Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Węgiel
  4. >
  5. Rząd wprowadza rekompensaty za węgiel

Rząd wprowadza rekompensaty za węgiel

Rekompensaty dostaną składy sprzedające surowiec po 996 zł za tonę. Dziś za ekogroszek trzeba zapłacić 2500 zł za tonę.
Coal yard storage

Samego projektu ustawy jeszcze nie opublikowano, jego treść jest znana wyłącznie z opisu na stronach rządu. Wiadomo, że został przyjęty, powinien więc lada dzień pojawić się na stronach Sejmu. przez rząd projektu ustawy, gospodarstwo domowe na własne potrzeby w 2022 r. będzie mogło kupić 3 tony węgla, brykietu lub peletu zawierającego co najmniej 85% węgla kamiennego, po regulowanej cenie 996,60 zł brutto za tonę. 

Samego projektu ustawy jeszcze nie opublikowano, jego treść jest znana wyłącznie z opisu na stronach rządu.

Warunkiem zdobycia prawa do nabycia węgla po cenie regulowanej jest   korzystanie z: kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego. Żródło ciepła musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Według danych rządu, w czerwcu br. w domach jednorodzinnych zarejestrowanych było ponad 1,7 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne. 

Rząd szacuje, że na rekompensaty za sprzedaż węgla po regulowanej ceni przeznaczy 3 mld zł. 

Maksymalna rekompensata za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto, zatem maksymalna cena sprzedaży tony to 1746,60 zł brutto. Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń, który będzie weryfikował wnioski od firm, które zdecydują się na sprzedaż po cenie regulowanej. Warunkiem prawa do rekompensaty jest zarejestrowanie firmy w Polsce. 

Czytaj także: Węgla nie ma i nie będzie. Właściciele zamykają składy

W ciągu 100 pierwszych dni inwazji przeciwko Ukrainie Rosja zainkasowała 93 mld euro za eksportowane paliwa kopalne. Co prawda wolumeny eksportu nieco spadły, ale Rosja odbija sobie to na wyższych cenach sprzedaży na rynku − wynika z analizy think-tanku CREA. Dopiero utrudnienia w wysyłce ropy tankowcami mogą sprawić Kremlowi większe kłopoty.
paliwo
Rynek energii rozwija:
Polska Grupa Energetyczna wyemitowała akcje o wartości 3,2 mld zł. Większość z nich kupiło państwo, ale część objęli prywatni akcjonariusze, także z zagranicy. Inwestycja już dała zarobić 17%, a ale czy spółka rzeczywiście potrzebowała gotówki i na co zamierza ją wydać?
sieci oze
Rynek energii rozwija: