Europejskie „elektryki” na chińskich bateriach

Europejskie „elektryki” na chińskich bateriach

Żadna europejska firma nie dostarcza baterii litowo-jonowych koncernom samochodowym. Powstająca w Polsce fabryka także będzie należeć do Koreańczyków. Europejskie koncerny chcą spowolnić elektryfikację transportu twierdząc, że w przeciwnym razie skorzystają tylko chińskie firmy. Czy słusznie?

– Musimy dostać rozsądnie długi i dobrze rozplanowany okres karencji przy przekształceniu rynku na samochody elektryczne tak, aby nie zrobić niechcianego prezentu naszym przyjaciołom z Chin – ostrzegał podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Roberto Vavassori, prezes europejskiego zrzeszenia dostawców części samochodowych CLEPA. Chodziło mu o baterie do aut elektrycznych. Żaden producent z Europy nie dostarcza bowiem takich baterii koncernom motoryzacyjnym.

Pod koniec lipca światło dzienne ujrzała afera kartelowa – niemieccy producenci samochodów dopuszczali się zmów technologicznych w wyniku których auta emitowały więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż deklaracje koncernów, a także więcej niż pozwalały normy prawne. Temat szkodliwych dla środowiska oszustw stał się numerem jeden w przestrzeni publicznej; a ponieważ pod koniec września odbywały się wybory do Bundestagu owładną również scenę polityczną. Jeszcze w sierpniu Angela Merkel i Martin Schultz licytowali się kto bardziej utrze nosa kłamliwym koncernom.

Schultz chciał nałożyć na nich kwoty minimalnej produkcji elektryków, a Merkel oświadczała, że wprowadzenie zakazu rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym to „słuszne podejście”. Oczywiście z tych słów wycofała się, jak tylko przypomniała sobie ile osób w Niemczech zatrudnia przemysł samochodowy (800 tys.), jaki roczny obrót ma branża (400 mld euro) oraz ile procent PKB wytwarza ten segment (ok. 8 proc.). Niemniej atmosfera nie sprzyjała koncernom i w takich warunkach odbywały się tegoroczne targi motoryzacyjne we Frankfurcie, czyli najważniejsze wydarzenie dla niemieckich firm z tej branży.

– Pojawiła się u nas taka myśl, że może to już nie ma sensu; po co wydawać tyle pieniędzy, skoro to, co mamy do zaoferowania już nikogo nie zainteresuje, zupełnie serio mieliśmy chwilę zawahania, czy tu przyjeżdżać – opowiadał nam jeden z menedżerów Mercedesa podczas targów. – Jednak frekwencja dopisuje, ludzie nadal chcą naszych produktów – stwierdził.

Faktycznie, prezentacje koncernów i w tym roku zostały ciepło przyjęte przez media i publiczność. Głównie jednak z tego powodu, że skupiały się na nowych typach pojazdów – wspomniany Mercedes prezentował właściwie same pojazdy elektryczne, wodorowe, hybrydy… ich zapowiedzi też oscylowały wokół dat, kiedy wprowadzą kolejne modele w wersji na prąd lub na ogniwa wodorowe.

Europejczycy nie nadążają za Chińczykami

Ten klimat nieszczególnie pasował dostawcom części do przemysłu samochodowego. Nic dziwnego – dla tego rynku oznacza to zupełne trzęsienie ziemi. Zrzeszenie CLEPA postanowiło zagrać na patriotycznych emocjach Europejczyków i ich głównym orężem w walce o spowolnienie elektrycznej rewolucji w transporcie stał się argument, że na tej elektryfikacji zyskają Chińczycy.

Argument o tyle słuszny, że rzeczywiście brakuje podmiotu z europejskim rodowodem, który mógłby poszczycić się know-how w produkcji baterii. Rynek dzielą między siebie producenci z Azji: 33 proc. należy do japońskiego Panasonic Sanyo, 18 proc. ma chiński BYD, 17 proc. koreański LG Chem, tej samej narodowości Samsung z 9 proc., chiński Wanxjung zajmuje 5 proc., japoński GS Yuasa i chiński Lishen po 3 proc. i cały tort pokrojony. Wisienką są dane Bloomberg New Energy Finance, które wskazują, że 55 proc. baterii produkowane jest w Chinach, 10 proc. w Stanach Zjednoczonych; według BNEF do roku 2021 z Państwa Środka pochodzić będzie 65 proc. wszystkich li-ionów, czyli najpopularniejszych baterii litowo-jonowych, instalowanych w większości samochodów, laptopów, czy smartfonów.

Przyśpieszona rewolucja

Sprawa jest o tyle poważna, że od elektryfikacji transportu nie ma odwrotu. Same niemieckie koncerny – tak panicznie bojące się legislacji ograniczającej możliwość rejestrowania samochodów z silnikami spalinowymi – przyznają, że z ich estymacji wynika, że do 2025 r. przynajmniej 25 proc. sprzedaży nowych samochodów będą stanowiły elektryki.

Wielka Brytania i Francja zdecydowały, że w 2040 r. przestaną dopuszczać do ruchu nowe auta z jednostkami napędzanymi olejem napędowym lub benzyną pod maską. Słowenia zapowiedziała wprowadzenie takiej legislacji już w 2030 r.  Ponadto kraje i prowincje w różny sposób wspierają pełzającą e-rewolucje udostępniając samochodom zero emisyjnym bus pasy, czy nieodpłatne miejsca parkingowe w centrach miast. W Chinach oraz w kanadyjskim Quebecku, a także w 10 stanach w USA wprowadzone zostały kwoty na samochody elektryczne, a więc obowiązki oferowania przez producentów i importerów określonego odsetka (np. 10%) aut elektrycznych.

Europa zaspała

– Europa przespała swój moment na rozwój technologii baterii litowo-jonowych – uważa Roberto Vavassori – Teraz nie ma sensu koncentrować się na rozwoju technologii, którą już rozwinęli Chińczycy; musimy zacząć koncentrować się na bateriach li-ion nowej generacji – dodaje.

Ciężko znaleźć odpowiedź na pytanie czemu Europejczycy nie rozwijali nigdy technologii baterii litowo-jonowych. Nie ma to związku z brakiem dostępu do litu, ponieważ – jak wskazują eksperci Wood Mackenzie – nawet 90 proc. produkcji tego surowca zlokalizowane jest w Australii, Boliwii, Argentynie i Chile, a żaden z tych krajów nie wytwarza na masową skale magazynów energii opartych o tę technologię. Poza tym dostęp do surowców nie idzie w parze z rozwojem technologii wykorzystujących owe dobra – w przeciwnym razie Saudowie budowaliby najlepsze silniki spalinowe. „Na pocieszenie” można wskazać, że Stany Zjednoczone produkują dużo baterii tylko ze względu na konsorcjum Tesli z japońskim Panasoniciem…

Jak wesprzeć europejskich dostawców?

– Nie możemy uzależnić się od azjatyckich technologii – stawiał sprawę jasno w październiku podczas spotkania z przedstawicielami europejskiego przemysłu motoryzacyjnego Maroš Šefčovič, wiceszef Komisji Europejskiej.

Co więc zrobić, żeby pozostać niezależnym? CLEPA proponuje „jakiś europejski fundusz”, zasilany choćby pieniędzmi i gwarancjami bankowymi z Planu Junckera. Angela Merkel na pewnym etapie również opowiedziała się za powołaniem funduszu, dzięki któremu wypracowane zostałoby niemieckie rozwiązanie dla baterii li-ion.

Z kolei po frankfurckich targach Herbert Diess, prezes grupy Volkswagen, w wywiadzie dla Reutera nawoływał wszystkich zainteresowanych konstrukcją europejskiej jednostki litowo-jonowej do stworzenia zrzeszenia, które będzie wspólnie wypracowywało know-how, gromadziło fundusze, a może i lobbowało na rzecz rozwoju tych technologii na Starym Kontynencie. Na podobnej zasadzie europejskie koncerny, skupione w konsorcjum tworzącym Airbusa, nawiązały konkurencję na rynku lotniczym z amerykańskim Boeingiem.

Pocieszeniem dla europejskiej motoryzacji może być fakt, że na samych bateriach wyprodukowanych w Azji elektryki nie pojadą daleko. Zasięg samochodu buduje się poprzez odpowiednie zaprojektowanie modułów baterii. Tegoroczny rekordzista zasięgu – Opel Ampera-e, który na jednym ładowaniu ma przejechać ponad 500 km – wykorzystuje standardowe jednostki LG Chem. To jednak w jaki sposób są ułożone względem siebie i w konstrukcji pojazdu oraz jakość oprogramowania sterującego zużyciem decyduje o jego wynikach na trasie i stanowi największą wartość.

W przypadku Ampery-e to autorska koncepcja General Motors stanowi o przewadze rynkowej produktu. Być może zatem przywiązujemy zbyt dużą wagę do pochodzenia li-ionów. Nic strasznego nie stanie się jeśli koncerny kupią baterie od LG Chem otwierającego fabrykę w Polsce, o ile same skoncentrują się na odpowiednim ich wykorzystaniu.

Partnerzy działu

Zobacz także...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej