Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Efektywność energetyczna
  6. >
  7. Pompy ciepła z dotacją w nowych, zielonych domach

Pompy ciepła z dotacją w nowych, zielonych domach

W przyszłym roku pojawią się dotacje do zakupu i montażu pompy ciepła w nowych domach jednorodzinnych. Z dopłat będą mogli skorzystać właściciele domów o podwyższonym standardzie energetycznym. Program Moje Ciepło może objąć także inwestycje zrealizowane w obecnym roku.
pomy ciepla dotacje
Cyste Powierze, Moje Ciepło, dotacje, pompy ciepła, pompa ciepła

Dopłaty do pomp ciepła ruszą w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku.  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje do 30 proc. kosztów inwestycji, przy czym maksymalne dofinansowanie uzależniono od rodzaju pompy. Dotacja wyniesie 21 tys. zł w przypadku pompy gruntowej oraz 7 tys. zł w przypadku pompy powietrznej. Beneficjentami będą właściciele nowych domów jednorodzinnych. Budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła ten budżet wystarczy do 2024 roku.

Nowością będzie wymóg przedstawienia odpowiedniego świadectwa energetycznego domu.

– W programie Moje Ciepło dotacje będą przyznawane na pompy ciepła w nowo budowanych domach o standardzie wyższym niż wynikający z obowiązujących warunków technicznych (WT 2021). Zwracał na to uwagę Europejski Bank Inwestycyjny, który zarządza środkami z Funduszu Modernizacyjnego – mówi Paweł Lachman.

Jak wyjaśnia, chodzi to, by wspierać standard taksonomii, w którym opisane są założenia budowy nowych zielonych budynków.

Wyższy standard energetyczny domów

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ustala wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w przypadku domów jednorodzinnych na poziomie 70 kWh/m2 na rok.

Czytaj także: Czy magazyn ciepła jest magazynem prądu?

– W przypadku korzystania z funduszy unijnych wskaźnik ten (EP) w nowych budynkach powinien być niższy o co najmniej 20 proc. Ważną kwestią jest to, by w programie Moje Ciepło występował okres przejściowy. To oznacza, że początkowo w 2022 roku wskaźnik ma być o 10 proc. obniżony, czyli  EP powinno wynieść 63 kWh/m2 na rok, natomiast w kolejnym roku już o 20 proc. – czyli EP ma docelowo wynieść 55 kWh/m2 na rok – wyjaśnia prezes PORT PC.

Program miałby objąć inwestycje od stycznia 2021 roku. Szczegóły pojawią się przy ogłoszeniu naboru w przyszłym roku.

pomy ciepla dotacje

Taksonomia w budownictwie

Jego zdaniem, wprowadzenie wymogu wyższego standard budynku niż wynikający z obowiązujących Warunków Technicznych budynków z 2021 wpisuje się w zasady taksonomii zrównoważonego finansowania i pozwoli bankom wpisać w swoich portfelach w 2022 roku kredyty na te inwestycje jako zielone. – Obecnie za mało mówi się o standardzie budowy zielonego domu. Tutaj z pomocą może przyjść taksonomia i ten projekt ma szanse sporo zmienić w zakresie budynków jednorodzinnych. W mojej ocenie potrzebna jest szersza komunikacja na ten temat i ustalenie jednego standardu, który mogłyby na przykład wykorzystać też banki udzielające kredytu na budownictwo. Dotyczy to wielu typów nowych budynków. Warto wskazać, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna w mapie drogowej „Net Zero by 2050” pokazującej drogę do osiągnięcia emisji netto zero w 2050 roku zachęca państwa na świecie do wyznaczania kamieni milowych. Jednym z nich jest to, aby budynki od 2025 roku budowane były w standardzie budynków gotowych do zeroemisyjności. Program Moje Ciepło właśnie odpowiada na tę rekomendację w obszarze budynków jednorodzinnych – dodaje – podkreśla Paweł Lachman.

Czytaj także: Pompy ciepła trafiają pod polskie strzechy

Dotacje do pomp ciepła przy wymianie kopciucha

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, odpowiedzialny za operacyjne uruchomienie programu Moje Ciepło, zapowiedział, że nowe wsparcie będzie komplementarne wobec programu Czyste Powietrze. To flagowy program wspierający wymianę starych kopciuchów. Najczęściej Polacy wymieniają stare piece na nowe kotły gazowe, które stanowią 45 proc. wniosków. Na drugim miejscu są kotły na biomasę, potem kotły węglowe. Pompy ciepła z udziałem 14 proc. w złożonych wnioskach przy wymianie ogrzewania zajmują dopiero czwarte miejsce wśród beneficjentów programu Czyste Powietrze.  Ten wynik może poprawić się w przyszłym roku, gdy z programu nie będą już dofinansowywane kotły na węgiel.

Czytaj także: Co trzeba sprawdzić zanim zamontuje się pompę ciepła

Dotacja do pompy ciepła zaczyna się w programie Czyste Powietrze od 3 tys. zł, co dotyczy pomp powietrze-powietrze. Na zakup i montaż najpopularniejszej pompy powietrze-woda można standardowo dostać 9 tys. zł. Warto dodać, że podstawowy warunek to nie tylko wymiana kopciucha, ale też zmieszczenie się w przedziale dochodów do 100 tys. zł. Podwyższony poziom dotacji 60 proc przysługuje osobom z niskimi dochodami, które uzyskają odpowiednie zaświadczenie  z gminy. W tym przypadku dofinansowanie wynosi nawet 27 tys. zł przy zakupie i montażu pompy gruntowej.

Nawet 40 tys. zł dofinansowania do pompy ciepła w 2022 roku

Bezkonkurencyjna pod względem wysokości dofinansowania do pomp ciepła jest stolica. Od września Warszawa przyjmuje od mieszkańców wnioski na inwestycje w OZE, które mają być realizowane w 2022 roku. Można dostać dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu, jak i w starym budynku. Dotacja wynosi do 30 tys. zł przy pompach powietrze-woda i do 40 tys. przy gruntowych. Dodatkowo ustalono limity dofinansowania na każdy kW mocy, ten limit jest wyższy przy zakupie pompy ciepła w miejsce kopciucha.

Obraz1

Jak widać, nie każdy może wziąć dofinansowanie do pompy ciepła. Można natomiast koszt zakupu i montażu pompy ciepła odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalny limit wydatków wynosi 53 tys. zł. na jednego podatnika. Ważne, by inwestycja została przeprowadzona w domu już oddanym do użytku.

Państwa UE po raz drugi przyjęły normy emisji różnych szkodliwych związków chemicznych dla energetyki i przemysłu (tzw. konkluzje BAT). Poprzednie unieważnił unijny sąd z powodu wadliwej procedury
Big pollution in polish coal power plant.
Big pollution in polish coal power plant.
Wkrótce mamy poznać końcowe wyniki programu Bloki 200+, którego założeniem jest zwiększenie elastyczności wysłużonych elektrowni węglowych, aby mogły lepiej kooperować z odnawialnymi źródłami energii. Pytanie czy spółki energetyczne będą chciały zainwestować w elektrownie, które mogą już w przyszłym roku oddać do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego?
enea elektrownia polaniec  fot. Enea
Tydzień Energetyka: Czym Korea Płd kusi polski rząd; Zamieszanie w sprawie daty odejścia od węgla; Czy bony energetyczne zrekompensują podwyżki; Gaz z rurociągu jamalskiego popłynął w drugą stronę
High voltage post or High voltage tower
High voltage post or High voltage tower
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: