Menu
Patronat honorowy Patronage

OZE przyciskają do ściany

Wsparcie odnawialnych źródeł energii sprawia, że konwencjonalna energetyka traci udziały w rynku i przynosi straty. Pierwszą ofiarą była energetyka gazowa, ale są już kolejne.

Wsparcie odnawialnych źródeł energii sprawia, że konwencjonalna energetyka traci udziały w rynku i przynosi straty. Pierwszą ofiarą była energetyka gazowa, ale są już kolejne.

{norelated}W Europie zachodniej elektrownie opalane gazem się zwijają i to dosłownie. Część instalacji wykorzystujących błękitne paliwo – które miało być mostem pomiędzy energetyką konwencjonalną a odnawialną – została spakowana i wywieziona.

Dlaczego? To „pomostowe” paliwo, znacznie czystsze od węgla, jest po prostu za drogie, a w przeciwieństwie do OZE, zwykle nie jest subsydiowane.

Więcej o tym także tutaj: Początek końca energetyki jaką znamy

OZE ograniczają też produkcję w elektrowniach opalanych węglem kamiennym. To drugie w kolejności najdroższe źródło energii.

Wbrew, powtarzanym jeszcze kilka lat temu hasłom, że OZE razem z gazem (który zastępowałby źródła odnawialne wtedy, gdy nie ma słońca i wiatru) wyeliminują węgiel, to ten najbardziej emisyjny – węgiel brunatny – ma się w tej chwili najlepiej, bo jest najtańszy.

W Niemczech w słoneczne i wietrzne dni to właśnie elektrownie atomowe, na węgiel brunatny i OZE produkują. Gazowe i opalane węglem kamiennym stoją i generują straty. Jednocześnie nie mogą zostać wyłączone, bo  OZE same nie są wstanie zapewnić odpowiedniej produkcji energii każdego dnia.

Zobacz pełny raport PwC i ING: Koniec tradycyjnej energetyki? – Jak wygrać w dobie zmian

Kopalnie, które trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń będą wydobywać węgiel tylko do końca roku. To oznacza, że od 2016 r. na rynek trafi od 3 do 5 mln ton surowca mniej.

Rusza budowa następnego terminala do eksportu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Dobry znak dla Polski?

„Wyszło jak wyszło” – mówi o ustawie o OZE prezes URE Maciej Bando. Oczekuje, że jej nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Jest zwolennikiem zmiany zasad rozliczania prosumentów i nie protestowałby przeciw obniżeniu zapewnionej im stawki.

Zielone technologie rozwijają:

Urząd Regulacji Energetyki poprosił ACER - organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE- o pomoc w zwalczaniu nieplanowanych przepływów energii z Niemiec.