Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Gaz z Litwy popłynie w maju

Gaz z Litwy popłynie w maju

1 maja ruszy przesył gazu interkonektorem GIPL między Polską a Litwą. Operatorzy gazowi z obydwu krajów - Gaz-System i Amber Grid zdecydowali się przyspieszyć uruchomienie gazociągu. PGNiG deklaruje rezerwację przepustowości i sprowadzanie gazu z terminala LNG w Kłajpedzie.
gaz gazociag (1)

Przyspieszony start 

Zgodnie z planem GIPL miał ruszyć w połowie roku. Budowa gazociągu praktycznie jednak już się zakończyła, a operatorzy postanowili oddać rynkowi połączenie wcześniej. 

Gazociąg nie ruszy jednak od razu z pełną mocą. Od 1 maja do 1 października przepustowość będzie niższa od docelowej. Według informacji Gaz-Systemu i Amber Grid, przez pierwsze pięć miesięcy techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie 230 tys. m sześc. na godzinę, co odpowiada rocznej przepustowości rzędu 2 mld m sześc. 

Czytaj także: Unia Europejska szuka gazu

W kierunku Polski przepustowość na zasadach ciągłych wyniesie z kolei 217 tys. m sześc. na godzinę, czyli ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. 

Docelowo gazociąg będzie mógł maksymalnie przesłać rocznie 2,5 mld m sześc. gazu w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Aukcje na przepustowość w kwietniu 

Skoro gazociąg ruszy od początku maja, to odpowiednio wcześniej należy zaoferować zainteresowanym przepustowości na aukcjach. I pierwsze takie aukcje na przepustowość w nazwanym Santaka punkcie połączenia systemów polskiego i litewskiego zaplanowano na kwiecień. Odbędą się na platformie GSA Gaz-Systemu.  

gaz GIPL

Wiadomo, że zainteresowanie aukcjami i rezerwacją przepustowości wyraziło PGNiG. Jak tłumaczył były już prezes państwowego gazowego koncernu Paweł Majewski, PGNiG jest zainteresowane każdą infrastrukturą, która pozwala dywersyfikować dostawy i zwiększa możliwości handlowe. Mamy więc deklarację, że do korzystania z GIPL zgłosi się przynajmniej jeden chętny. 

Nowa droga importu gazu

Wiele wskazuje, że GIPL stanie się, przynajmniej na razie, nową drogą importu gazu do Polski. PGNiG przyznało bowiem, że zarezerwowało pewne zdolności regazyfikacyjne litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie, nie podając jednak szczegółów, wolumenów itp. 

Czytaj także: Unia chce zabrać Rosjanom gazowe zabawki

Menedżerowie spółki poinformowali także, że pierwszy transport LNG, należący do PGNiG zawinie do Kłajpedy na początku maja. Zbiega się to z uruchomieniem GIPL, a także z rezerwacjami zdolności regazyfikacyjnych, publikowanymi przez operatora FSRU w Kłajpedzie. Z tych danych wynika, że rzeczywiście, dokonano rezerwacji począwszy od 1 maja do końca roku gazowego 30 września. Także Paweł Majewski potwierdził, że gaz z majowego transportu do Kłajpedy zostanie przesłany do Polski. WYgląda więc na to, że debiut GIPL jest już zaplanowany. 

Rząd w ekspresowym trybie chce zakazać importu węgla z Rosji już od kwietnia. Nie ma żadnej analizy skutków wprowadzenia embarga. Tymczasem węgla już zaczyna brakować, a ceny biją rekordy. Przed wprowadzeniem embarga ostrzega nawet szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
wegiel kolej wagony
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wzbudził niestety sporo kontrowersji i nie da się ukryć, że nie spełnia oczekiwań branży.
oze
Zielone technologie rozwijają:
W poniedziałek, 28 marca, odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce dostarczały do systemu 10 GW mocy, pokrywając blisko połowę zapotrzebowania całego kraju na prąd. Ten historyczny rekord pokazuje, że jeszcze w tym roku czekają nas… przymusowe odłączenia OZE od sieci.
pv wiatr oze sieci
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija: