Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Na GIIP można już publikować informacje wewnętrzne REMIT o energii elektrycznej

Na GIIP można już publikować informacje wewnętrzne REMIT o energii elektrycznej

Materiał Partnera
Platforma GIIP do publikacji informacji wewnętrznych REMIT prowadzona przez GAZ-SYSTEM S.A. została rozszerzona o schemat dla energii elektrycznej.
Coronavirus Impact Influence Oil and Gas Industry, Covid 19 Dise
Coronavirus Impact Influence Oil and Gas Industry, Covid 19 Disease Epidemic Effect to Oil Refinery Industrial and Stock Exchange. Falling Stock Market Risk Investment From Coronavirus Crisis

Platforma pierwotnie oferowała usługę publikacji komunikatów w schematach II. i III. (gaz ziemny i inne). W wyniku współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, GAZ-SYSTEM wdrożył na GIIP schemat I. służący do publikacji Komunikatów REMIT dla  energii elektrycznej. Prowadzona przez GAZ-SYSTEM platforma jest tym samym jedyną polską platformą IIP, która oferuje kompleksową usługę publikacji Komunikatów REMIT.

Platforma spełnia wszystkie wymagania Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) odnośnie zasad i formy publikacji Komunikatów REMIT, a wdrożone przez operatora platformy procedury ograniczają do minimum niedostępność platformy podczas prac serwisowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem REMIT i wytycznymi ACER  uczestnicy rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego mają obowiązek podawania informacji wewnętrznej do wiadomości publicznej na specjalnie dedykowanych i autoryzowanych platformach (Inside Information Platform).

Informacja wewnętrzna według Rozporządzenia REMIT

Informacja wewnętrzna została zdefiniowana w art. 2 ust. 1. Rozporządzenia REMIT i oznacza informację o szczegółowym charakterze, która nie została podana do publicznej wiadomości i dotyczy – bezpośrednio lub pośrednio – jednego lub większej liczby produktów energetycznych sprzedawanych w obrocie hurtowym a, jeżeli zostałaby podana do wiadomości publicznej, mogłaby znacząco wpłynąć na ceny tych produktów energetycznych sprzedawanych w obrocie hurtowym.

W liście opublikowanym do uczestników rynku ACER podkreślił, że od 1 stycznia tego roku monitoruje rynek między innymi pod kątem wywiązywania się przez nich z obowiązku publikacji informacji wewnętrznych na oficjalnych IIP.

Rynek energii rozwija:
Parlament i państwa członkowskie mają zupełnie inne oczekiwania w sprawie zmian w kluczowym akcie prawnym określającym tempo dekarbonizacji w Europie – dyrektywy dotyczącej handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (tzw. dyrektywy EU ETS). O co będą się spierać w trakcie negocjacji?
CO2 Net-Zero Emission – Carbon Neutrality concept with decreasing graph
CO2 Net-Zero Emission - Carbon Neutrality concept with decreasing graph
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Przepustowości dwóch nowych interkonektorów - z Litwą i Słowacją, oraz gazociągu Baltic Pipe po raz pierwszy zostaną wystawione przez Gaz-System na aukcje produktów rocznych. Wyniki aukcji zaplanowanych na 4 lipca zarysują gazowy pejzaż na granicach Polski w erze „postjamalskiej”.
Gazociąg
Gazociąg