Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Dotacje zdopingują rozwój elektromobilności

Dotacje zdopingują rozwój elektromobilności

Materiał Partnera
O jakościowym i ilościowym kroku w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce mówią przedstawiciele TAURONA Nowe Technologie (TNT) w kontekście uruchomienia programu dopłat do budowy stacji ładowania aut elektrycznych. Spółka od kilku lat rozwija własną sieć ładowarek, świadczy też usługi ich sprzedaży i montażu na rynku biznesowym.
tauron emobility-min

Wystartował rządowy program dopłat do budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Od 7 stycznia tego roku przedsiębiorcy i samorządy, które chcą wpleść elektromobilność w swoje plany rozwojowe, mogą starać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o specjalne dotacje na ten cel. Budżet programu „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” to aż 870 mln zł. Przedstawiciele TAURONA spodziewają się, że nowe możliwości finansowe wyraźnie zmienią motoryzacyjną rzeczywistość w naszym kraju.

Ile będzie można zyskać?

Według zapisów programu, właściciel stacji prywatnej i nieogólnodostępnej będzie mógł liczyć na pokrycie 25% kosztów kwalifikowanych takiej inwestycji. Dopłata od 30% do 45% kosztów budowy zostanie przyznana inwestycjom w urządzenia ogólnodostępne o mocy od 50 do 150 kW. Natomiast 50% dotację otrzymają podmioty budujące ogólnodostępne stacji o mocy co najmniej 150 kW. Ministerstwo Klimatu i Środowiska spodziewa się, że dzięki tym rozwiązaniom powstanie około 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Dlaczego warto inwestować w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych? Bo to jedyna realna alternatywa dla samochodów spalinowych, a te ostatnie w najbliższych latach przestaną spełniać śrubowane normy emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery. Od kilku lat systematycznie rozwijamy sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych pod marką TAURON. Uczyliśmy się na własnych błędach kreując nowe rozwiązania, bo trzy, cztery lata temu nie istniały w naszym kraju modele biznesowe, z których moglibyśmy skorzystać wprowadzając na rynek nową usługę. Dlatego dziś z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy specjalistami w budowie, instalacji i zarządzaniu ładowarkami  – powiedział Artur Warzocha, prezes TAURONA Nowe Technologie.

Ponad 100 ładowarek do aut elektrycznych

Grupa TAURON dysponuje siecią własnych ładowarek liczącą ponad 100 ogólnodostępnych urządzeń. W większości są to ładowarki typu AC – zasilające samochodowe baterie z maksymalną mocą 22 kW. Mocniejsze urządzenia typu DC o mocy 100 kW firma instaluje głównie w sąsiedztwie dużych parkingów miejskich lub przy autostradach. Dzięki temu kierowca samochodu elektrycznego bez problemu jest w stanie wzdłuż i wszerz przejechać teren działalności TAURONA (województwa; dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) bez obaw o brak miejsc, w których można byłoby uzupełnić energię elektryczną. Warto podkreślić, że TAURON budową ładowarek zajmuje się już od 2018 roku, będąc jedną z pierwszych firm na terenie kraju, które na poważnie zajęły się tym tematem. Dzięki temu w Katowicach jeden punkt ładowania z logo energetycznego giganta przypada na 1,6 km2 powierzchni miasta – to najbardziej zagęszczona sieć ładowania aut elektrycznych w kraju.

Do kwestii elektromobilności podeszliśmy w sposób bardzo zdecydowany. Kiedy zaczynaliśmy w 2018 roku, nie przejmowaliśmy się głosami malkontentów którzy mówili, że elektryczne pojazdy to jedynie chwilowy kaprys ludzi zafascynowanych nowymi technologiami. Dziś znając plany koncernów motoryzacyjnych na najbliższe lata, mówiące o stopniowym wycofywaniu się z produkcji pojazdów spalinowych, mamy poczucie satysfakcji. Dzięki konsekwencji posiadamy już ponad 100 własnych stacji na południu Polski i mamy plany, żeby w najbliższych latach ten wolumen wyraźnie zwielokrotnić – dodaje Piotr Apollo, wiceprezes TNT.

Kto może skorzystać z bezzwrotnych dotacji?

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury mogą skorzystać samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni. Szczególną grupą, do której TAURON kieruje swoją ofertę z zakresu elektromobilności, są przedsiębiorcy. Coraz większe zainteresowanie budową tego typu infrastruktury wykazują deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni, galerie handlowe, generalni wykonawcy stacji paliw, właściciele elektrycznych flot, operatorzy parkingowi czy zarządcy nieruchomości.

Nabór wniosków o dotację potrwa do 31 marca br. lub do wyczerpania środków.

Szczegółową ofertę TAURONA można poznać na stronie https://nowe-technologie.tauron.pl/oferta/elektromobilnosc

 

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
10 mld złotych mają wynieść w tym roku rekompensaty dla sprzedawców gazu po cenie regulowanej, poniżej rynkowej. Lwią część zgarnie PGNiG, które dodatkowo dostanie linię kredytową na 20 mld zł i nawet 30 mld państwowych gwarancji na dług. Będą też zmiany w zapasach gazu.
gaz zima
Materiał Partnera
Nowoczesna aplikacja tarnowskiej firmy Hymon ułatwia wybór najlepszej instalacji fotowoltaicznej dla każdego domu. Dostęp do aplikacji oferują sprzedawcy sieci sklepów MediaMarkt.
HYMON&MM
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Technologie wspiera:
Więcej odbiorców gazu na taryfach, rekompensaty dla sprzedających gaz po cenach regulowanych, wsparcie finansowe dla sprzedawców, którzy muszą się zapożyczać, by kupić gaz - to nadzwyczajne środki, które planuje rząd wobec podwyżek cen gazu dla odbiorców. 
Gas meters on brick wall
Row of natural gas meters with yellow pipes on building brick wall
Można w ciemno zakładać, że inflacja będzie tematem nr 1 w 2022 r. Rosnące ceny podniosą też koszt przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną i będą powodować napięcia pomiędzy wykonawcami a inwestorami na energetycznych placach budowy.
Professional electrician with helmet near high voltage tower, cl
Professional electrician with helmet near high voltage tower, closeup

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!