Bartłomiej Derski nagrodzony

Bartłomiej Derski nagrodzony

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl został uhonorowany za analizę pokazującą rolę górnictwa węgla kamiennego w gospodarce Śląska.

Bartłomiej Derski otrzymał II nagrodę w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”, organizowanym przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jury pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego doceniło artykuł „Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku”. – Obszerny, ale bardzo ciekawy tekst pokazuje, że pomimo spadającego wydobycia węgla na Śląsku jego gospodarka się rozwija, a bezrobocie spada. Uderzające było także porównanie innowacyjności górnictwa na tle innych branż na Śląsku – mówił, wręczając nagrodę podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie, profesor Nowicki.

Nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł otrzymały dziennikarki Telewizji Polskiej Joanna Tryniszewska i Joanna Klimowska-Kronic za 8-odcinkowy cykl programów „Podmuch energii” zrealizowany dla stacji TVP1.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Rożek z „Gościa Niedzielnego”, a nagroda specjalna trafiła do Justyny Kamińskiej z dwutygodnika "Wspólnota". Jury wyróżniło także Karolinę Bacę-Pogorzelską z „Dziennika Gazety Prawnej” i Mariusza Karwowskiego z „Forum Akademickiego”.

Po raz pierwszy w konkursie przyznano także nagrody honorowe za całokształt twórczości, które otrzymali Ewa Podolska z radia TOK FM, dr Marcin Popkiewicz, dr Aleksanda Kardaś i prof. Szymon Malinowski z portalu Nauka o Klimacie oraz Tomasz Ulanowski z „Gazety Wyborczej”.

Partnerami konkursu były Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Polsce i Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko).

To już drugie wyróżnienie dla Bartłomieja Derskiego w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”. W 2016 roku jury nagrodziło go za artykuł „10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce”.

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE