarowania. 

Rząd jednak nie był jednomyślny. Jak zadeklarowała potem Solidarna Polska, ministrowie z tej partii byli przeciwko, a sama SP zaproponuje jeszcze inne rozwiązanie – aby minimalna odległości wyniosła nie 500 a 1000 m. 

Niemcy poratują się węglem, ale atom zamkną

Bundestag przegłosował zmiany w prawie, dzięki którym elektrownie węglowe trafią do rezerwy mocy i w razie potrzeby będą mogły być wykorzystywane, zamiast elektrowni gazowych. Celem przejściowych – jak się zarzeka niemiecki rząd – przepisów ma być maksymalna oszczędność gazu w obliczu znacznie zredukowanych dostaw z Rosji. 

Jednocześnie niemiecki parlament odrzucił możliwość dłuższego korzystania z ostatnich trzech bloków jądrowych. Zgodnie z planem zostaną więc zamknięte z końcem roku, prawdopodobnie w samym środku zimowego kryzysu energetycznego. Dziurę po nich Niemcy zasypią więc węglem. 

Prąd na polskiej giełdzie drogi jak nigdy

Ostatnie dni przyniosły na TGE rekordy wszech czasów jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej, zarówno na rynku spot, jak i terminowym. 

Rekordy na spocie, sięgające 1400 PLN/MWh były głównie efektem niskich rezerw mocy w systemie przy oczekiwany, wysokim obciążeniu. A te z kolei to także efekt niskich zapasów węgla w elektrowniach.

Na rynku terminowym podstawowy kontrakt BASE na przyszły roku doszedł do 1560 PLN/MWh, co jest w dużej mierze przełożeniem obaw o dostępność i ceny paliw.

Sprzedawcy energii elektrycznej już przygotowują się do przerzucenia na klientów spodziewanych podwyżek. Jak ustaliliśmy, największe państwowe spółki już złożyły do Prezesa URE wnioski o podwyżki taryf jeszcze w tym roku. Ceny taryfowane to dziś zaledwie 1/4 cen rynkowych na najbliższe miesiące. 

W ofertach rynkowych, nietaryfowanych PGNiG już zaproponowało wzrost ceny o 300% jeszcze w tym roku. Z kolei pomysłem Taurona, który zaproponował odbiorcom na umowach z gwarancją utrzymania ceny drastyczną podwyżkę „opłaty handlowej” zainteresował się już UOKiK. 

Prąd z Ukrainy na Słowację

Ukraina zaczęła eksportować energię elektryczną na Słowację. Udostępnione na razie zdolności przesyłowe to 50 MW. Jednocześnie o tyle samo – ze 100 do 50 MW spadły udostępnione zdolności przesyłowe na połączeniu Ukraina-Rumunia. Możliwości eksportu do Rumunii pojawiły się kilka dni wcześniej.

Zgodnie z decyzją ENTSO-E z końca czerwca, na razie całkowite możliwości ukraińskiego eksportu do obszaru kontynentalnej Europy to właśnie 100 MW. Z czasem zdolności te mają rosnąć. 

Trzech z czterech największych sprzedawców energii elektrycznej, kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, złożyło wnioski o wzrost taryf sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym jeszcze w tym roku – ustalił portal WysokieNapiecie.pl. Najniższy wniosek opiewa na ok. 6%. To efekt szybko rosnących cen giełdowych w Polsce i reszcie Europy.
watthour meter amp of electricity of use at home
watthour meter amp of electricity of use at home
ETS jest najważniejszym narzędziem do dekarbonizacji Europy, ale stał się też maszynką do robienia pieniędzy. Zarabiają państwa i inwestorzy finansowi. Dla energetyki, która za to płaci, najgorsza nie jest sama obecność systemu, ale jego niestabilność. Olbrzymie skoki cen sprawiają, że nie da się sensownie zaplanować budżetów i inwestycji. Nikt nie udowodnił nadmiernej spekulacji, ale...
CO2
Elektrownia
Partner działu Klimat:
Tauron zaoferował klientom, którzy mieli umowy terminowe z gwarancją ceny, utrzymanie dość niskich cen prądu (50 gr/kWh) przez kolejne 12 miesięcy. W zamian, od stycznia 2023, doliczy im do rachunku 155 zł opłaty handlowej miesięcznie. Efektywnie klienci zapłacą wówczas ok. 1,39 zł/kWh brutto. Sprawie przyjrzy się UOKiK, a URE rozwiewa wątpliwości sprzedawców.
Prąd
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Ceny prądu dla gospodarstw domowych w ofercie PGNiG wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku ubiegłego roku do 1,70 zł/kWh od jesienie tego roku Poza trzykrotnym wzrostem samej stawki za prąd, gazowy gigant podniósł też opłatę handlową – z 6 do 35 zł miesięcznie. Spółka ma kilkadziesiąt tysięcy odbiorców, ale podobne podwyżki już wprowadzają lub planują energetyczne giganty sprzedające prąd do milionów gospodarstw domowych.
rachunek za prad cena energii