Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MiŚ-ie czy raczej dojne krowy

MiŚ-ie czy raczej dojne krowy

Od 2012 roku widać wyraźny spadek cen energii elektrycznej dla odbiorców biznesowych, ale małe i średnie firmy skorzystały na nim w dużo mniejszym stopniu niż przemysł.

ceny pradu spiecie

Od 2012 roku widać wyraźny spadek cen energii elektrycznej dla odbiorców biznesowych, ale małe i średnie firmy skorzystały na nim w dużo mniejszym stopniu niż przemysł.

 

Stawki dla drobnych przedsiębiorców zawsze były wyższe niż w innych grupach, ale w ciągu ostatnich trzech lat nożyce jeszcze się rozszerzyły. Od 2012 r. największe firmy przemysłowe wynegocjowały obniżkę cen energii średnio o 23%, nieco mniejszy przemysł (odbiorcy z grupy B) o 17%, a małe i średnie przedsiębiorstwa (MiŚ) – tylko o 4%. 

W efekcie MiŚ-ie płacą za każdą megawatogodzinę energii o ponad połowę więcej niż przemysł. Dwa-trzy lata wcześniej ta różnica wynosiła niespełna 30%. 

Dlaczego się tak dzieje? W ostatnich latach sprzedawcy prądu mocno walczyli o największych odbiorców, cięli więc marże nawet do zera. Utracony zarobek starali się odrobić na sprzedaży do drobnych firm, które nie mają takiej siły przetargowej, więc różnice rosły.

Ta sytuacja może się zmienić. Będąca market makerem Polska Grupa Energetyczna zmieniła niedawno politykę handlową i bardziej dbać o marże na sprzedaży do największych klientów. To może nieco zmniejszyć presję na śrubowanie wyników w segmencie mniejszych firm. Po drugie, jak niedawno pisaliśmy w artykule Kolejne obniżki cen energii dla małych firm, przybywa sprzedawców chcących zaoferować MiŚ-iom swój prąd, więc niedługo możemy być świadkami ciekawej rozgrywki konkurencyjnej.

To była wyjątkowo niezdrowa Wielkanoc. Nie ze względu na pochłonięte potrawy, ale powietrze, którym oddychaliśmy.

zanieczyszczenie ilustracja only

Do Sejmu trafił właśnie projekt specustawy przesyłowej, który ma m.in. przyśpieszyć wywłaszczanie nieruchomości pod sieci energetyczne o strategicznym znaczeniu. Jakie ma szanse uchwalenie?

gmurkowie