Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu? Najgroźniejszy gaz cieplarniany w świetle nowych regulacji UE – 26 stycznia, godz. 10.30

Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu? Najgroźniejszy gaz cieplarniany w świetle nowych regulacji UE – 26 stycznia, godz. 10.30

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi ma przyjemność zaprosić na debatę ekspercką: Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu? Najgroźniejszy gaz cieplarniany w świetle nowych regulacji UE, która odbędzie się już 26 stycznia, w godzinach 10.30-12.00, za pośrednictwem platformy webinarowej  (nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji, link będzie dostępny z odpowiednim wyprzedzeniem przed wydarzeniem).

Tłem debaty będzie premiera nowego raportu ClientEarth, pt. „Emisje metanu: Wyzwanie dla klimatu, energetyki i prawa”.

W połowie grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowego pakietu gazowego, przewidujący również – po raz pierwszy w historii – szczegółowe regulacje w zakresie redukcji emisji metanu. Pomimo że Polska na ostatnim szczycie klimatycznym COP26 w Galsgow nie podpisała Global Methane Pledge, także nasz kraj już niebawem będzie musiał dostosować się do nowych wymogów prawa UE. Tymczasem w Polsce problemem jest nawet monitoring faktycznych emisji metanu, a wycieki tego gazu należą do największych w Europie.

Jak Polska powinna zabrać się za redukcję emisji metanu, aby było to efektywne i żeby nie powtórzyć dekarbonizacyjnych zaniechań z przeszłości? O tym będą dyskutować zaproszeni eksperci.

Udział w panelu dyskusyjnym zapowiedzieli:

  • dr inż. Jarosław Nęcki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat
  • Wojciech Modzelewski, prawnik w ClientEarth

Moderatorką dyskusji będzie Magdalena Skłodowska, dziennikarka portalu WysokieNapięcie.pl.

Nadchodzące wydarzenie przewiduje zarówno prezentację głównych wniosków z raportu ClientEarth, dyskusję między zaproszonymi ekspertami, jak i aktywny udział uczestników/czek w formule Q&A.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal WysokieNapięcie.pl.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Warta prawie 4 mld zł emisja akcji obu energetycznych spółek ma posłużyć zielonym inwestycjom. Ale to niewiele tłumaczy, prawdopodobnie to część jakiejś większej operacji. Próbujemy rozgryźć o co chodzi.
PGE i Enea idą na giełdę po pieniądze od państwa. Co się za tym kryje?
Rynek energii rozwija:
Zmarnowane pół roku - na tyle można oceniać skutki politycznych zawirowań w rządzie, przez które temat nowelizacji tzw. ustawy odległościowej wytracił impet. Perspektywa luki wykonawczej w lądowej energetyce wiatrowej rysuje się coraz wyraźniej. Ten dołek budowniczowie wiatraków będą musieli jakoś zasypać.
Modern wind turbine, closeup. Alternative energy source
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Platforma informatyczna Watra Ledger stworzona została do obsługi rozliczeń i bilansowania spółdzielni energetycznych, klastrów energii, elektrowni wirtualnych, grup zakupowych, systemów ładowania pojazdów elektrycznych i innych form lokalnych obszarów bilansowania tworzonych przez spółki energetyczne. Wprowadzenie tokenizacji energii i umów elektronicznych w platformie umożliwia automatyzację obrotu i zastosowanie zupełnie nowych form marketingu przez spółki energetyczne.
cyber
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Cable pooling, czyli współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy różne źródła wytwarzania energii, oraz linie bezpośrednie - te dwa rozwiązania mogłyby dać silny impuls do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jednak pierwsze z nich znajduje się dopiero w prawnych powijakach, a na drugie mało przychylnym okiem spogląda Urząd Regulacji Energetyki.
sieci linie energetyczne fot. Tomasz Elżbieciak (2)