Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Ukraina znosi akcyzę i VAT na samochody elektryczne

Ukraina znosi akcyzę i VAT na samochody elektryczne

Ukraińscy posłowie właśnie przegłosowali w parlamencie zniesienie akcyzy i podatku VAT na importowane samochody elektryczne. Nowe prawo ma obowiązywać co najmniej do końca 2018 roku.

Samochd-elektryczny-Nissan-Leaf-na-Ukrainie

Ukraińscy posłowie właśnie przegłosowali w parlamencie zniesienie akcyzy i podatku VAT na importowane samochody elektryczne. Nowe prawo ma obowiązywać co najmniej do końca 2018 roku.

Nowe prawo wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta i prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Okres bez VAT-u i akcyzy na samochody elektryczne zakończy się 31 grudnia 2018 roku, choć niektóre źródła wydłużają ten termin aż do 31 grudnia 2022 roku.

Ukraiński parlament postanowił zareagować na rosnące zapotrzebowanie na rynku – w okresie od stycznia do października 2017 roku liczba sprzedanych samochodów elektrycznych wzrosła o 227 procent. Najpopularniejszy na Ukrainie samochód elektryczny to Nissan Leaf, którego kupiło 1 855 kierowców. Na drugim miejscu, znacznie mniej popularny, jest BMW i3 – znalazł tylko 79 nabywców. Na kolejnych pozycjach pojawiły się: Tesla Model S, Ford Focus i Fiat 500e.

Samochód elektryczny bez akcyzy

Przypomnijmy: w Polsce tymczasem trwają prace nad Ustawą o elektromobilności, która zakłada zniesienie akcyzy na samochody elektryczne. Obecnie wynosi ona 3,1 procent wartości auta. Jednocześnie polskie Ministerstwo Energii twardo obstaje przy utrzymaniu VAT-u na auta elektryczne, ponieważ, jak tłumaczy, na jego usunięcie nie pozwalają unijne przepisy. To, oczywiście, prawda, ale unijne przepisy pozwalają na uchwalenie niższych stawek podatku VAT dla pewnych typów produktów…

Ustawa o elektromobilności wejdzie w życie nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2018 roku:

Ukraina martwi się o Polskę: Polacy kupują 10x mniej „elektryków” niż Ukraińcy

 

 

 

 

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem. Pełna rekonstrukcja rządu może potrwać do stycznia 2018 roku, jednak z informacji WysokieNapieice.pl wynika, że pozostanie w nim dotychczasowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Analizujemy co duet Morawiecki–Tchórzewski oznacza dla energetyki i klimatu.

sejm szydlo glosowanie
Rynek energii rozwija:

Jakie minimalne warunki musi spełniać instalacja elektryczna domu, żeby można było z niej ładować samochód elektryczny? Jakie są wymagane parametry gniazdek?

Gniazdko1
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Posłowie uchwalili ustawę o rynku mocy. Niestety stracili okazję żeby lepiej zapoznać się ze stanem polskiej energetyki.

zarowka mozg

Skąd się wzięły najlepsze od lat wyniki finansowe polskiego górnictwa? Kiedy będziemy musieli za nie zapłacić? Wyjaśnia Rafał Zasuń Redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl.

rafa film