Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel brunatny
  6. >
  7. PGE i Orlen powalczą o lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

PGE i Orlen powalczą o lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

PKN Orlen, Energa oraz PGE wraz z Eneą starają się o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Polskie spółki powalczą o te same obszary.
Construction site of offshore wind farm near the Dutch coast
Construction site new offshore wind farm near the Dutch coast

Ministerstwo Infrastruktury 21 stycznia opublikowało ogłoszenia o możliwości składania kolejnych wniosków dla trzech lokalizacji w nowym rozdaniu pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń. W kolejnych dniach wpłynęły też wnioski dotyczące trzech nowych lokalizacji, które uwolniły się po ostatecznych decyzjach o umorzeniu wcześniejszych postępowań. W sumie inwestorzy starają się już o 6 obszarów z 11 dostępnych w drugiej fazie przyznawania lokalizacji dla energetyki wiatrowej na morzu, czyli z załącznika 2 ustawy o offshore.

Orlen do 26 stycznia złożył pięć wniosków, w tym jeden jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Spółka nie ukrywa, że jest zainteresowana wszystkimi 11 obszarami. Jeden wniosek wpłynął 26 stycznia od Energi. PGE poinformowała, że 26 stycznia złożyła trzy nowe wnioski, co wraz z dwoma, które wpłynęły w listopadzie 2021 roku, daje razem pięć.

Czytaj także: Lokalizacje farm wiatrowych na morzu czekają na wnioski inwestorów

Trzy miejsca – sześć wniosków

O obszar 14.E.1. rywalizują Energa oraz Baltica 4 – wspólny projekt PGE i Enei. Wnioski dotyczące lokalizacji 60.E.4 złożyła spółka Neptun IX Orlenu oraz Baltica 5 – drugi wspólny projekt PGE i Enei. PGE stara się także o lokalizację 44.E.1 dla farmy Baltica 9. Wniosek o tę samą lokalizację złożył także Orlen dla projektu Neptun VI. Wszystkie te wnioski dostały w systemie tę samą datę – 26 stycznia.

Jeśli na jeden obszar jednocześnie wpływa kilka wniosków, tylko pierwszy z nich może być złożony skutecznie. Pozostałe zostaną odrzucone. Po skutecznym złożeniu pierwszego wniosku na dany obszar Minister Infrastruktury umieszcza ogłoszenie o możliwości składania kolejnych wniosków, tzw. konkurencyjnych.

Postępowania rozstrzygające

Wiadomo już, że konieczne będzie postępowanie rozstrzygające w przypadku obszarów 60.E.3 i 43.E.1 , o które jako pierwsza skutecznie wystąpiła PGE, natomiast PKN Orlen złożył 21 stycznia wnioski konkurencyjne. Nie wpłynęły jak dotąd konkurencyjne wnioski dotyczące obszaru 53.E.1, o który stara się  PKN Orlen (Neptun IX). „Łącznie PGE złożyła wnioski na pięć spośród sześciu dostępnych obszarów. Szósty z dostępnych obszarów (53.E.1) nie jest w kręgu zainteresowania PGE, z tego względu wniosek nie został złożony” – poinformowała spółka w komunikacie.

Czytaj także: Rozporządzenie o kryteriach oceny wniosków koncesyjnych opublikowane

Czasu na złożenie konkurencyjnych ofert jest jeszcze dużo – 60 dni liczone od 21 stycznia. Będą też uwalniane kolejne obszary z załącznika 2. Rywalizacja więc dopiero się rozpoczyna.

Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W Polsce dopiero raczkują, ale na świecie powstają już od kilkunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, więc u nas też będzie przybywać miejsc, "gdzie słońce spotyka się z wodą". W swych planach mają je takie grupy energetyczne jak ZE PAK oraz Energa.
Floating solar energy farm put into use in east China’s Anhui
Aerial view of a floating solar energy farm at a photovoltaic power station in Qinlan town, Tianchang city, east China's Anhui province, 15 October 2018.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Sytuacja na rynku energii, w tym gazu, jest bardzo dynamiczna. W ciągu ostatnich miesięcy ceny błękitnego paliwa osiągały rekordy w wyniku nagłego wzrostu gospodarczego po czasach pandemicznego zastoju, zbiegu niekorzystnych warunków pogodowych oraz czynników pozaekonomicznych m.in. sytuacji wokół Nord Stream 2. Przedstawiciele części firm konsumujących gaz śpią jednak spokojniej niż inni? Dlaczego? Odpowiedzią jest hedging cen gazu.
Hedging cen gazu1
Rynek energii rozwija:
Uchwalone w ogromnym pośpiechu lex PGNiG zostawia olbrzymie wątpliwości. Sformułowano ją w taki sposób, że nie wiadomo czy i jakie rekompensaty za sprzedaż do odbiorców komunalnych dostają prywatni dostawcy gazu. Nie wiadomo też dlaczego rekompensaty dla gazowego czempiona mają być tak wysokie
gaz paragraf
Rynek energii rozwija: