Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Baltic Pipe w duńskim systemie taryf za przesył gazu

Baltic Pipe w duńskim systemie taryf za przesył gazu

Duński regulator zaakceptował projekt zmian systemu taryfowego za przesył gazu w gazociągach operatora Energinet. Nowy system zakłada utworzenie jednej strefy taryfowej, m.in. włączając do niej odcinek Baltic Pipe na Morzu Północnym.
Gaz

Projekt strefy ze zgodą regulatora

Urząd regulacyjny Forsyningstilsynet poinformował o zgodzie na utworzenie jednej strefy taryfowej, z regulacjami zgodnymi z prawem europejskim i europejskimi kodeksami sieciowymi dla gazu. 

Jak z kolei podkreślił operator przesyłowy Energinet, po raz pierwszy w Unii Europejskiej, jednolita strefa taryfowa będzie obejmować zarówno gazociągi lądowe, jak i gazociąg morski. Chodzi tu o odcinek Baltic Pipe na Morzu Północnym – od tzw. wpinki (tie-in) do gazociągu Europipe II, łączącego infrastrukturę wydobywczą na szelfie norweskim z kontynentem, po wejście na brzeg Danii. 

Reforma dla Baltic Pipe

Reforma wynika wprost z planowanego uruchomienia Baltic PIpe, które zmieni przepływy gazu w duńskim systemie i będzie oznaczać znaczący przyrost tranzytu. Baltic Pipe ma transportować do 9 mld m sześc rocznie. Nowy system będzie uzupełnieniem obowiązującego w Danii modelu, w którym klienci płacą jedną stawkę taryfową – za dostęp do zdolności wydobywczych oraz za przesył. Utworzenie nowej strefy będzie oznaczało powstanie nowego wirtualnego punktu wejścia do duńskiego systemu, nazwanego „Entry North Sea”, powstanie też punkt wyjścia/wejścia w kierunku Polski, na odcinku Baltic PIpe na Bałtyku.

gaz Baltic Pipe
Baltic Pipe

W praktyce, klient zamierzający przesłać gaz z systemu norweskiego do duńskiego będzie rezerwował przepustowość w punkcie połączenia Baltic Pipe z Europipe II, nie będzie natomiast musiał już dodatkowo rezerwować przepustowości na wejściu na duński brzeg w terminalu Nybro. Na połączeniu nie ma żadnych urządzeń, sterujących „ruchem gazu”, fizycznie odcinek Baltic Pipe jest przedłużeniem Europipe II aż do Nybro, gdzie znajdują się zawory sterujące. Rozliczenia muszą być jednak prowadzone w puncie połączenia, stąd jego wirtualny charakter i przesunięcie w stosunku do fizycznej infrastruktury.  

Wysokość taryfy jeszcze do zatwierdzenia

Zgodnie z procedurą, Energinet przekaże teraz duńskiemu regulatorowi odpowiednią dokumentację, która ma także zawierać propozycje jednolitej taryfy przesyłowej. Ta będzie musiała zostać zatwierdzona przez Forsyningstilsynet. 

Całość tych zmian to efekt prac, rozpoczętych w 2017 r., kiedy to Energinet i Gaz-System porozumiały się co do ogólnych zasad taryfowych w systemie, zawierającym Baltic Pipe. 

Duńczycy nadrabiają zaległości

Energinet spodziewa się, że 1 marca agencja ochrony środowiska (Miljøstyrelsen) wyda nowe pozwolenie, pozwalające na wznowienie prac budowlanych, wstrzymanych u progu zeszłorocznego lata. Duński organ odwoławczy cofnął wtedy pozwolenia środowiskowe dla niektórych lądowych odcinków. W efekcie trzeba było od nowa przeprowadzić całą procedurę, w tym konsultacje publiczne, trwające 8 tygodni. Miljøstyrelsen już je zakończyła.

Po wydaniu nowego pozwolenia środowiskowego kontraktorzy  Energinetu będą mogli kontynuować budowę gazociągu na 40 km kilometrowym odcinku we Wschodniej Jutlandii oraz na 38 km od Middelfart do Brylle na wyspie Fionia. Ponadto wykonawca będzie mógł  dokończyć prace nad drugiem z dwóch przyłączy, zasilających tłocznię Everdrup na Zelandii.

Materiał Partnera
W ciągu pierwszych 3 miesięcy wdrażania programu „Mój elektryk” Bank Ochrony Środowiska S.A. udzielił dopłaty do leasingu ponad 350 pojazdów elektrycznych
stacja ladowania kolejka dania ev
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Ukraińskimi rurociągami wciąż płynie gaz z Rosji, a zachodnie sankcje nie dotkną rosyjskich dostaw surowców. I Zachód, i Rosja nie chcą grać tą kartą, bo ryzyko dla obu stron jest zbyt duże. Ale ceny surowców rosną znowu i tego nie da się uniknąć.
gaz zima
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia szefa - wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Tym samym kluczowa instytucja, która ma zarządzać pieniędzmi krajowymi i unijnymi przeznaczonymi na transformację energetyczną, przejdzie prawdopodobnie z kręgu wpływu premiera Morawieckiego do wicepremiera Sasina.
Rada Nadzorcza NFOŚiGW
Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat: