Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Jak zwiększyć pojemność baterii

Jak zwiększyć pojemność baterii

Uniwersytet […]
Wzrost litowych

Uniwersytet Waterloo opublikował badanie na temat baterii Li-ion, w których anoda (ujemna elektroda) wykonana jest w całości z litu, a elektrolit wzbogacono składnikiem zawierającym fosfor i siarkę. Dzięki temu udało się uzyskać „dramatyczne zwiększenie pojemności baterii”.

Wzrost litowych

Największym problemem współczesnych baterii Li-ion jest wzrost metalicznych dendrytów (zdjęcie), które łączą ze sobą obie elektrody, co prowadzi do zwarcia i uszkodzenia ogniwa. Wzrost jest tym szybszy, im wyższa jest temperatura ogniwa lub ewentualnie moc ładowania baterii: w samochodzie elektrycznym powyżej 60 stopni lub 200 kilowatów ogniwa błyskawicznie ulegają degeneracji.

Zmieniony skład elektrolitu + czysty lit = większa pojemność

Badacz z Uniwersytetu Waterloo rozwiązał ten problem „dodając do elektrolitu składnik na bazie fosforu i siarki”. Ma on budować osłonkę na elektrodzie i zapobiegać wzrostowi dendrytów, co pozwala na budowanie elektrod z czystego litu. Czysty lit z kolei umożliwia osiągnięcie większej pojemności ogniw oraz wydłużenie czasu ich życia.

Norwegowie szturmują salony. 840 zarejestrowanych Modeli X, 506 Modeli S od 1 grudnia!

Nowe ogniwa mają mieć pojemność nawet trzykrotnie większą niż tej samej wielkości klasyczne ogniwa Li-ion. Quanquan Pang, autor pracy naukowej, twierdzi, że przeprowadzili w laboratorium ponad 400 cykli ładowania-rozładowania baterii i osiągnęły niemal 100 procentową wydajność.  Współczesne baterie litowo-jonowe stosowane w samochodach wytrzymują około 500 cykli ładowania-rozładowania, a za górną granicę możliwości w nowych bateriach NCM uważa się 5 000 cykli.

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Rząd, przyjmując „Politykę dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym" zdecydował o pewnym przemeblowaniu w ramach kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek. Operator systemu przesyłowego gazu, Gaz-System ma np. zająć się „polityką solankową". Z samym gazem ma to o tyle wspólnego, że w ciągu kilku lat spółka ma wybudować w Lubieniu Kujawskim kolejny magazyn gazu w kawernie solnej.

gaz GS Lubien

W ciągu 15 lat Polska będzie mogła wesprzeć odnawialne źródła energii kwotą nawet 40 mld zł. Inwestorzy będą o nie walczyć na aukcjach. Portal WysokieNapiecie.pl analizuje kto ma szansę zarobić najwięcej.

oze udzial ue 2015
Zielone technologie rozwijają:

Nieoficjalna propozycja Berlina: Niemcy zgodzą się na mniej restrykcyjne przepisy dla elektrowni węglowych, jeśli Polska przestanie naciskać na zmianę unijnego prawa, która może zablokować budowę podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec.

gaz zapasy paragraf

Sono Motors to niemiecki startup, który zbiera pieniądze na masową produkcję samochodu elektrycznego Sion. Siona można ładować albo w ładowarce, albo po prostu wystawiając go na słońce – oto, jaki zasięg ma auto w zależności od miesiąca i ilości światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi.

sion jedynka
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: