Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Węgiel
  4. >
  5. UE wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Wyścig po „czarne złoto” już trwa

UE wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Wyścig po „czarne złoto” już trwa

Surowiec Rosji będzie można jakoś zastąpić, pytanie ile będzie kosztował. Polscy ciepłownicy ostrzegają, że nie będą w stanie sami go kupić
węgiel

Węgiel będzie pierwszym surowcem energetycznym objętym sankcjami. Na szczegóły musimy poczekać do opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Urzędowym UE, ale państwa uzgodniły w czwartek tekst przepisów. Wedle informacji Bloomberga i Reutersa uzgodniono także okres przejściowy – zawarte wcześniej kontrakty będą mogły być wykonywane do sierpnia. Potem import ustanie całkowicie.

Propozycje polskiego projektu dotyczące zakazu importu węgla,  procedowanego właśnie  w Sejmie, w tej sytuacji właściwie nie mają już sensu – pierwszeństwo będą miały i tak przepisy unijne.

Węgiel z Rosji to ok. połowy importu całej UE i ok. 10 proc. w Polsce.

import ue  wegiel

Agencje informacyjne donoszą, że traderzy i energetycy w przewidywaniu sankcji zaczęli gorączkowo kupować węgiel. Zapasy w europejskich portach są na najniższym poziomie od lat. Z danych morskiego przewoźnika Braemar, cytowanych przez Reutersa, wynika, że w marcu przywieziono do UE rekordowe ilości węgla – 7,5 mln ton, o 40 proc. więcej niż w marcu 2020 r. i więcej niż w 2019 r. 3,5 mln ton przypłynęło z Rosji, 1,3 mln ton z Kolumbii, prawie 900 tys. ton z USA. Po raz pierwszy pojawił się surowiec z Australii, nie widziany od początku roku.

Pytani przez Reutersa analitycy i przedstawiciele firm energetycznych generalnie zgadzają się, że węgiel rosyjski będzie można zastąpić do nadejścia zimy, ale trzeba będzie za surowiec zapłacić  więcej. Obecnie ceny oscylują wokół 200 dol. za tonę.

wegiel ara  zapasy

Czy uda się dostarczyć wystarczającą  dotyczy to także Polski – nasz kraj jest w specyficznej sytuacji, bo ok. 5 mln ton rosyjskiego węgla zużywana jest w gospodarstwach domowych, co nie zdarza się już na Zachodzie. Węgiel musi mieć określone parametry – przede wszystkim niski poziom siarki, ale także określoną twardość, żeby zrobić z niego ekogroszki. Polskiego węgla jest za mało, a możliwości zwiększenia wydobycia do nadejścia zimy nie są wielkie.

W dramatycznej sytuacji mogą znaleźć się małe ciepłownie – zdobycie węgla będzie trudne, zwłaszcza, że cieplownicy zwykle kupowali małe ilości, co umożliwiały dostawy koleją. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie poprosiła rząd aby kupił surowiec dla sektora, ale odpowiedzi na razie nie ma.

Czytaj także: Polska szarża na rosyjski węgiel

Materiał Partnera
Z przyjemnością ogłaszamy, że w portfolio jednego z wiodących dystrybutorów PV w Polsce – BayWa r.e. Solar Systems [DW1] zagościły moduły marki Meyer Burger. „Niemiecka jakość” – czy w tym przypadku powiedzenie to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?
BayWa
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Za 10 lat połowa energii elektrycznej zużywanej w Polsce może pochodzić z odnawialnych źródeł. Taki wyczekiwany, ale spóźniony scenariusz znalazł się najpierw w planie inwestycyjnym Polskich Sieci Energetycznych (PSE), odpowiedzialnych za krwioobieg polskiej energetyki, a następnie w wypowiedzi minister klimatu.
sieci oze
Za kierownicą BMW iX przemierzyliśmy pustkowia Arktyki, aby pokazać Wam jak z siarczystymi mrozami radzą sobie w praktyce auta elektryczne. Czy bateria zamarza, czy trzeba ograniczać ogrzewanie, czy zastosowanie podczerwieni coś zmienia, czy auto da się w tych temperaturach naładować, o ile więcej prądu zużywa? Podsumujmy zimową edycję eRajdu.
default
default
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat: